پرش از دستورهای نوار
رد کردن تا محتوای اصلی
جابجایی به بالا
ورود به سامانه

خبر

:

مراسم تکریم و معارفه رئیس دانشگاه برگزار شد

تعداد بازدید: 2383
نسخه قابل چاپ ارسال برای دوستان ثبت نظر
شرح خبر
مراسم تکریم و معارفه رئیس دانشگاه برگزار شد
به گزارش «روابط عمومی» دانشگاه، مراسم تکریم و معارفه رئیس دانشگاه با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران برگزار شد.

 


این مراسم با حضور دکتر سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران، مهندس موهبتی معاون توسعه مدیریت و منابع بنیاد شهید و امور ایثارگران، دکتر چلداوی سرپرست دانشگاه، دکتر ثقفی رئیس پیشین دانشگاه و جمعی از مدیران دانشگاه، روز دوشنبه 8 آذر ماه در سالن شورای دانشگاه برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، دکتر ثقفی رئیس پیشین دانشگاه ضمن خوشامدگویی به رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران و هیأت همراه، از مجموعه همکاران دانشگاه که سالیان مدیریت ایشان در دانشگاه مسئولیت های متعددی برعهده داشتند و با تلاش و مجاهدت خود در پیشرفت ها و موفقیت های دانشگاه نقش داشتند، تشکر و قدردانی نموده و افزودند: از ریاست بنیاد جناب آقای دکتر قاضی زاده هاشمی که اصرار بنده برای تغییر در مسئولیت دانشگاه را پذیرفتند و همچنین برادر عزیزم، آزاده سرافراز جناب آقای دکتر چلداوی به جهت پذیرش مسئولیت خطیر ریاست دانشگاه سپاسگزارم. رئیس پیشین دانشگاه یادآور شدند: جناب دکتر چلداوی، دارای قابلیت های بسیار والایی از جمیع جهات از جمله از لحاظ علمی، شخصیتی و اخلاقی هستند و مجموع خصوصیاتی که از یک انسان مومن، فرهیخته، دانشمند و آگاه انتظار می رود، الحمدالله در ایشان جمع است و امیدوار هستیم که حضور ایشان در دانشگاه منشا خیر و برکت برای مجموعه دانشگاه باشد.

00-08-08 todee va moarefe riyasat daneshgah 08.jpg

دکتر ثقفی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: انتظار اول از شما عزیزان و آحاد جامعه دانشگاهی این است که با یک نگاه واقع بینانه و با یک رویکرد حرفه ای، تمام تلاش و مساعی خود را بکار گیرید و در واقع با تبدیل شدن به ید واحده به کمک دکتر چلداوی ماموریت های دانشگاه را در جهت حفظ و ارتقا دستاورد های دانشگاه، محور کار قرار داده و تمام هم و غم و انرژی خود را صرف پیشرفت اهداف دانشگاه که در طول اهداف عالی انقلاب اسلامی معنا پیدا می کند، قرار دهید. انشاالله این فرایند ادامه پیدا کند و ما شاهد تعمیق دوستی ها و صمیمیت های بیشتر بین مجموعه تیم مدیریتی دانشگاه باشیم.

ایشان در ادامه افزود: دانشگاه در دوره های مختلف به دلیل عدم تعریف روشن از خاستگاهش و هویت آن برخلاف آن چیزی که در مقطع بنیانگذاری بدان تاکید شده، مورد توجه کافی قرار نگرفته است، تقاضا و انتظار بنده از جناب دکتر قاضی زاده این است که به این مهم اهتمام کنند و خوشبختانه عزم این کار را بنده در ایشان دیده ام و این موضوع را صرفا جهت تاکید مجددا عرض می کنم که حتما نقش ویژه ای برای مدیرت عالی بنیاد در پیشبرد اهداف دانشگاه دیده شود و امید و اطمینان دارم که حضرتعالی مانند فعالیت های گذشته، در این عرصه نیز موفق خواهید بود.

ایشان در بخش پایانی سخنان خود  ضمن درخواست حلالیت از دانشگاهیان دانشگاه بابت تمامی قصورها و تقصیرهای احتمالی، افزودند: تمامی تصمیمات و اقداماتی که تا این لحظه از سوی بنده اتخاذ شده و هر آنچه که بر اندیشه و زبان بنده جاری شده است مبتنی بر مصلحت نظام و دانشگاه بوده است و تمام تلاش بنده بر این بوده است که ذره ای ملاحظات فردی در تصمیمات و اقداماتم ظهور و بروز نداشته باشد.

00-08-08 todee va moarefe riyasat daneshgah 06.jpg

در ادامه مراسم، دکتر چلداوی، سرپرست دانشگاه شاهد به ایراد سخن پرداخت و بیان داشت: بنده علی رغم داشتن چند پیشنهاد مسئولیت و عدم پذیرش پیشنهادهای ارائه شده، بعد از گفتگو با جناب آقای دکتر قاضی زاده هاشمی و اطلاع یافتن از برنامه های مناسب و ایده های تحول گرایانه و بسیار جسورانه ایشان برای بنیاد و دانشگاه شاهد، مسئولیت این دانشگاه را پذیرفتم و معتقدم ماموریت هایی که ایشان برای بنیاد در راس امور و در ذیل آن برای دانشگاه شاهد تعریف کرده اند، نعمتی است که خداوند به ما خواهد داد و انشالله مرکبی خواهد شد که همه ی ما را به سرعت به سوی ارتقای دانشگاه رهنمون خواهد کرد و فرصت بزرگی است که انشاالله از ان استفاده خواهیم کرد. 

ایشان  در ادامه افزود: بنده دست یاری به سوی اساتید و همکاران دانشگاه شاهد دراز می کنم، چرا که برای اداره این دانشگاه بزرگ و با عظمت (هم از لحاظ فیزیکی و هم از لحاظ معنوی) که منتسب به نام مقدس شهید می باشد، به همراهی و تلاش همه شما نیاز دارم، دکتر چلداوی یادآور شد: عملکرد بنده در حوزه ی مدیریتی در دانشگاه علم و صنعت پیش روی همه است و همگان از آن مطلع هستند، به هر روی بنده معتقدم برخلاف آنچه که در جامعه وجود دارد فصل مشترک ما در کشور خیلی بیشتر از اختلاف نظرها است، اما متاسفانه کمتر به این مهم توجه شده است، با این اوصاف خط قرمز من در دانشگاه فقط شرف است، نه مسائل سیاسی؛ پس کافی است همکاران و همراهان ما فقط با شرف، غیور و وطن پرست باشند و عملکرد مدیریتی بنده در گذشته و نوع انتخاب همکارانم، نشان دهنده این طرز تفکر بنده است و خط قرمز بنده خط قرمز سیاسی نیست، چون اگر کسی این ویژگی ها را داشته باشد حتما ولایت پذیر است و قدر این ولایت را خواهد دانست که این کشور و نظام را حفظ کرده است.

دکتر چلداوی در بخش دوم سخنان خود به بیان رئوس برنامه ها و ماموریت های خود پرداخت و افزود: فوری ترین ماموریت بنده موضوع همسان سازی حقوق اعضای هیأت علمی است و در این راه نیز از رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران که خود معتقد به حل این موضوع هستند، می­خواهیم با همت خود موانع قانونی را برطرف نمایند و ما نیز باید با کمک یکدیگر و تلاش مدیران دانشگاه منابع مالی آن، اجرای این امر را تامین کنیم.

00-08-08 todee va moarefe riyasat daneshgah 11.jpg

ایشان در ادامه بر لزوم توسعه بین المللی دانشگاه شاهد تاکید کرد و بیان داشت: دانشگاه شاهد باید در عرصه بین الملل نقش ایفا کند؛ چرا که ما نسبت به دانشگاه های دیگر که به ایجاد واحد در کشور های همسایه و یا پذیرش دانشجوی خارجی از کشورهای همسایه و حتی کشورهای اروپایی می پردازند، اولی است. دانشگاه شاهد باید خط مقدم وجهه علمی نظام باشد و میبایست از لحاظ علمی به جایگاهی برسیم که در کشور های دیگر، دانشگاه شاهد را به عنوان الگو و نمونه مثال بزنند و این هدفی است که بنده انشاالله با اولویت بالا به دنبال آن خواهم بود و لازم است دفتر امور بین الملل دانشگاه شاهد راه اندازی و فعال شود و معتقدم با توجه به حمایت های بنیاد مشکل خاصی در این زمینه نخواهیم داشت.

دکتر چلداوی در پایان سخنان خود گفت: از همگان می خواهم که دعا کنید این بار سنگینی که خداوند روی دوش همه ما گذاشته است را انشالله به سر منزل مقصود برسانیم.

00-08-08 todee va moarefe riyasat daneshgah 13.jpg

در ادامه جلسه، دکتر سیدامیرحسین قاضی زاده، معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران به ایراد سخن پرداخت، ایشان بیان داشت: امام خمینی (ره) احیاگر زمانه خود بود و توانست مسیری را در کشور فراهم کند که ما بتوانیم زندگی متفاوتی داشته باشیم پس باید سپاسگزار امام باشیم و راه و مسیرش را به درستی درک کنیم.

ایشان با بیان اینکه در این دولت تودیع و معارفه خیلی باب نیست و خود من هم تودیع و معارفه نشدم، تصریح کرد: بنده امروز به خاطر تلاش های آقای دکتر ثقفی در این مراسم حضور یافته ام چون او در یک دوران سخت یک اندیشه مبنایی اما غریب را به دست گرفت و محکم ایستاد و در تلاطم ها جا نزد؛ البته اگر امروز شاهد برگزاری این مراسم هستیم به خاطر این است که شخص آقای دکتر ثقفی اصرار به انجام این تغییر داشت و من عجله ای برای ایجاد این تغییر در دانشگاه شاهد نداشتم.

دکتر قاضی زاده به بیانات امام خمینی (ره) در مورد بنیاد شهید و اساسنامه این بنیاد اشاره کرد و افزود: حجم ماموریت های بنیاد شهید خیلی گسترده بوده ولی مسئولان این مجموعه مسئولیت ها را واگذار کرده اند؛ مثلا مدارس شاهد به وزارت آموزش و پرورش واگذار شده است و یا در حوزه فرهنگی چون فعالیت هایی از سوی سپاه و یا بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس انجام می شده بنیاد ذره ذره پای خود را از این ماموریت ها کنار کشیده است. مضاف بر این بحث هایی نیز در مورد واگذاری دانشگاه شاهد به وزارت علوم و یا واگذاری یک بخش از آن به وزارت بهداشت و بخش دیگر به وزارت علوم وجود داشته است.

ایشان در ادامه با بیان این مطلب که واگذاری تصدی الزاماً به معنای تعطیل کردن ماموریت نیست ولی واگذاری تصدی و فرار از آن کم کم به واگذاری ماموریت ها منجر می‌شود بیان داشت: به هر روی طرح شاهد با توجه به بیانات امام خمینی (ره) از مهدکودک تا دانشگاه را دربر می‌گیرد، پس دانشگاه شاهد هم بخشی از این طرح است اما سال‌های سال است که در این رابطه جلسه‌ای در بنیاد شهید تشکیل نشده و اصلاً گفتگویی صورت نگرفته است.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به اینکه دانشگاه شاهد در برخی رشته های علوم انسانی، فنی و پزشکی حرف برای گفتن دارد و حتی برخی از رشته های این دانشگاه منحصر بفرد هستند و ما به خاطر این تلاش ها باید قدردان باشیم، اظهار کرد: امروز کشورهایی که می خواهند رشد کنند بحث کریدورهای علم و فناوری را دنبال می کنند به گونه ای که مرکزی را با استانداردهای ویژه شکل می دهند و این استانداردها را سرایت می دهند و در این راستا مراکز دانشگاهی را به عنوان پشتیبان کریدورهای علم و فناوری تعیین می کنند.

00-08-08 todee va moarefe riyasat daneshgah 17.jpg

ایشان با اشاره به اینکه ما امروز در دنیا شاهد شهرهای دانشگاهی یا دانشگاه شهرها هستیم، اظهار کرد: در دنیا دانشگاه های نسل اول، دوم، سوم و چهارم وجود داشتند؛ به گونه ای که دانشگاه های نسل چهارم خود را دانشگاه های بنگاه دار و شرکت دار نمی دانستند بلکه می گویند که ما می خواهیم علمی و نیروی انسانی را تولید کنیم که در جامعه موثر باشند اما به نظر بنده امروز لازم است که ما دانشگاه های نسل پنجم را هم تعریف کنیم و این دانشگاه ها، دانشگاه های تمدن ساز و مکتب ساز هستند چون ساحت فقط اثرگذاری نیست بلکه دستگیری و راهبری کل جامعه است.

دکتر قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه دانشگاه های تمدن ساز و مکتب ساز باید بتوانند در تولید نظریه، تبدیل نظریه به مدل و تبدیل مدل به تکنیک، نیروی انسانی، سازماندهی، مدیریت و نظارت بر عملی که اتفاق می افتد کار را به دست بگیرند و پیش ببرند، افزود: دانشگاه شاهد براساس ماموریتی که به بنیاد شهید و امور ایثارگران داده شده باید در طرح شاهد پیشران باشد و وظیفه آن مکتب سازی است.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان اینکه نگاه امام راحل در طرح شاهد یک طرح راهبردی است، افزود: نگاه امام راحل صرفا این نبوده که ما فرزندان شهدا و ایثارگر را آموزش دهیم و تربیت کنیم که شغل پردرآمدی داشته باشند در واقع خواسته امام این بوده که آینده انقلاب اسلامی را با تربیت افراد مجاهد و تبدیل آنها به مدیران و مراجع اجتماعی پیش ببرد به گونه ای که این افراد به نقطه حرکت تک تک مراکزی تبدیل شوند که در آنجا قرار می گیرند؛ مثلا حتی اگر این افراد در بازار فعالیت می کنند با تربیت، رفتار و دانش خود به مرجع جامعه تجاری و اقتصادی تبدیل شوند و اگر این مرجعیت بخشی اجتماعی اتفاق بیفتد بخش های مختلف جامعه نیز الگو پیدا می کنند و الگوی آنها هم کسانی بهتر از مجاهدین فی سبیل الله نخواهند بود. 

ایشان با بیان اینکه دانشگاه شاهد مسیر طولانی را طی کرده و زحمات زیادی نیز در این دانشگاه کشیده شده اضافه کرد: امیدوارم در دوره جدید بتوانیم به این دانشگاه کمک کنیم چون در بنیاد شهید به این دانشگاه نیاز داریم. به هر روی دانشگاه شاهد به مانند دانشگاه تهران، شریف و یا علم و صنعت نیست؛ چون ماموریت های این دانشگاه به عنوان یک دانشگاه سازمانی متفاوت بوده و در خدمت ماموریت های بنیاد شهید است.

دکتر قاضی زاده هاشمی بیان کرد: وظیفه بنیاد شهید ترویج فرهنگ انقلاب اسلامی است و اگر امروز موضوع کرامت، منزلت و رسیدگی به خانواده های معزز ایثارگر و شهدا نیز در این بنیاد پیگیری می شود تنها به خاطر انجام ماموریتی است که برعهده آن است.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران بر لزوم توجه به ماموریت های حوزه بین الملل در دانشگاه شاهد تاکید کرد و افزود: باید فعالیت های حوزه بین الملل در دانشگاه شاهد نیز پشتیبانی شود و البته بنده امیدوارم که در دوره جدید آقای دکتر چلداوی بتواند با کمک سایر مسئولان دانشگاه این وظیفه را پیش ببرد.

ایشان کادر سازی را یکی دیگر از وظایف دانشگاه شاهد عنوان کرد و افزود: دانشگاه شاهد تنها دانشگاهی است که کادرسازی جزو ماموریت های ذاتی آن محسوب می شود از این رو ما وظیفه داریم تا کادر آینده نظام اداری و سیاسی کشور را تربیت کنیم اما اینکه تاکنون بنیاد شهید در انجام این وظیفه تا چه میزان موفق بوده را نمی دانم و نمی خواهم در این رابطه نیز قضاوت کنم. به هر روی دانشگاه شاهد برجستگانی داشته و در اقصی نقاط این کشور مسئولیت هایی هم دارند اما بحث این است که ماموریت کادر سازی دانشگاه شاهد چه قدر ارگانیک و سیستماتیک بوده است.

دکتر قاضی زاده  هاشمی با تاکید بر اینکه دانشگاه هایی مانند دانشگاه شاهد، دانشگاه امام صادق (ع) و دیگر دانشگاه هایی که در چارچوب انقلاب اسلامی فعالیت می کنند باید یک هماهنگی بین آنها برقرار شود، اظهار کرد: دانشگاه شاهد از اساتید برجسته و شخصیت های محترمی برخوردار است و بنده هم روی بسیاری از اساتید این دانشگاه مطالعه کردم و با بعضی از این اساتید نیز به گفتگو پرداختم، اینکه آقای دکتر چلداوی به عنوان رئیس دانشگاه شاهد منصوب شده است به معنای عدم شناخت بنده از اساتید دانشگاه شاهد نیست البته این را هم نمی خواهم بگویم که شناخت من از اساتید دانشگاه شاهد شناخت صددرصدی بوده است.

00-08-08 todee va moarefe riyasat daneshgah 18.jpg

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران بیان داشت: انتصاب آقای دکتر چلداوی به عنوان رئیس دانشگاه شاهد به معنای نداشتن ظرفیت، قابلیت و نبودن چهره های برجسته در دانشگاه شاهد نیست به هر روی ما در بخش های مختلف با هم تعامل داریم مثلا تاکنون از دانشگاه شاهد چند نفر از بنده امضا گرفته اند تا در مسئولیت های جدید و در بخش‌های دیگر به ادامه فعالیت بپردازند. با این وجود سوال این است که آیا اساتید این مجموعه ها باید بگویند که به ما توهین شده است به هر روی بنده نیز زمانی هیئت علمی یک دانشگاه و هم زمان رئیس دانشگاه دیگری بوده ام پس این رفت و آمدها یک امر رایج و مرسوم است.

ایشان در ادامه بیان کرد: طبیعتا انتظار ما این است که کسی که مسئولیت دانشگاه شاهد را برعهده می گیرد بتواند هماهنگی لازم را با وزارتین بهداشت و علوم ایجاد کند و از طرفی بتواند برای دانشگاه وقت بگذارد. با این اوصاف براساس مجموعه ای از مولفه ها آقای دکتر چلداوی که خود آزاده، ایثارگر و استاد تمام دانشگاه هست و به عنوان یک شخصیت علمی و قابل قبول شناخته می شود به عنوان رئیس دانشگاه شاهد منصوب شده است. معتقدم با توجه به ظرفیت های علمی زیادی که آقای دکتر چلداوی دارند دانشگاهی در سطح دانشگاه شاهد به وجود چنین چهره هایی نیازمند است.

دکتر قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه بنده مطمئنم که آقای دکتر چلداوی با توجه به نگاه علمی و صلابتی که دارد موفق خواهد بود و راه بسیار سختی را که تاکنون آقای دکتر ثقفی آن را پشت سر گذاشته طی خواهد کرد، اضافه کرد: امیدوارم دانشگاه شاهد پرقدرت راه خود را ادامه دهد و در این دانشگاه شاهد یک حرکت انفجاری هم در بعد کمیت و هم در بعد کیفیت باشیم. ما در بنیاد شهید نیازهای زیادی در حوزه های مختلف داریم که دانشگاه شاهد باید به آنها پاسخ بدهد.

معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان اینکه ما امروز یک مرکز تربیت برای انجام امور مختلف جامعه ایثارگری از مشاوره گرفته تا تولید نظریه نداریم، اضافه کرد: امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب بیانات زیادی در مورد اصول و راه های ایجاد تمدن اسلامی داشته اند با این وجود سوال این است که به غیر از دانشگاه چه مجموعه ای باید این راه ها را به یک مدل و نظریه تبدیل کند.

ایشان با اشاره به اینکه تاکنون راهبری بنیاد شهید براساس سلایق اشخاص بوده اضافه کرد: اگر می خواهیم بنیاد شهید در اختیار انقلاب اسلامی باشد باید یک ثبات رفتاری پیدا کند و این نیازمند به راهبری است وگرنه اگر این سازمان درگیر سلایق اشخاص باشد در خدمت جریان تمدن اسلامی نخواهد بود؛ پس بنیاد شهید یک راهبر می خواهد و این راهبر باید جایی مانند دانشگاه شاهد باشد تا بتواند مجموعه علوم را به کار بگیرد و مدل مدیریتی به بنیاد شهید ارائه کند و مضاف بر این به تربیت کادر مورد نیاز ما نیز بپردازد.

00-08-08 todee va moarefe riyasat daneshgah 20.jpg

دکتر قاضی زاده هاشمی در پایان سخنان خود بر لزوم ایجاد یک کانون ارزیابی در دانشگاه شاهد تاکید کرد و افزود: دانشگاه شاهد باید بتواند دوره های کارآموزی برای مدیران و همچنین دوره دستیاری برگزاری کند و با برگزاری این دوره افراد تربیت شده را به ما معرفی کند به هر روی امروز چنین سازوکاری در کشور وجود ندارد.

همچنین در این مراسم حجت الاسلام والمسلمین دکتر توجهی، حجت الاسلام والمسلمین دکتر غلامی و دکتر نصر اصفهانی به بیان نظرات و دیدگاه های خود پرداختند.

در پایان این مراسم توسط دکتر سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران، دکتر احمد چلداوی به عنوان سرپرست جدید دانشگاه شاهد معرفی و از تلاش های دکتر کامیار ثقفی رئیس پیشین دانشگاه تقدیر به عمل آمد.

00-08-08 todee va moarefe riyasat daneshgah 21.jpg
cover.jpg

گفتنی است دکتراحمد چلداوی  متولد سال ۱۳۴۵ و  استاد تمام رشته مهندسی مخابرات مایکرویوعضو هیات علمی دانشکده مهندسی برق دانشگاه علم و صنعت بوده و در سال1390 به عنوان استاد نمونه کشوری برگزیده شدند.

معاونت فرهنگی دانشجویی و ریاست دانشکده برق دانشگاه علم و صنعت از جمله سوابق اجرایی دکتر چلداوی می باشد.

همچنین ایشان در دوران دانشجویی در سال 1371 به عنوان دانشجوی نمونه کشوری در مقطع کارشناسی و در سال 1376 به عنوان دانشجوی نمونه کشوری در مقطع دکتری برگزیده شدند.

کتاب «یازده» کتاب خاطرات دکتر چلداوی در زندان مخفی صدام، اردوگاه شماره یازده تکریت است که از سوی دفتر نشر معارف راهی بازار کتاب شده است.

 00-08-08 todee va moarefe riyasat daneshgah 24.jpg

​شما می توانید گزارش تصویری این رویداد را از طریق آدرس ذیل مشاهده نمایید​

​​http://link.shahed.ac.ir/440390​

​​​​​