پرش از دستورهای نوار
رد کردن تا محتوای اصلی
جابجایی به بالا
ورود به سامانه

خبر

:

دکتر سعیدی در گفتگو با «روابط عمومی» دانشگاه؛

تعداد بازدید: 2012
نسخه قابل چاپ ارسال برای دوستان ثبت نظر
شرح خبر
دکتر سعیدی در گفتگو با «روابط عمومی» دانشگاه؛
بیش از 80 درصد فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی دانشگاه شاهد در دوره های روزانه کارشناسی ارشد در رشته فیزیک در دانشگاه های بزرگ تهران پذیرش شدند.

 

 

خانم شهرابی خبرنگار «روابط عمومی» دانشگاه گفت و گویی را با دکتر محمد رضا سعیدی مدیر گروه فیزیک دانشگاه انجام داده‌‌اند.

متن گفت و گو بدین شرح می باشد:

 

 

·         لطفا از سوابق علمی و تحصیلی خود بفرمایید.

بنده دوره کارشناسی را در رشته فیزیک حالت جامد در دانشگاه دامغان و دوره کارشناسی ارشد و دکتری را در همین رشته در دانشگاه خواجه نصیر گذراندم. از فعالیت های پژوهشی می توان به تالیف یک کتاب  به عنوان منبع درسی مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و انتشار 24 مقاله ISI اشاره کرد که تعدادی از مقالات نیز تحت داوری در مجلات می باشد.  استاد راهنمای 10 دانشجوی کارشناسی ارشد و  افتخار مدیر گروهی گروه فیزیک را به مدت سه سال دارم.

·         سطح علمی و پژوهشی گروه فیزیک در قیاس با سایر دانشگاه ها چگونه است؟

گروه فیزیک از سال 79 فعالیت رسمی خود را آغاز کرده است و همواره با کمبود هیات علمی مواجه بوده است و این بزرگترین معضل گروه فیزیک می باشد. به طوری که بسیاری از دروس گروه توسط یک استاد ارائه می گردد. از سال 91 با جذب هیات علمی های جدید و تغییر در مدیریت، گروه دو مسیر مشخص را در پیش گرفت. اولین مسیر، جذب همزمان هیات علمی و افزایش ظرفیت جذب دانشجو در گروه و دومین مسیر، ایجاد گرایش های کاربردی تر و جذب بودجه برای خرید تجهیزات و مجهز کردن آزمایشگاه ها بود.

خوشبختانه با حمایت آقای دکتر ثقفی، دکتر نظرزاده و حجت الاسلام والمسلمین دکتر هادوی از گروه فیزیک، توانستیم هم در جذب هیات علمی های توانمند و هم در تجهیز آزمایشگاه ها و راه اندازی آزمایشگاه های تحقیقاتی موفق شویم.

گروه فیزیک دانشگاه شاهد در مقایسه با دانشگاه های بزرگ تهران از جایگاه مناسبی برخوردار است و این جایگاه با توجه به معیارهایی ارزیابی شده است که این معیار ها عبارت است از:

1. سطح علمی فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی رشته فیزیک دانشگاه شاهد

بیش از 80 درصد فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی در دوره های روزانه کارشناسی ارشد در رشته فیزیک در دانشگاه های بزرگ تهران پذیرش شدند. اگرچه سطح علمی ورودی های مقطع کارشناسی نسبت به سایر دانشگاه ها پایین تر می باشد اما سطح علمی فارغ التحصیلان گروه فیزیک دانشگاه، برابر و یا حتی بالاتر از این دانشگاه ها می باشد؛ که نشان دهنده کار برنامه ریزی شده و همت اساتید این گروه و حمایت مسئولین دانشگاه و تلاش دانشجویان می باشد.

2. مهمان شدن دانشجویان سایر دانشگاه ها در دانشگاه شاهد و علاقه مندی آن ها جهت شرکت در کلاس های گروه فیزیک

به طور مثال اظهار علاقه مندی و درخواست مهمان شدن دانشجویان دانشگاه تهران در درس کوانتوم پیشرفته که با موافقت گروه محقق شد.

3. سوق دادن پایان نامه های دانشجویی به سمت کارهای تحقیقاتی مانند ثبت اختراع، مقالات علمی پژوهشی و شرکت در کنفرانس ها

·   وضعیت آزمایشگاه های موجود رشته فیزیک در دانشکده علوم پایه چگونه می باشد؟

درحال حاضر آزمایشگاه های موجود و فعال در دانشکده، آزمایشگاه های آموزشی می باشند که شامل آزمایشگاه های فیزیک پایه2،1 و3 ، آزمایشگاه فیزیک مدرن و آزمایشگاه اپتیک است که همگی به صورت آموزشی به کار گرفته می شود. اما با رایزنی های صورت گرفته با رئیس دانشگاه و دانشکده فنی و مهندسی، به زودی یک آزمایشگاه تحقیقاتی مرتبط با گرایش حالت جامد راه اندازی خواهد شد. این در حالی است که بسیاری از اعضای گروه برای انجام کارهای تحقیقاتی با دانشگاه های تراز اول کشور فعالیت های مشترک پژوهشی دارند و از امکانات آزمایشگاه های آن ها استفاده می کنند. اما این باعث نمی شود که ما در تلاش نباشیم و آزمایشگاه های تحقیقاتی گروه را ایجاد و تجهیز کنیم.

94-11-27 dr,saeidi 02.jpg

·         وضعیت هیات علمی گروه فیزیک چگونه است؟

در حال حاضر هیات علمی های جذب شده در گروه، بسیار کارآمد و تحصیل کرده در بهترین دانشگاه های کشور می باشند. سیاست ها و گرایش های ایجاد شده در گروه فیزیک باتوجه به اولویت های کشور و براساس نیاز های جامعه برنامه ریزی می شود و مسلما با تغییر اولویت ها و نیازهای کشور در گذشت زمان، بر آن می شویم تا گرایش های جدید و به روزتر در گروه فیزیک ایجاد کنیم. در این راستا جذب هیات علمی، جز رئوس اهداف گروه و امری غیر قابل انکار است.

·         ارتباط بین صنعت و گروه فیزیک به چه صورت می باشد؟ آیا فعالیت کاربردی در سطح دانشگاه صورت گرفته است؟

رشته فیزیک در نوک پیکان پیشرفت هر جامعه ای قرار دارد. باتوجه به ماهیت رشته، بازار شغلی و ارتباط با صنعت در این رشته در قیاس با رشته های فنی بسیار کمتر خواهد بود و رشته های مورد نیاز در جامعه و فعالیت های مرتبط با آن اغلب به فارغ التحصیلان رشته های فنی و مهندسی اختصاص داده می شود.

ارتباط رشته فیزیک در تمام کشورهای دنیا، در خارج از دانشگاه محدود به مراکز نظامی می باشد زیرا تنها مراکز نظامی می توانند بودجه تحقیقات به نوک پیکان علم را تامین کنند. فیزیک در هیچ جامعه ای در سطح لیسانس و فوق لیسانس و دکتری بازار کار ندارد و در جوامعی که بازار کار در رشته فیزیک بیشتر به چشم می خورد بدین دلیل است که حمایت از تحقیقات پیشرفته در سطح گسترده ای صورت گرفته است درحالی که سرمایه گذاری در ایران معطوف به اهداف و مشاغل کوتاه مدت و میان مدت می باشد. در ارتباط با صنعت نیز صاحبان صنعت مسلما ارتباط با یک مهندس را به ارتباط با یک تئوری پرداز و محقق در نوک پیکان علم ترجیح می دهند.

ما به دنبال صاحبان صنایعی می باشیم که از تحقیقات پیشرفته ای که در رشته فیزیک و توسط گروه فیزیک دانشگاه و اساتید آن در حال انجام می باشد؛ حمایت کنند.

درحال حاضر طرح کاربردی تقاضا محور از خارج دانشگاه به دلیل ماهیت رشته در هیچ دانشگاهی در گروه فیزیک وجود ندارد مگر دانشگاه شریف و امیرکبیر که با مراکز نظامی همکاری دارند.

·         آیا تصمیمی مبنی بر راه اندازی مقطع دکتری فیزیک در دانشگاه گرفته شده است؟

 بزرگ ترین هدف گروه فیزیک، جذب و تربیت دانشجویان دکتری در عالی ترین سطح تحصیلات است. اعضای هیات علمی تمام تلاش خود را به کار می گیرند تا شرایط مد نظر وزارت علوم برای راه اندازی دوره دکتری را کسب نمایند. طبق آیین نامه جدید وزارت علوم برای راه اندازی مقطع دکتری، باید دو دانشیار در گروه فعال باشند. در حال حاضر بنده برای دانشیاری اقدام نموده ام و در آینده نزدیک نیز سایر همکاران به درجه دانشیاری نائل خواهند شد تا بتوانیم مقطع دکتری را هرچه سریع تر راه اندازی کنیم.

94-11-27 dr,saeidi 04.jpg

·         موانع و مشکلات گروه فیزیک را ذکر نمایید.

اساسی ترین مشکلاتی که بر سر راه پیشرفت گروه قرار دارد؛ کمبود تجهیزات تحقیقاتی گروه ناشی از کمبود بودجه برای تامین و خرید تجهیزات آزمایشگاهی است. این مشکل گریبان گیر تمام دانشگاه های کشور در زمان تحریم بود که خرید تجهیزات را با مشکل مواجه می ساخت. به عقیده بنده دانشگاه شاهد به دلیل نام مقدسش و توجه ویژه حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) بدان باید در راس  همه دانشگاه ها قرار گیرد و بودجه تحقیقاتی مناسبی بدان اختصاص یابد تا بدین ترتیب مشکل گروه فیزیک و سایر گروه ها حل گردد.

هیات علمی های گروه فیزیک به دلیل اینکه در دانشگاه های مختلف فعالیت داشته اند؛ به خوبی از مشکلات و موانع سایر دانشگاه ها مطلع اند و مشکلات گروه فیزیک دانشگاه شاهد را منحصر به فرد نمی دانند؛ سختی ها و مشکلات کار را به خوبی درک می کنند. اما انتظار دارند تخصیص بودجه به انصاف و با توجه به ظرفیت گروه ها در نظر گرفته شود.

دیدگاهی که در دانشگاه در تخصیص بودجه پژوهشی وجود دارد این است که هر گروه با فعالیت بالا، بودجه بیشتری دریافت می کند. گروهی که بودجه ای دریافت نکرده است و هیچ فعالیتی انجام نداده است؛ هرگز کاری انجام نخواهد داد و بودجه ای نخواهد گرفت.

 به عقیده بنده این دیدگاه باید تغییر کند و بازه زمانی مشخصی برای گروه ها تعریف شود و در این بازه به گروه هایی که فعالیت و بودجه کمتری داشته اند، بودجه مشخصی داده شود و اگر در انتهای این بازه، خروجی ضعیفی داشتند؛ آنگاه حکم برایشان جاری شود و اگر خروجی قوی داشتند از بودجه بیشتری برخوردار شوند.

     آینده گروه فیزیک را چگونه می بینید؟

بنده به آینده دانشگاه شاهد خوش بین هستم،گروه فیزیک که جایگاه ویژه ای دارد.

انشااالله با همت عوامل دانشگاه و اعضا هیات علمی گروه فیزیک و دوستانمان در دانشکده علوم پایه در حداکثر پنج سال آینده بتوانیم نام گروه فیزیک و دانشگاه شاهد را هم تراز دانشگاه های معتبر کشور قرار دهیم.

 

از جناب آقای دکتر سعیدی به جهت اینکه وقت خود را در اختیارما قرار دادند کمال تشکر و سپاس را داریم.

 

 

انتهای گفت وگو/*​