پرش از دستورهای نوار
رد کردن تا محتوای اصلی
جابجایی به بالا
ورود به سامانه

خبر

:

دکتر مسلمی در گفتگو با «روابط عمومی» دانشگاه؛

تعداد بازدید: 1603
نسخه قابل چاپ ارسال برای دوستان ثبت نظر
شرح خبر
دکتر مسلمی در گفتگو با «روابط عمومی» دانشگاه؛

از گروه عمران دانشگاه شاهد به‌عنوان يک گروه در حال پيشرفت سريع ياد می‌شود و اين نشان می‌دهد که گروه ما در حال گسترش است.

 

خبرنگار «روابط عمومی» دانشگاه با دکتر حمید مسلمی، مدیر گروه مهندسی عمران دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه گفت‌وگویی را انجام داده‌اند.


متن گفت‌وگو بدین شرح است:

 

· ضمن معرفی کامل، از سوابق تحصیلی و شغلی خود بفرمایید؟

ضمن عرض سلام، حميد مسلمى، متولد سال 1360 هستم. سال 1388 در رشته عمران گرايش سازه از دانشگاه صنعتى شريف فارغ‌التحصیل شدم. دوره کارشناسى را در دانشگاه صنعتى شريف، کارشناسى ارشد را در دانشگاه تهران و دوره دکترى را نيز در دانشگاه صنعتى شريف گذرانده‌ام و پس از فارغ‌التحصیلی به‌عنوان عضو هیئت‌علمی دانشگاه شاهد مشغول به کار شدم و از سال 1391 تا به امروز هم مدير گروه عمران هستم.


· لطفاً رشته مهندسى عمران را معرفی بفرمایید؟

رشته مهندسى عمران به لحاظ تاريخى قدیمی‌ترین رشته مهندسى است. زيربناى اين رشته از زمانی گذاشته‌شده است که بشر به دنبال سرپناهى براى خود بوده است؛ اما در حال حاضر گستره‌ی فعالیت‌ها در اين رشته، افزايش پيداکرده است. فعالیت‌هایی مانند ساخت ساختمان‌ها، پل‌ها، ایمن‌سازی ساختمان‌ها در برابر زلزله، سدسازى، مديريت منابع آب، مسائل زیست‌محیطی، بحث‌های حمل‌ونقل، ترافيک، راه‌سازی، مديريت پروژه‌های عمرانى. این‌ها نمونه‌هایی از فعالیت‌هایی است که در رشته مهندسى عمران انجام می‌شود و طيف وسيعى از کارها را شامل می‌شود و سلايق مختلف رامى توان در این رشته مشاهده کرد.

 

· در خصوص تاریخچه فعالیت گروه، اساتید و دانشجویان گروه عمران بفرمایید؟

رشته مهندسى عمران دانشگاه شاهد در سال 1385 به همت مرحوم دکتر اکرامی نسب، در مقطع کارشناسى راه‌اندازی شده است. در سال 1390 در مقطع کارشناسى ارشد، گرايش ژئوتکنيک و از سال 1392 نيز، گرايش سازه راه‌اندازی شده است. در حال حاضر هم به دنبال راه‌اندازی مقطع دکترى در گرایش‌های موجود هستیم. اعضاى هیئت‌علمی گروه عمران، 6 نفر هستند، 3 نفر با گرايش سازه و 3 نفر با گرايش ژئوتکنيک. به لحاظ دانشجويى، حدوداً 100 دانشجو در مقطع کارشناسى و حدود 30 نفر در مقطع کارشناسى ارشد در دو گرايش سازه و ژئوتکنيک مشغول به تحصيل هستند. در رابطه با فعالیت‌های گروه نیز باید عرض کنم که اقدامات ما در دو حوزه انجام می‌شود؛ فعالیت‌های پژوهشى و فعالیت‌های مرتبط با صنعت. رشته مهندسى عمران بدون ارتباط با صنعت، عملاً معنايى ندارد؛ به همين علت اساتید ما، به‌طور مداوم با صنعت در ارتباط هستند و در شرکت‌های مهندسى مشغول می‌باشند.

96-10-04 Dr,Moslemi 03.jpg


· وضعیت هیات‌علمی گروه چگونه است و آیا تصمیمی برای جذب هیات‌علمی وجود دارد؟

وضعيت هیات‌علمی گروه درگذشته چندان مناسب نبود و تعداد خیلی کمى نیرو به‌عنوان اعضاى هیات‌علمی وجود داشتند، اما در دو سال اخير، با حمایت رئيس دانشگاه، چند استاد جوان و باکیفیت به گروه عمران اضافه‌شده‌اند و در حال حاضر وضعیت خيلى خوب است و تعدادى از اساتيد به‌صورت بورسيه با گروه همکارى می‌کنند که به اميد خدا بعد از فارغ‌التحصیلی، آن‌ها نيز به گروه اضافه خواهند شد؛ اما باید به این نکته نیز توجه داشت ‌که رشته عمران نزديک به 12 گرايش دارد، درحالی‌که ما 2 گرايش را در دانشگاه شاهد داریم و اگر بخواهیم به سمت رفع نيازهاى کشور حرکت کنیم نیاز به برنامه‌ریزی داریم تا در سایر گرایش‌ها نيز، جذب استاد داشته باشيم و یک گروه عمران کامل تشکيل دهيم.

 

· ارتباط گروه مهندسى عمران با دیگر گروه‌های موجود در دانشگاه به چه نحو است؟

درحالی‌که حاضر، علوم مختلف به هم نزديک شده‌اند و به سمت یکدیگر جهت پیداکرده‌اند. علوم بین‌رشته‌ای جاى کار زيادى پیداکرده است. رشته مهندسى عمران نيز از اين امر مستثنا نيست. البته رشته‌هایی که به رشته مهندسى عمران نزديک می‌باشند، مانند رشته مهندسى مکانيک و مهندسی معمارى در دانشگاه شاهد وجود ندارد، اما بین گروه مهندسى عمران و سایر گروه‌ها نظير مهندسى صنايع و گروه رياضى کار مشترک داشته باشيم و جاى فعاليت بیشتر نیز هست، اما هنوز ارتباط مؤثری به وجود نيامده است.


· ارتباط گروه مهندسى عمران با سایر دانشگاه‌های کشور چه میزان است؟

در ابتدای تشکيل گروه، به علت نوپا بودن گروه، شناخت چندانى از گروه عمران دانشگاه شاهد در سطح کشور وجود نداشت. با دعوتی که ما از اساتيد مطرح دانشگاه صنعتى شريف و دانشگاه تهران و ساير دانشگاه‌ها، براى تدريس و داورى پایان‌نامه‌ها به عمل آورديم، به‌تدریج گروه عمران دانشگاه شاهد بين سایر دانشگاه‌ها شناخته‌شده است و در صحبت‌هایی که با این اساتید مطرح می‌کنیم، از گروه عمران دانشگاه شاهد به‌عنوان يک گروه با پيشرفت سريع ياد می‌شود و اين نشان می‌دهد که گروه ما در حال گسترش و پیشرفت کمی و کیفی است و همین امر نیز باعث می‌شود ارتباط خوبى با ساير دانشگاه‌ها پيدا کنیم.


96-10-04 Dr,Moslemi 01.jpg


· سطح علمی گروه مهندسى عمران دانشگاه شاهد را نسبت به سایر دانشگاه‌ها چگونه ارزیابی می‌کنید؟

بنده در معروف‌ترین دانشگاه‌های ايران، تحصیل‌کرده‌ام که ازلحاظ اسمى معروف می‌باشند، از سطح دانشگاه‌های ديگر در رشته عمران نیز اطلاع دارم، ظرفیت علمی اعضای گروه در کنار اساتيد مدعو يکى از قوی‌ترین کادرهاى علمى در سطح دانشگاه‌های ايران است. دانشجويانى که در مقطع کارشناسى مشغول به تحصيل می‌باشند، تقريباً آمار قبولى صد درصد در مقطع کارشناسى ارشد رادارند.

 

· آیا تصمیمی مبنی بر راه‌اندازی مقاطع تحصیلات تکمیلی در این گروه گرفته‌شده است؟

در حال حاضر، در تلاش هستيم تا مقطع دکترى را برای گرایش‌های سازه و ژئوتکنيک، راه‌اندازی کنيم. در کنار آن درصورتی‌که جذب هیئت‌علمی مناسب را داشته باشيم؛ درصدد راه‌اندازی گرایش‌های ديگر از رشته مهندسى عمران، مانند گرایش زلزله و مديريت ساخت هستيم.

 

· آینده گروه مهندسى عمران دانشگاه شاهد را در کجا می‌بینید؟

در رشته مهندسى عمران، هر دانشگاهی در زمینة خاصى توانايى و قدرت دارد و قطب آن رشته محسوب می‌شود، اميدوارى بنده اين است که گروه عمران دانشگاه شاهد در آينده تبديل به یک‌قطب دریکی از موضوعات تخصصى رشته عمران شود و با تلاش اعضای محترم هیئت‌علمی و دانشجویان عزیز به‌عنوان يک مرجع علمى در سطح کشور، خود را مطرح کند. برای تحقق این مهم در گروه چند عامل مؤثر است، يکى بحث همدلى بين اعضاى گروه است که اعضا درصدد تکميل يکديگر باشند تا درنهایت اين موضوع باعث پيشرفت گروه شود که در گروه ما همدلی خوبى وجود دارد. بحث ديگر، ارتباطات بين دانشگاه‌های مختلف است که این موضوع نیز در اولویت گروه قرارگرفته است و هر چه اين روابط بيشتر باشد، باعث نزديکى به نقطه هدف خواهد شد. نکته دیگر که جهت رسيدن به نقطه برتر وجود دارد و از عهده گروه خارج است، اين است که تاز مانی که مواد اولیه مناسبى نداشته باشيم هر چه قدر هم هنرمند باشیم، محصول خوبى را نمی‌توان ارائه داد؛ به همين علت ورودى دانشگاه بسيار تأثیرگذار است. معمولاً همکاران ما تلاش کرده و در مقطع کارشناسى دانشجو را تربيت می‌کنند اما هنگامی‌که زمان ثمر دادن می‌رسد، دانشجوها از دانشگاه ما خارج می‌شوند و به دانشگاه‌های معروف‌ترمی روند و امکان بهره‌وری از ما گرفته می‌شود و اين مورد، يک ضعف است.


96-10-04 Dr,Moslemi 02.jpg


· فعالیت‌های پژوهشی دانشجویان و اساتید گروه را چگونه ارزیابی می‌کنید.

فعالیت‌های پژوهشی نیازمند زمان لازم برای ثمر دادن نتایج است. با توجه به آنکه زمان زیادی از راه‌اندازی مقطع تحصیلات تکمیلی در گروه عمران نمی‌گذرد، قدرى اين فعالیت‌ها کم‌رنگ است. ولی بنده بسیار امیدوارم که ثمره زحمات همکاران و دانشجویان در سال‌های نزدیک بیشتر به چشم آید.


· آینده شغلی فارغ‌التحصیلان این رشته چگونه است؟

همان‌طور که در جریان هستید کشور ما جزو کشورهای درحال‌توسعه بوده و در این کشورها پروژه‌های عمرانی سهم بسیار بالایی از بودجه کشور را به خود تخصیص می‌دهد. به لحاظ تنوع فعالیت نیز فارغ‌التحصیلان امکان فعالیت‌های متنوعی را در حوزه مهندسی عمران دارند و بازار کار مناسبی ایجادشده است البته در سال‌های اخیر رکود حاکم تا حدی دامن‌گیر فعالیت‌های عمرانی نیز شده است ولی بنده معتقدم اگر فارغ‌التحصیلان این رشته در ابتدای کار تا حدی توقعات خود را پایین‌تر بیاورند، فضای شغلی خوبی برای آن‌ها مهیا است. بنده در ابتدای کار حرفه‌ای خود به‌قدری دستمزد می‌گرفتم که تنها جوابگوی هزینه رفت‌وآمد من می‌شد. ولی به‌تدریج وضعیت مناسب‌تر خواهد شد.

 

· ارزیابی کلی خود را نسبت به گروه مهندسى عمران بفرمایید.

از گروه عمران دانشگاه شاهد، می‌توان به‌عنوان گروهى در حال رشد و بسیار باانگیزه براى توسعه، نام برد. همکاران گروه ما، خيلى انگيزه دارند تا خودشان را به نقطه‌ی مطلوبى که براى خود ترسيم کرده‌اند، برسانند.

 

· پیشنهادها و راهکارهای شما به‌عنوان مدیر گروه برای رشد و پیشرفت هرچه بهتر گروه چیست؟

وجود همدلی وهم فکرى بين اعضاى گروه، حائز اهمیت است که البته گروه عمران، گروه هم دل و همراهی هست و موردی که مشکل‌ساز باشد وجود ندارد. بحث دوره تحصيلات تکميلى است که خيلى کمک می‌کند به گروه تا پيشرفت کند. کيفيت دانشجويان ورودى هم مورد بعدی هست که اگر بتوانیم با تمهیداتی که مسئولین دانشگاه می‌اندیشند، دانشجويان قوی‌تری وارد دانشگاه شوند و با ایجاد انگیزه دانشجویان باکیفیت دوره کارشناسی ما در دانشگاه بمانند قطعاً نتيجه بهترى به دست می‌آید.

 96-10-04 Dr,Moslemi 05.jpg

· و اما کلام آخر...!

اجازه می‌خواهم با توجه به اینکه در ماه‌های اخیر بحث زلزله موردتوجه قرارگرفته است، صحبت آخر را در اين زمينه انجام بدهم...

با توجه به امکانات و ابزارهایی که داريم، می‌توانیم زلزله را تا حد زيادى کنترل کنيم. مشکلى که الآن وجود دارد آن است که نهادهاى حاکميتى کشور اجازه نمی‌دهند افرادی که در این زمينه تخصص ندارند وارد شوند؛ ما بايد کار مهندسى عمران و ساخت ساختمان‌ها را با چنين سیاست‌هایی پى گيرى کنيم. يعنى اجازه ندهيم افرادى که در این حوزه تخصص ندارند و صرفاً کاسب و بازاری می‌باشند، وارد این حوزه شوند و فجايعى که در زلزله رخ می‌دهد، پيش آيد. گاهی افراد به خاطر سود مالى خودشان، جان چند خانواده را به خطر می‌اندازند. باید به مهندسان عمران فضا و امکانات بيشترى دهيم و در قبال این‌ها، از آن‌ها مسئوليت بیشتری بخواهیم و به اين صورت نباشد که نظارت‌ها به‌صورت کاملاً تشريفاتى و بدون نظارت بالادستی انجام شود و با این سیاست‌گذاری‌ها اتفاقات فاجعه‌بار رخ نخواهد داد. در کشورهای درحال‌توسعه که جامعه قابليت پذيرش اين مطلب را دارد بايد برای جلوگيرى از فجایع، قوانين سخت‌گیرانه در ساخت‌وساز وارد شود و کارها به متخصصين سپرده شود. امروزه بسيارى از ساختمان‌ها بدون دخالت يک عنصر مهندسى ساخته می‌شوند و افرادى آن‌ها رامی سازند که اطلاعاتى در این زمينه ندارند.

به‌عنوان صحبت پايانى از همکارانم در گروه عمران که فراتر ازآنچه وظیفه‌دارند، تلاش می‌کنند تا گروه عمران به سطحى بالاتر برسد، کمال تشکر رادارم.

از روابط عمومى دانشگاه شاهد نیز، بابت انجام این مصاحبه، تشکرمى کنم.

 

با تشکر از جناب آقاى دکتر مسلمى، بابت وقتی‌که در اختیار ما قراردادند. براى ايشان و مجموعه گروه مهندسى عمران، آرزوى موفقيت روزافزون داريم.