پرش از دستورهای نوار
رد کردن تا محتوای اصلی
جابجایی به بالا
ورود به سامانه

خبر

:

مراسم گرامیداشت هفته پژوهش برگزار شد

تعداد بازدید: 2211
نسخه قابل چاپ ارسال برای دوستان ثبت نظر
شرح خبر
مراسم گرامیداشت هفته پژوهش برگزار شد

به گزارش خبرنگار «روابط عمومی» دانشگاه، مراسم گرامیداشت هفته پژوهش و تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر دانشگاه عصر روز دوشنبه 26 آذر ماه با حضور دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، رئیس، معاونین، مدیران و جمعی از اعضا هیات علمی دانشگاه در مرکز همایش های امام خمینی (ره) برگزار شد.


در ابتدای این مراسم و پس از قرائت قرآن کریم و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران، دکتر کیاسالاری معاون پژوهش و فناوری دانشگاه به ایراد سخن پرداخت.

دکتر کیاسالاری ضمن ارائه گزارشی از وضعیت عملکرد پژوهشی دانشگاه شاهد با تکیه و تأکید بر عملکرد سال گذشته دانشگاه، برنامه های آتی حوزه پژوهش و فناوری را برای دستیابی به اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برای حاضران در مراسم تبیین نمودند.

تشکیل کانون های اندیشه ورز، تدوین سند راهبردی در حوزه سایبری، تصویب و تخصیص پژوهانه دانشجویی، تخصیص اعتبار برای طرح های همراستا با نیازهای اساسی کشور، توجه به موضوع تولید واشتغال به ویژه در بخش دانش آموختگان دانشگاه، حمایت از نوآوری ها که به اخذ جوایز بین المللی و برگزاری جشنواره ایده برای اولین بار منتج گردیده است، برنامه ریزی برای دستیابی به شاخص های مورد نظر در نظام های رتبه بندی معتبر در سطح بین الملل،  تأمین و توسعه فضا و تجهیزات تحقیقاتی، آزمایشگاه ها و مراکز رشد، تجهیز آموزشگاه مطالعات ایرانی با  400متر مربع مساحت، ایجاد یک مجتمع خدمات پژوهشی در مرکز رشد دانشگاه، توجه به رشد و توسعه مقالات علمی و شرکت های دانش بنیان، برگزاری سالانه همایش تمدن نوین اسلامی، برگزاری همایش آسیب های اجتماعی و تاسیس پژوهشکده آسیب های اجتماعی در دانشگاه، تمهید مقدمات برگزاری کنگره ملی و بین المللی فیزیولوژی، اجرای دو طرح کلان ملی از جمله نکات مهم مورد اشاره در سخنان خانم دکتر کیاسالاری بودند.


97-09-26 hamayeshe hafteye pajohesh 19.jpg

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه، در پایان گزارش خود اظهار امیدواری کردند که با همراهی تمامی پژوهشگران دانشگاه، به ویژه  اعضای هیأت علمی و دانشجویان، حرکت دانشگاه در دستیابی به اهداف و برنامه های پژوهشی از سرعت و شتاب بیشتری برخوردار شود.

در ادامه ی برنامه دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در جایگاه حاضر شد و در مراسم تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر دانشگاه با اشاره به رشد چشمگیر دانشگاه شاهد گفت: من برای نخستین بار است که در این دانشگاه حاضر میشوم و در بازدیدی که از دانشگاه و نمایشگاه دستاوردهای مرکز رشد دانشگاه شاهد داشتم متوجه روند رو به رشد این دانشگاه شدم و آنچه مشهود است این است که دانشگاه شاهد در طول مدت کوتاهی توانسته به موفقیت ها و امکانات خوبی دست یابد و این دیدار مقدمه ای برای همکاری های بعدی با دانشگاه شاهد خواهد بود.

ایشان با تاکید بر اهمیت امر پژوهش تقاضا محور و هدفمند در کشور گفت: در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی چیزی در حدود 170 هزار دانشجو داشتیم، که از این تعداد چیزی در حدود 100 هزار دانشجو در خارج از کشور مشغول به تحصیل بودند، در صورتی که در حال حاضر با وجود چهار و نیم میلیون دانشجو در داخل کشور، تنها 49 هزار دانشجو در خارج از کشور مشغول تحصیل هستند، که بررسی این نسبت‌ها، نشان دهنده همان رشد علمی و بلوغ دانشگاهی در کشور است و اینکه چگونه توانسته‌ایم رشد دانشگاهی را تجربه کنیم.

دکتر ستاری در ادامه بابیان اینکه دانشگاه‌ها نیازمند اقدامات نوین بیشتری هستند گفت: در اقتصاد نفتی همواره شاهد ساختارهای پیچیده دولتی و سیستم حکومتی سنگین از نظر تعداد کارمند و نیروی انسانی و همچنین موانع متعدد قانونی هستیم، که کار پژوهشی را دستخوش مشکلات بسیاری می‌کند، لذا دانشگاه باید با توجه به مشکلات عدیده‌ای که با آنها روبرو است ساختار نوینی را راه‌اندازی کند.

97-09-26 hamayeshe hafteye pajohesh 24.jpg

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، با اشاره به اینکه تابه‌حال دانشگاه به آن رسالتی که کشور دنبال آن بوده است نرسیده اظهار کرد: درست است که در زمینه رشد علمی و مقاله اتفاقات خوبی افتاده است، اما هنوز نمی‌توانیم بگوییم دانشگاه بخشی از جامعه است. رییس بنیاد ملی نخبگان با تاکید بر اهمیت پیوند دانشگاه و جامعه بیان کرد: زمانی دانشگاه می‌تواند بخشی از فرهنگ، جامعه و اقتصاد مردم باشد، که نقش دانشگاه در کشور مشخص شود. که متاسفانه با تمام اتفاقات مثبتی که در امر پژوهش شاهد بودیم، هنوز دانشگاه‌های کشور جایگاه مطلوب خود را نتوانسته‌اند بیابند.

دکتر ستاری با اشاره به مشکلات موجود در حوزه پژوهش در کشور گفت: مشکل اول پژوهش در کشور کمبود بودجه نیست بلکه مشکل این است که پژوهش با پول دولت قابل بهره‌برداری نیست. البته ارتباطات باید دو سویه باشد، به این معنا که مشکلات و مسائل کشور را باید به کمک پژوهش برطرف کرد.

ایشان در ادامه با اشاره به‌صرف رقم قابل توجهی هزینه در امر پژوهشی گفت: متاسفانه در کشور هزینه‌های بالایی صرف امور پژوهشی می‌شوند، که می‌توان گفت این هزینه ها معمولا شامل زیرساخت های تکراری هستند و همان طور که میدانیم پژوهشکده‌ها، خصوصاً پژوهشکده‌های دولتی که وابسته به سازمان‌ها هستند، انباری از تجهیزات آزمایشگاهی به شمار می‌روند. لذا اگر می‌خواهیم دانشگاه جزئی از جامعه شود باید روش‌های خود را اصلاح کنیم.


97-09-26 hamayeshe hafteye pajohesh 23.jpg

رییس بنیاد ملی نخبگان بابیان اینکه قطعاً دولت باید در پژوهش‌های پایه سرمایه‌گذاری کند گفت: دانشگاهیان پژوهشگران و فناوران باید بدانند که پژوهشی که می‌خواهد به محصول منجر شود، قطعاً با پول دولت قابل انجام نیست و این اندیشه نادرست بزرگ‌ترین اشتباه درروند پژوهش و تولید محصول است، نه به خاطر صرف هزینه بلکه به دلیل ماهیت امر پژوهش است که در سایه پول دولت نمی‌تواند رشد کند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: روزهای نخست که در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری کار خود را آغاز کردیم، مقوله ای‌ با عنوان شرکت دانش بنیان وجود نداشت، اما در حال حاضر همین شرکت‌ها چیزی در حدود 60 هزار میلیارد فروش دارند.

ایشان ادامه داد: چیزی در حدود 3 هزار و هشتصد شرکت دانش بنیان فعال و هزاران استارت آپ و نوآور جوان در کشوروجود دارد، که از پول دولتی هبچ بهره‌ای‌ نمی‌برند و هر چه هست ایده و ذوق فناورانه آنها است که و این اتفاق با شکل‌گیری زیست بوم نوآوری ممکن شد.

دکتر ستاری با تاکید بر اهمیت ایجاد زیست بوم نوآوری در دل جامعه بیان کرد: باید بتوانیم زیست بومی را در جامعه درست کنیم که دانشگاه مبدأ حرکتش باشد و با تغذیه نیروی انسانی آن را رشد دهد. وی افزود: با ایجاد زیست بوم نوآوری در کشور، دانشگاه‌ها قادر هستند عدد قابل توجهی از درآمدشان را از محل فروش فناوری تأمین کنند، که این همان لازمه شکل گیری زیست بوم است، که قطعاً می‌تواند به قدرت تبدیل شود.

ایشان با اشاره به خواسته مردم از امر پژوهش اظهار کرد: برای مردم مهم نیست که مثلاً رتبه چهارم نانو را از آن خود کردیم بلکه آنچه که اهمیت دارد این است که بیش از 300 شرکت در حوزه فناوری نانو داریم و چیزی در حدود هزار و چهارصد میلیارد تومان فروش محصولات نانو را تجربه کرده‌ایم، همچنین آنچه که برای مردم مهم می‌شود این است که ما بتوانیم محصولات دارویی و پزشکی را بیش از پیش در کشور تولید کنیم و از واردات محصولات بی نیاز شویم.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با تاکید بر ورود بخش خصوصی در امر پژوهش گفت: زمانی می‌توانیم بگوییم که در امر پژوهش موفق عمل کرده‌ایم که بر روی ایده سرمایه‌گذاری کنیم و ماهیت صنعت را از حالت کارخانه‌ای خارج کنیم. وی ادامه داد: ما باید راجع به صنعتی صحبت کنیم که وابسته به بیگانه نباشد و در شرایط تحریم فرونریزد، که این دقیقاً اتفاقی است که شرکت‌های دانش بنیان به آن دست‌یافته‌اند، آن‌ها در شرایط تحریم است که می‌توانند به‌درستی عمل کنند چراکه بر روی فکر و ایده خود متمرکزشده‌اند و وابستگی ندارند

97-09-26 hamayeshe hafteye pajohesh 22.jpg

دکتر ستاری در پایان سخنان خود گفت: ایده‌های جدید در حوزه‌های پژوهش، آموزش و صنعت احتیاج به زیست بوم دارند، و برای اینکه بخواهیم از خروج نخبگان جلوگیری کنیم و همواره افسوس پیشینه پژوهشی خود را نخوریم نیازمند نگاهی نوین در امور دانشگاهی و پژوهشی در کشور هستیم.

در پایان مراسم با حضور دکتر ستاری، دکتر ثقفی و هیات رئیسه دانشگاه از پژوهشگران و فناوران برتر دانشگاه در سال 97 با اهدا لوح تقدیر و هدیه تجلیل شد.

97-09-26 hamayeshe hafteye pajohesh 25.jpg
cover.jpg


گفتنی است قبل از شروع این مراسم دکتر ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری از نمایشگاه دستاوردهای شرکت های فناور مستقر در مرکز تحقیقات دانشگاه بازدید نمودند.

 97-09-26 hamayeshe hafteye pajohesh 11.jpg
 97-09-26 hamayeshe hafteye pajohesh 10.jpg


اسامی پژوهشگران و فناوران برتر سال 97 به شرح ذیل می باشد:


 

 دانشکده پزشکی

 

 

نام و نام خانوادگی

امتیاز

نفر اول

مهرداد روغنی

90.56

نفر دوم

طوبی غضنفری

86.38

 

دانشکده فنی و مهندسی

 

 

نام و نام خانوادگی

امتیاز

نفر اول

امیرحسین امیری

216.2

نفر دوم

محمد باقر غزنوی

93.8

نفر سوم

محمود فردوسی زاده

76.9

 

دانشکده علوم پایه

 

 

نام و نام خانوادگی

امتیاز

نفر اول

سیدحمید حاج سیدجوادی

86.75

نفر دوم

ایرج رسولی

39.2

نفر سوم

حمیدرضا نویدی

35.75

 

دانشکده علوم انسانی

 

نام و نام خانوادگی

امتیاز

نفر اول

ناصر یزدانی

46.11

نفر دوم

محمدحسن میرزامحمدی

36

نفر سوم

محمود صیدی

33.1

 

 

دانشکده علوم کشاورزی

 

 

نام و نام خانوادگی

امتیاز

نفر اول

حشمت امیدی

74.35

نفر دوم

آیت الله سعیدی زاده

40.2

نفر سوم

اورنگ خادمی

38.25

 

 

دانشکده دندانپزشکی

 

 

نام و نام خانوادگی

امتیاز

نفر اول

نوشین جلایر نادری

32.75

نفر دوم

رزا حقگو

30.85

 

دانشکده پرستاری و مامایی

 

 

نام و نام خانوادگی

امتیاز

نفر اول

مجیده هروی کریموی

53.66

نفر دوم

ناهید رژه

51.69

برای مشاهده مستندی کوتاه از معرفی بخش های تحقیقاتی معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه شاهد اینجا کلیک نمایید.
 ​
مخاطبین محترم می توانید اخبار دانشگاه شاهد را در پیام رسان سروش و صفحه اختصاصی دانشگاه در آپارات دنبال نمایید​​​