پرش از دستورهای نوار
رد کردن تا محتوای اصلی
جابجایی به بالا
ورود به سامانه

خبر

:

مراسم گرامیداشت روز دانشجو برگزار شد

تعداد بازدید: 922
نسخه قابل چاپ ارسال برای دوستان ثبت نظر
شرح خبر
مراسم گرامیداشت روز دانشجو برگزار شد

به گزارش «روابط عمومی» دانشگاه، به مناسبت 16 آذر ماه ویژه برنامه روز دانشجو با عنوان «زنده باد مرگ بر آمریکا»  عصر روز یکشنبه 18 آذر ماه در مهدیه پیامبر اعظم (ص) به همت بسیج دانشجویی و با همکاری معاونت فرهنگی دانشگاه برگزار شد.


این مراسم با سخنرانی حسین دهباشی ، نمایشنامه خوانی مرتضی هاشم خانلو و اجرای سرود حسین حقیقی برگزار شد.

در ابتدای مراسم و پس از قرائت قران کریم و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران، مرتضی هاشم خانلو در جایگاه حاضر شد و روایت شهید چمران از واقعه 16 آذر ماه 1332 را اجرا کرد. 


97-09-18 roze daneshjo 02.jpg


در بخش بعدی مراسم سه قطعه موسیقی توسط حسین حقیقی اجرا شد.


97-09-18 roze daneshjo 07.jpg

بخش پایانی مراسم به سخنرانی حسین دهباشی و پرسش و پاسخ دانشجویی اختصاص داشت که قبل از حضور وی در جایگاه، بخش هایی از مستند تاریخ شفاهی تصویری انقلاب اسلامی (از کودتا تا انقلاب) پخش شد.

دهباشی در مورد جرقه شروع کار خود (ساخت تاریخ شفاهی ایران) بیان کرد: در سال‌های آخر جنگ تحمیلی هیچ کس تصور این را نمی‌کرد که جنگ این گونه تمام شود و همه فکر می‌کردند ایران کشور عراق را فتح خواهد کرد و پس از آن کشورهای استعماری دیگر را می‌گیرد و همه بر این باور بودند که راه قدس از کربلا می‌گذرد. من آن زمان شانزده سال داشتم که یک روز بعدازظهر رادیو اعلام کرد که ایران قطعنامه ۵۹۸ را پذیرفته است. یک سال پیش از این بود که با بچه‌های هم‌سن خود فکر می‌کردیم که وقتی جنگ تمام شد، هر کدام چه کاری انجام خواهیم داد. وی ادامه داد: یکی از دوستانم بر این باور بود که به آفریقا سفر می‌کند. یکی دیگر می‌گفت کارهای اقتصادی انجام می‌دهد و برای مستضعفین کارآفرینی می‌کند. ولی یک سال بعد همه آن آرزوها باد هوا شد اما با پیام امام ما به انقلاب بدهکار ماندیم. امام در آن پیام فرمودند که شما دلتان خون است اما دل پدر امت از شما خون‌‌تر است و جنگ هنوز تمام نشده و در عرصه‌های دیگر ادامه دارد. من در آن سال‌ها دستیار فیلم‌ساز بودم و ادامه راه خود و جنگ را مبارزه با فراموشی می‌دانستم و این مبارزه تا الان نیز ادامه دارد.

دهباشی در ادامه سخنانش گفت: من نگران این شدم که چرایی انقلاب به فراموشی سپرده شود. از طرفی روایت انقلابیان برای اهمیت انقلاب اسلامی زیاد قابل قبول نیست و از یک زاویه به این پدیده مهم تاریخی پرداخته شده است. برای همین از افراد حکومت پهلوی و افرادی به جز انقلابیون، شروع به مستندسازی کردیم. آنهایی که هیچ کدام ایران نبودند و هیچ سود و زیانی از بیان موضوعات نداشتند و از طرفی علاقه‌ای هم به حکومت انقلاب اسلامی نداشتند. با صحبت‌های آنها حقانیت انقلاب بهتر شناخته می‌شود و حقایق بهتر نمایان می گردد.

این مستندساز در پاسخ به سؤال یکی از دانشجویان که سؤال‌هایتان را چگونه برای این گفتگوها طراحی می‌کنید، بیان کرد: ما از اشخاص سؤال نمی‌پرسیم که الزاماً بگوییم حکومت پهلوی بد بوده است، بلکه به آنها فرصت می دهیم که کارهای خوب، بد و اشتباه را بگویند و ثمره آن را مخاطب ببیند و مخاطب خود سبک و سنگین کند. این کمک می‌کند که دیگر آن اشتباهات در دیگر ادوار تاریخی تکرار نشود.

وی ادامه داد: به‌طور مثال در ملی شدن نفت، دولت ایران صادقانه به آمریکا اعتماد کرد. چهل سال بعد نیز دوباره ملت ایران به قول شفاهی به مذاکرات سیاسی اعتماد کرد و نقد را داد و نسیه‌ای دریافت نکرد. همگی این افراد مسلمان و میهن‌دوست بودند، اما آدم باید از عبرت‌های تاریخی استفاده کند. اگر تاریخ بخوانیم بخش زیادی از اشتباهات امروز را تکرار نخواهیم کرد.

این مستندساز در پاسخ به این سؤال که آیا علت اصلی پیروزی انقلاب اسلامی حمایت آمریکا از برکناری شاه بوده است، توضیح داد: بعضی از عوامل وجود دارند که دولت آمریکا از شاه دلخوری داشته باشد به‌طور مثال اوپک و افزایش درآمد نفتی و همچنین طرفداری نکردن شاه از آمریکا و اسرائیل بعضاً باعث دلخوری شده بود، اما اینکه کشورهای غربی به‌خصوص آمریکا و انگلیس حکومت جایگزین شاه را حکومت اسلامی (امام خمینی(ره)) بخواهند در این خصوص هیچ مستندی وجود ندارد بلکه آنها در بهترین حالت شاهی را می‌خواستند که در امور سیاسی کمتر دخالت کند و یا دولتی لیبرال مثل بختیار یا همانند مهندس بازرگان مدنظر داشتند، اما اگر دولت‌های غربی می‌دانستند که حمایت کمتر از شاه موجب بالا آمدن حکومت استکبارستیز انقلاب اسلامی می‌شد حتماً چنین کاری نمی‌کردند.

97-09-18 roze daneshjo 08.jpg

حسین دهباشی با بیان اینکه یک سال مانده به انقلاب در زمستان سال ۵۶ هیچ‌کس فکر نمی‌کرد پایه‌های حکومت یک سال بعد بلرزد، اظهار کرد: آن سال رئیس‌جمهور وقت آمریکا برای اولین بار مراسم کریسمس را خارج از کشور خود و در کاخ نیاوران ایران سپری کرد. کارتر در آن سال ایران را جزیره ثبات خواند و بیان کرد آمریکا بدون هیچ قید و شرطی از حکومت پهلوی حمایت خواهد کرد. این مستندساز در ادامه بیان کرد: از سال ۵۵ تا ۵۶ تمامی گروه‌های چریکی دستگیر و نابود شده بودند. حکومت پهلوی بر این باور بود که تا ۱۰ سال آینده پایه‌های حکومت مستحکم بر سر جایش باقی خواهد ماند. آن اقتداری که زمستان سال ۵۶ در حکومت پهلوی وجود داشت در زمستان ۵۷ دیگر اثری از آن باقی نماند و این معمای تاریخ است که نمی‌توان آن را در روایت‌های ساده دریافت و بزرگی و اهمیت آن در روایت‌های ساده قابل بازگویی نیست.

دهباشی افزود: یکی از عوامل اینکه یک سال پس از سال ۵۶ منجر به سقوط حکومت پهلوی شد فاصله جدی میان نخبگان و توده مردم بود. مردم برای حکومت مشروعیت قائل نبودند و تصور مردم این بود که حکومتی که با کودتا بر سر کار بیاید حکومت نیست.

وی در ادامه سخنانش اظهار کرد: فساد در آن زمان در دو بخش وجود داشت. فسادی که در واقعیت بود و تصوری که از فساد در جامعه وجود داشت. خرید بیش از حد کالا در جامعه اثر عکس گذاشت، به‌طور مثال کامیون‌هایی که خریداری می‌شد در کنار جاده‌ها زنگ می‌زد و از کابین آن به عنوان غذاخوری‌ استفاده می‌شد و سیمان‌های خریداری‌شده تبدیل به سنگ می‌شدند.

این مستندساز تصریح کرد: یکی از علل دیگر سقوط حکومت پهلوی این بود که شاه به حرف کارشناسان اقتصادی گوش نمی‌داد و همین حکومت او را متزلزل کرد. در دهه ۵۰ با افزایش درآمد نفت شاه می‌خواست به دروازه‌های تمدن بزرگ برسد و با روشی خودکامه پیش می‌رفت.

دهباشی یکی از دیگر از علل سقوط حکومت پهلوی را دلخوری نیروهای مسلح از شاه بیان کرد و افزود: در آن زمان نیروهای مسلح از مقام افسری به بالا امکانات فوق‌العاده زیادی را دارا بودند و برای ۷۵ درصد نیروهای مسلح و درجه‌داران هیچ امکاناتی وجود نداشت و آنها از زندگی خود ناراضی بودند. در همین حال یک درجه‌دار آمریکایی که در ایران خدمت می‌کرد حقوق او از مقامات عالی رتبه نیروهای مسلح بیشتر بود و همین احساس تبعیض و نارضایتی را ایجاد می‌کرد.

این مستندساز در ادامه سخنانش گفت: در ادامه یکی دیگر از علل سقوط حکومت پهلوی را اختلاف شاه و ملکه بیان کرد و توضیح داد که فرح به شاه وفادار نبود و منظور از عدم وفاداری او صرفا مسائل اخلاقی نیست و منظور وفاداری سیاسی است.

وی در ادامه سخنانش توضیح داد: فرح تا سال ۵۵ نقش زیادی در حوزه سیاست نداشت و از سال 56 با افزایش قدرت فرح خواهران شاه نیز قدرت‌‌شان را از دست می‌دهند و فرح احساس می‌کند می‌تواند جای شاه را بگیرد. در همین راستا در سفر به عراق و ملاقات با آیت‌الله خویی درخواست می‌کند در صورت به قدرت رسیدنش آیت‌الله خویی از او حمایت کند. همچنین فرح با سفر به آمریکا تضمین حمایت آنها را به دست می‌آورد.

دهباشی در ادامه تصریح کرد: تا ابتدای سال ۵۷ کسی فکر نمی‌کرد مذهبیون مخالف اصلی حکومت پهلوی باشند و تصور می‌کردند مخالف اصلی این حکومت گروه چپ هستند و تا آن زمان با روشنفکران و گروه‌های چپ به گفتگو می‌پرداختند. مردم نه‌تنها از شاه بلکه از ملکه نیز ناراضی بودند ولی در آن زمان این مسئله درک نمی‌شد.

دهباشی افزود: از ۲۱۷ نفری که ما با آنها گفتگو گرفتیم و از ۶۰ نفر آنها مصاحبه تصویری گرفته شد، کمتر از پنج درصد فکر می‌کردند که حکومت پهلوی رفتنی است.

97-09-18+roze+daneshjo+09.jpg

این مستندساز در خصوص پیشتازی فعالیت های دانشجویی در تاریخ انقلاب گفت: جنبش دانشجویی می‌تواند به این مفتخر باشد که ۱۰ سال پیش از اولین حرکت روحانیت در سال ۱۳۴۲ (مخالف انقلابیون مذهبی) در سال ۱۳۳۲ در دانشگاه وارد مبارزه شده‌اند و البته نباید این را از یاد برد که اگر روحانیون و به طور مشخص حضرت امام نبودند، انقلاب به پیروزی نمی رسید.

حسین دهباشی در پایان صحبت های خود از پروژه جدید خود با عنوان "دیگران" صحبت کرد و در خصوص این پروژه گفت: در جنگ ایران و عراق، شصت و چهار کشور با ایران وارد جنگ شدند که ما در این مستند ایران و عراق را فاکتور گرفتیم و به نقش دیگران در هشت سال دفاع مقدس پرداختیم.


گفتنی است به همین مناسبت نیز روز شنبه 17 آذر ماه از سوی معاونت فرهنگی و دانشجویی به دانشجویان گل اهدا شد.ROZE DANESHJO GOL 02.JPG
ROZE DANESHJO GOL 03.JPG
ROZE DANESHJO GOL01.JPG
ROZE DANESHJO GOL 04.JPG