پرش از دستورهای نوار
رد کردن تا محتوای اصلی
جابجایی به بالا
ورود به سامانه

خبر

:

پانزدهمین جشنواره ملی فن­‌آفرینی شیخ‌­بهایی

تعداد بازدید: 1335
نسخه قابل چاپ ارسال برای دوستان ثبت نظر
شرح خبر
پانزدهمین جشنواره ملی فن­‌آفرینی شیخ‌­بهایی

به گزارش «روابط عمومی» دانشگاه، پانزدهمین جشنواره ملی فن­‌آفرینی شیخ‌­بهایی، ۲۹ و ۳۰ آبان­ماه سال جاری همزمان با هفته جهانی کارآفرینی برگزار می‌­شود.به نقل از روابط عمومی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، ثبت‌­نام بخش­‌های مسابقه‌­ای جشنواره پانزدهم، از اول اردیبهشت ماه آغاز شده و مهلت ثبت­‌نام تخفیف­‌دار تا پایان خردادماه و مهلت نهایی نیز پایان تیرماه خواهد بود.

پانزدهمین دوره جشنواره با تغییرات جدیدی از جمله تغییر در نحوه ثبت­‌نام متقاضیان در بخش­‌های مسابقه‌­ای کار خود را شروع کرده است. در این دوره شرکت‌کنندگان با ارائه یک ویدیو پنج دقیقه‌­ای، ثبت نام می‌کنند.

از دیگر تغییرات این دوره می‌­توان به بخش‌­بندی­‌های جدید در کارگروه­‌های مسابقه‌­ای با هدف توسعه دامنه اثرگذاری این جشنواره و نفوذ قدیمی‌ترین رویداد کارآفرینی کشور اشاره کرد.

تغییرات در کارگروه مسابقه‌ای طراحان کسب‌ وکار با نگاه ویژه به جوانان خلاق دارای ایده­های نو و تجاری‌­سازی دستاوردهای پژوهشی دانشگاهی صورت پذیرفته است.

تلاش می­‌شود در این بخش، ایده­‌های نویی که قابلیت تجاری‌­سازی آن قابل اثبات است پذیرش شده و مورد ارزیابی قرار گیرد.

در این بخش، الزامی به راه‌­اندازی کسب ­وکار وجود ندارد و صرف اینکه ایده مورد نظر در قالب فایل پاور­پوینت معرفی شده ارائه شود کفایت می‌کند.

بخش جوان نیز با شعار "یک ایده خوب، یک تیم خوب" جهت ایجاد فضای مناسب برای رقابت جوانان برنامه‌­ریزی شده است و شامل شرکت‌کنندگانی می‌شود که سن آن‌ها تا زمان برگزاری جشنواره حداکثر ۲۴سال تمام باشد. (متولدین ۱۳۷۴ و بعدتر از آن)

بخش دانشجویی نیز با شعار "از پایان‌نامه به کسب و کار" با هدف تسهیل و تشویق دانشجویان به تجاری‌­سازی دستاوردهای پژوهشی برنامه‌­ریزی شده است و شامل شرکت­‌کنندگانی می‌­شود که یکی از دستاوردهای پژوهشی خود در دانشگاه‌­ها را با اخذ مجوز از دانشگاه مربوطه تبدیل به طرح کسب و کار کنند.

بخش آزاد نیز با شعار "حل مسایل اساسی و چالش‌های کشور" برنامه‌ریزی شده است و شامل شرکت‌کنندگانی که یا شرایط شرکت در دو بخش جوان و دانشجویی را نداشته و یا علاقه­‌مند به شرکت و رقابت در بخش آزاد هستند می‌­باشد. مخاطبان این بخش شخصیت‌های حقیقی یا حقوقی هستند که بتوانند امکان­‌سنجی ایده نوآورانه مبتنی بر فناوری خود را ارائه دهند. همچنین طر‌‌‌‌‌ح‌­های معرفی شده به جشنواره در زمان ثبت ­نام نباید تجاری‌سازی (درآمدزایی) شده باشند.

اضافه شدن جایزه فن­آوری صنعت­ ساز دکتر محمود شیخ زین‌­الدین در کارگروه مسابقه‌­ای فن‌­آفرینان از دیگر تغییرات جشنواره پانزدهم بوده است.

سه شرط اصلی شرکت‌ها جهت حضور در این بخش، نوآوری و فناوری در تولید محصول یا ارائه خدمت، عرضه محصول یا خدمت به بازار و تولید ثروت انجام شده باشد و نیز حداقل ۵۱ درصد سهام متعلق به بخش خصوصی باشد.

به علت انجام داوری در شرایط برابر برای شرکت‌ها، داوری در سه بخش شرکت‌های نوپا، رشدیافته و شرکت‌های فن‌آفرین دارای تاثیرات اجتماعی با توجه به تشخیص اعضای کارگروه فن‌آفرینان انجام می‌پذیرد.

شرکت‌های نوپا که عرضه محصول یا خدمات شرکت به بازار از سه سال کمتر باشد، شرکت‌های رشدیافته که عرضه محصول یا خدمات شرکت به بازار از سه سال بیشتر باشد و فن‌آفرینی در حوزه تاثیرات اجتماعی که فن‌­آفرینانی که نوآوری، فناوری و توان اجرایی خود را در خدمت علوم انسانی، فرهنگ، هنر و محیط زیست قرار داده­‌اند یا با استفاده از کسب و کاری که راه‌اندازی نموده‌اند باعث کاهش آسیب‌ها و معضلات اجتماعی، زیست محیطی و ... شده‌اند از جمله بخش‌های این کارگروه هستند.

جایزه فناوری صنعت‌ساز دکتر محمود شیخ زین‌الدین نیز به برترین طرح‌های فناورانه‌ای که به مرحله تولید انبوه رسیده و بر اساس آن خط تولید یا کارخانه ایجاد شده، اعطا خواهد شد.

همچنین این جایزه به منظور گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم دکتر محمود شیخ زین‌الدین، معاون فقید نوآوری و تجاری‌سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، رییس پیشین شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان و رییس جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ بهایی و توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان بنیان‌گذاری شده است.

نکته مهم و قابل توجه برای شرکت­‌کنندگان جشنواره پانزدهم این است که امکان ثبت­‌نام مستقیم در بخش­ فرصت­‌های سرمایه­‌گذاری به صورت جداگانه وجود ندارد و آن گروه از شرکت‌کنندگان که در یکی از بخش­‌های "طراحان کسب­ وکار" و "فن­‌آفرینان" حداقل امتیازات لازم را کسب کرده باشند به طور مستقیم به بخش فرصت‌های سرمایه‌گذاری راه پیدا خواهند کرد.

در پایان علاقمندان به حضور در بخش نمایشگاهی و رویدادهای جانبی می‌­توانند پس از مشخص شدن جزییات برنامه‌­های مذکور که از طریق سایت جشنواره به نشانی  shtf.irمتعاقبا اعلام خواهد شد اقدام به ثبت‌­نام کنند.


websize-poster.jpg