پرش از دستورهای نوار
رد کردن تا محتوای اصلی
جابجایی به بالا
ورود به سامانه

خبر

:

نقاشی‌۱۰۰ متر مربعى دکتر صادقى از زندگى جهادی سردار شهید قاسم سلیمانی

تعداد بازدید: 934
نسخه قابل چاپ ارسال برای دوستان ثبت نظر
شرح خبر
نقاشی‌۱۰۰ متر مربعى دکتر صادقى از زندگى جهادی سردار شهید قاسم سلیمانی

به گزارش «روابط عمومی» دانشگاه، در جریان برگزاری کارگاه هنری آموزشی نقاشی دکتر حبیب الله صادقی عضو هیات علمی دانشگاه شاهد به مناسبت سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی، روزنامه اطلاعات گزارشی در خصوص این رویداد هنری منتشر نمود.

 

در ادامه گزارش روزنامه اطلاعات از این رویداد هنری را مطالعه می کنید:

مؤسسه فرهنگی هنری صبا با همکاری موزه هنرهای معاصر فلسطین، وابسته به فرهنگستان هنر، به مناسبت اولین سالگرد شهادت سردار شهید، حاج قاسم سلیمانی، کارگاه نقاشی‌یی با عنوان «در رثای سیمرغ تجلی»برپا کرد. سپهبد شهید قاسم سلیمانی شخصیت جهانی است که مورد احترام و تکریم مسلمانان و همه آزادگان دنیا است.

دکتر حبیب‌الله صادقی، عضو هیات علمی دانشگاه شاهد و عضو پیوسته فرهنگستان هنر، درباره هدف برپایی کارگاه نقاشی سردار شهید، حاج قاسم سلیمانی، در گفت و گویی اظهار داشت:«به مناسبت نخستین سالگرد شهادت شهید سلیمانی، سرداردلیر اسلام، گروه تجسمی فرهنگستان هنر با همکاری مؤسسه فرهنگی هنری صبا و موزه هنرهای معاصر فلسطین، در نظر دارد تا مفاهیم و مضامین مختلف برآمده از زندگی و رشادت‌ها و شهادت این بزرگمرد را روایت کند. وظیفه هنر متعهد و کسانی که به هنر آرمان‌گرا توجه می‌کنند این است که سند سرشتی و اندیشه‌ای این شهید بزرگوار را تعبیر و تفسیر کنند.»
وی نخستین ویژگی‌ سردارسلیمانی را خودسازی و ارتباط خاص و توکل ایشان به خداوند بیان کرد و گفت:«این ویژگی‌ها طی سال‌ها در ایشان به فعلیت و اوج رسید و توانست سردار دلها را در دنیا مورد احترام آزادی‌خواهان قرار دهد. مراحل بالای عبودیت سردار سلیمانی موجب شد تا سرداردلها برای خدمت، مبارزه با ظلم، دفاع از آزادگان و مسلمانان، مرز نشناسد و دنیا را ببیند. بسیاری از مسلمانان، به دلیل جنایت استکبار و اسرائیل و هجمه گروه‌های وحشی چون داعش، آواره شده و مورد ظلم قرار گرفتند و شخصیت آزادی‌خواه سردارسلیمانی موجب شد که ایشان از طرف کشورهای مختلف مسلمان به عنوان مستشار و مشاور دعوت شوند.»
دکتر صادقی در زمینه قابلیت هنرهای تجسمی برای بازگو کردن ارزش‌های دینی و انقلابی اظهار داشت: «ازقابلیت‌های فراگیرحوزه تجسمی،این است که گستره اندیشه و کاری را که این شخصیت جامع‌الاطراف در طول دوران زندگی خود انجام داده، نمایش بدهد. پس ما تلاش کردیم که صورت هنر اجتماعی را با ترجمان ارزش‌های دینی و انقلابی دنبال کنیم تا در این راستا گوشه‌ای از فعالیت‌های ارزشمند این شهید عزیز را روایت کنیم.
در این اثر، شهید عزیز سردار قاسم سلیمانی را به‌عنوان نماد مقاومت در جهان به‌نمایش گذاشته‌ام و در آن حس مادی و غیر روحانی وجود ندارد، بلکه تمام عناصر هماهنگ با هم در گردش هستند و می‌توان در آن، عروج از ناسوت تا لاهوت سردار سلیمانی را حس کرد. من سعی کردم روایتی از دوره های مختلف تاریخی تا زمان شهادت و تشییع سردار دلها را ارائه کنم.»
رئیس گروه تخصصی هنرهای تجسمی فرهنگستان هنر، در ادامه به چگونگی اجرا و خلق این اثر پرداخت و خاطرنشان کرد: «پیروزی مردم ایران در زمینه‌های مختلف، وابسته به اندیشه علوی و اندیشه تشیع است. ما امروز باید با کار تبیینی و تکوینی، اثری را به رؤیت جامعه برسانیم که مقام و منزلت پدیدارشناسانه تاریخ ایران بزرگ، عزت‌خواهی و اندیشه توحیدی مردم ایران را نشان بدهد. شهید سلیمانی، عصاره پدید آمده از عزت‌خواهی مردم ایران و شهدای برآمده از انقلاب است.»
او درادامه به توضیح درباره عنوان و چگونگی برپایی این کارگاه پرداخت و گفت:«عنوان کارگاه، در رثای سیمرغ تجلی است که آن را به ‌تنهایی اجرا می‌کنم. این اثر در چهار پرده ۵ر۲متر در ۲متر که مجموعاً ۱۰۰مترمربع را شامل می‌شود، خلق و اجرا خواهد شد
دکتر صادقی درباره گزینش عنوان «در رثای سیمرغ تجلی»برای کارگاه مذکور گفت:«با توجه به‌ جایگاه و نقش ویژه و کم‌نظیر سردار شهید سلیمانی در گفتمان مقاومت و پایداری، یکی از آن واژگانی که می‌تواند به‌طور نمادین، بیانگر بخشی از ساحت وجودی آن شهید عزیز باشد،«سیمرغ»است. سیمرغ هم‌ریشه در اساطیر ایرانی دارد و هم در وادی عرفان صورتی نمادین یافته است. سیمرغ، هدایتگر و نیکخواه و به عبارتی همان پیر و انسان کامل است. تجلی‌یافتگی، مظهریت یک شهید است. شهید هم زمانی تجلی پیدا می‌کند که فدیه الهی‌اش را که همان جانش هست، در راه خدا می‌دهد. من در انتخاب این عنوان، می‌خواستم جامعیت هنر را در سه روایت «رثا، سیمرغ، تجلی»بیان کنم.»
او در پاسخ به این پرسش که به‌عنوان هنرمندی که بیشتر آثارش درباره شهدا بوده، سیر چهل‌ساله این هنر را تا به امروزچگونه می‌بیند،گفت:«یکی از ویژگی‌های هنر انقلاب اسلامی این است که هنرمندان انقلاب از روز نخست به دنبال این بودند که صورتی نو و تکوینی و تجلی‌یافته از ارزش‌های دینی و اندیشه علوی به دست آورند.
اولین کاری که انقلاب انجام داد و پیشگامان هنر انقلاب دنبال کردند،این بود که هنر اجتماعی در انقلاب اسلامی، اندیشه‌ای فراگیر دارد و هنرمند انقلاب باید صورتی بیافریند که هویت اندیشه و معرفت دینی جامعه را دربر داشته باشد. این نتیجه چهل‌ساله را در کتاب‌ها و آثار هنرمندان این دوره می‌بینیم. هنری که توانست در نهادشناسی، نشانه‌شناسی، گذار و گذر از بیان‌های شخصی و شعارزده هنرمندان انقلاب، این یقین و باور قرآنی و علوی را روایت کند. شخصیت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی ملی، فرامرزی و جهانی است و موجب افتخار همه مسلمانان جهان هستند.»

میراث معنوی سردار سلیمانی
کارگاه نقاشی «در رثای سیمرغ تجلی»که در زمان تدارک آن مورد توجه مسئولین هنری نیز قرار گرفت، در یکی از روزها نیز معاون هنری وزارت ارشاد از آن بازدید به عمل آورد. او در این دیدار گفت:«خلق اثرهنری درچنین ابعاد وسیع، حکایت از پایبندی هنرمندان به عزت وطن شان دارد. این که یک نقاش صاحب‌نام و چیره‌دست، در ابعادی متفاوت و با یک نگاه دیگر، خلق یک اثر متفاوت را آغاز می‌کند، نشان‌دهنده اهمیت ماجراست
وی با اشاره به آثار تولیدشده در حوزه دفاع مقدس و ارادت هنرمندان در این وادی، بیان کرد:«از گنجینه‌های ایران معاصر، می‌توانیم به اتفاقاتی که در نهضت انقلاب اسلامی افتاد، آثاری که در دفاع مقدس تولید شد و همین‌طور ادوار مختلفی که پشت سر گذاشتیم، اشاره کنیم. اتفاقاتی هم که در یک سال گذشته افتاد و به‌خصوص شهادت سپهبد بزرگ ایران، سردار قاسم سلیمانی، دستمایه‌ای بود برای هنرمندان در رشته‌های مختلف و حتی در توان‌های مختلف هنری که ارادت شان را نشان دادند. این رخداد، یعنی رخدادِ توجه به قهرمانان، پهلوانان و اسطوره‌های یک سرزمین، امر منحصربه‌امروزی هم نبوده است و متوقف هم نخواهد شد.»
وی در ادامه به تجلیل اثر هنری خلق‌شده پرداخت و گفت:« آنچه استاد صادقی در این چند روز به تصویر درآورده‌اند و ان‌شاءلله در آینده ادامه خواهد داشت، یک مروری است بر آنچه که ایرانی امروز، در ذهنش مرور می‌شود. مروری بر داشته‌های ما از گذشته‌های تاریخی دور. میراث معنوی سرشاری که داشتیم و این دلاوری که برآمده از معنویت و میهن‌دوستی توأمان است و تجلی آن در روزگار ما،به‌عنوان یک میراث ارزشمند، در دست و وجود قهرمانی چون سردار سلیمانی قرار می‌گیرد.»
حسینی در پایان سخنان خود با اشاره به بازتابِ تاریخ در آیینه هنرِ چهل سال گذشته ایران گفت: «یکی از وجوه هنر، آیینگی است که به مثابه یک آیینه عمل می‌کند. شاید تاریخ در تاریخ‌نگاری و در روایت تاریخ‌نگارانه، دچار حشو و زوایدی بشود و قصه‌هایی به آن افزوده یا قسمت‌هایی از آن برساخته شود؛ اما بازتاب تاریخ در آیینه هنر، همیشه بی‌دروغ است. تصویری که هنر از یک جامعه و از دوره‌ای ارائه می‌دهد، تصویر تمام و کمالی است که می‌شود به او پرداخت و از آن طریق، متوجه راستی‌های یک دوره تاریخی شد.
امروز ما برای مطالعه تاریخ ادوار گذشته کشور خودمان یا هر کشور دیگری، می‌توانیم به آثار هنری‌اش مراجعه کنیم. آنچه که مانده، می‌تواند مبنای داوری صمیمانه‌تر و راستین‌تری از گذشته باشد. در چهل سال گذشته، هنرمندان تلاش کرده‌اند تا این نقش آیینگی را نسبت به دوره‌ای که در آن زندگی می‌کنند،نشان بدهند. نتیجه‌اش هم آثار متعددی است که خلق شده و امروز از آنها در گنجینه‌های ایران معاصر نگهداری می‌شود.»

روایت چهل سال بعد از انقلاب اسلامی
همچنین طی هفته گذشته، «بهمن نامور مطلق»،رئیس دانشگاه هنرهای اسلامی- ایرانی استاد فرشچیان نیزاز این کارگاه نقاشی بازدید کرد و او نیز با تکیه بر اهمیت این اثر معاصر گفت:«این کاری بی‌نظیر از یک نقاش و استاد انقلابی است. باید از هنرمندش استاد حبیب‌الله صادقی تشکر کرد و همچنین از فرهنگستان هنر که این امکان را فراهم کرد. شاید بشود گفت، ما چنین کاری را با این ابعاد وسیع و با این همه مضامین در یک جا، ازجمله مضامین حماسی، درام و مقاومت، تا به حال نداشته‌ایم. ما در واقع اینجا یک نوع کلکسیونی از حوادث بعد از انقلاب تا به الان داریم. کلکسیونی با محوریتِ مقاومت و با محوریتِ شهید سلیمانی. این اثر، به‌خوبی معلوم می‌کند که ما چقدر هم زجر کشیده‌ایم و هم مقاومت کردیم و توانسته‌ایم شخصیت‌های بزرگواری را در این دوره پرورش دهیم تا در مقابل استکبار و وابستگانش در منطقه، همچون داعش، ایستادگی کنیم.»
رئیس دانشگاه فرشچیان همچنین افزود:«این اثر به ‌خوبی نشان می‌دهد که اگر این حماسه‌سازان ایرانی نبودند، چه‌بسا منطقه دچار آشوبی بزرگ می‌شد. آشوبی که داعش در منطقه شروع کرده بود و ادعاهای زیادی هم داشت. خوشبختانه هم دوران زندگی این شهید پربرکت بود و ما شاهد بودیم که چقدر مقاومت کرد و چقدر موجب دفع بلایا شد و هم شهادت ایشان. در زمان شهادت این سردار، بزرگ‌ترین مراسم‌ها برگزار شد و با برکت خون شان، همه ی مردم برای عزاداری، دورهم جمع شدند.
شکست ترامپ و استکبار جهانی در اینجا به عیان به نمایش گذاشته شد و خوشبختانه ما آخر و عاقبتِ مسبب شهادت ایشان را دیدیم. زمانی شد که همه جهانیان، از جمله سازمان‌هایی که همیشه حامی و همراه آمریکا بودند، این کشور را محکوم کردند. کشوری که ما امروز می‌بینیم به چه فلاکتی افتاده است.
به نظر من، به خاطر خون این شهید است که امروزه، فلاکت این فرد و آن سیستم را شاهد باشیم. فلاکتی که در تاریخ سابقه نداشته است.چنین بی‌حرمتی در داخل خود آمریکا، نسبت به رئیس‌جمهورهای سابق این کشور و نسبت به کنگره، بی‌سابقه است. به نظر من، این حاصل برکتِ خون شهدا و به‌ویژه سردار سلیمانی بوده است.»

 

​​​​