پرش از دستورهای نوار
رد کردن تا محتوای اصلی
ورود به سامانه
معرفی

معرفی مرکز رشد دانشگاه شاهد​

مراكز رشد فناوري در جهت کاربردي نمودن و تجاري سازي نتايج تحقيقات و توسعه فرهنگ کارآفريني در زمينه هاي مختلف تخصصي بنيان گذاري شده اند. اين مراکز با ارائه فضاي فيزيکي، خدمات مشاوره اي تخصصي، اطلاعات و پشتيباني سخت افزاري شرکت هاي تازه تاسيس را در جهت رشد و پايداري مولد در جامعه ياري مي نمايند تا پس از مدتي معين قادر به ارائه فعاليت مستقل در جامعه بوده و موجب افزايش اشتغال نيروهاي تحصيلکـرده در جامعه گردند. به علاوه اين مراکز به گونه اي طـراحي شده­اند که دانشگاهيان و فارغ التحصيلان بتوانند با بهره گيري از کارگروهي و کسب مهارتهاي لازم، در قالب شرکتهاي خصوصي به ارتقاء توانايي هاي تجاري و اقتصادي خود پرداخته و حضور موفق خود را در بازار کسب و کار آزاد آغاز نمايند.

مرکز رشد دانشگاه شاهد نیز مرکزی است تحت مدیریت متخصصین حرفه­ای دانشگاهی و سایر متخصصین که زمینه اولیه ای را برای ایجاد و توسعه ایده­ های جدید منتج به محصول توسط کارآفرینان دانشگاهی فراهم می­سازد که در قالب واحدهای نوپای مبتنی بر فناوری که واحدهای فناور نامیده می شوند و با هدف اقتصادی دانش بنیان فعالیت می­کنند. واحدهاي فناوري نوپا طي دوره حضور در مركز رشد، با استفاده از دستاوردهاي تحقيقاتي، به منظور دستيابي به دانش فني و آمادگي براي توليد محصول يا خدمات، تلاش خواهند كرد. در اين دوره، مركز رشد علاوه بر ارائة امكانات وخدمات پشتيباني، هدايت و نظارت بر روند پیشرفت اين واحدهاي فناوري را نيز به عهده خواهد داشت. ارائه خدمات تخصصي، امكانات فضا و استقرار، وجود شبكه گسترده همكاران(خصوصي و دولتي)، بخشي از مزاياي ويژه اين مركز مي‌باشد.

 

تاریخچه تاسیس مرکز رشد دانشگاه شاهد​


با توجه به اهمیت تاسیس مرکز رشد در دانشگاه شاهد، معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه اقدامات اولیه جهت راه­ اندازی این مرکز را از نیمه دوم سال 1393 آغاز نمود. در ابتدای امر فضای مورد نیاز جهت استقرار مرکز رشد در مرکز شهر تامین شد که دسترسی بسیار خوبی به سایر مراکز علمی و دانشگاهی شهر دارد. پس از انتخاب محل مورد نظر، ساختمان مرکز بهینه سازی شد و از لحاظ تجهیزات اداری، وسایل ارتباطی، راه­ اندازی شبکه اینترنت و سایر ملزومات تجهیز گردید.

همگام با تجهیز و راه­ اندازی ساختمان مرکز، اقدامات لازم جهت کسب مجوز تاسیس مرکز رشد دانشگاه از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری انجام شد که در نهایت مجوز اولین مرکز رشد دانشگاه تحت عنوان "مرکز رشد فناوری سلامت" در اسفند سال 1393 از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صادر شد.

همچنین مجوز تاسیس" موافقت اصولی" مرکز رشد واحدهای فناور از طرف شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در شهریور ماه سال 1394 اخذ گردیده و این مرکز فعالیت خود را در حوزه­های کشاورزی (با تاکید بر ساخت ماشین آلات مربوط به کشاورزی پایدار) برق و الکترونیک- مهندسی پزشکی و سایرحوزه­ های مرتبط آغاز نموده است.

 

جایگاه مرکز رشد


گسترش تحصیلات تکمیلی در دانشگاه­ها و افزایش ظرفیت دانشگاه­ها در جذب دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی در عین دارا بودن مزایای بی­شمار؛ این تهدید را به همراه دارد که دانش­ آموختگان دانشگاه­ ها چشم به دولت برای ایجاد اشتغال داشته باشند. برای این گروه از دانش ­آموختگان که سرشار از خلاقیـت، ایده و نوآوری، و فکر سـازنده می باشند؛ ایجاد مراکـز رشد، زمینه هایی را برای ایجـاد مسیـر تبدیل ایـده به نتیجه را فراهـم می­آورد. ضمن آن که خود امـکان افزایش موقعیت های شغـلی برای دانـش­ آموختگان را فراهم می­ سازد.

در این میان برخورداری از پتانسیل لازم برای انجام فعالیت های پژوهشی و همچنین برخورداری از مکانیزم ­های لازم که بتواند زمینه رشـد و ارتقـای توان علمی و اجرایی دانش­آموختگان را فراهم سازد؛ به عنـوان مولفه های اسـاسی در سـوق ­دادن دانش آموختگان به بازارهای کار مبتنی بر دانش؛ می باشند. در دانشگاه شاهد نیز با توجه به وجود زمینه های لازم و برخورداری از این توانمندی­های اساسی تصمیم به ایجاد مرکز رشد فناوری گرفته شد.