پرش از دستورهای نوار
رد کردن تا محتوای اصلی
جابجایی به بالا
ورود به سامانه

خبر

:

دکتر امینی در گفتگو با «روابط عمومی» دانشگاه؛

تعداد بازدید: 1315
نسخه قابل چاپ ارسال برای دوستان ثبت نظر
شرح خبر
دکتر امینی در گفتگو با «روابط عمومی» دانشگاه؛


رشته زراعت یکی از رشته‌های اساسی کشاورزی است. در دانشگاه‌های کشور و حتی خارج از کشور نیز اساس کشاورزی عمومی است.


خبرنگار «روابط عمومی» دانشگاه، گفت‌وگویی را با دکتر مجید امینی مدیر گروه زراعت و اصلاح نباتات دانشکده کشاورزی  انجام داده‌اند.

متن گفت‌وگو بدین شرح است:

 

ضمن معرفی، از سوابق تحصیلی و شغلی خود بفرمائید.

 ضمن عرض سلام، بنده مجید امینی دهقی، دانشیار گروه زراعت و اصلاح نباتات هستم و از سال 1372 در دانشگاه شاهد مشغول به تدریس شدم. کارشناسی خودم را در دانشگاه تهران، واحد کرج و کارشناسی ارشد و دکتری را در دانشگاه تربیت مدرس در سال 1382 اخذ کردم.

لطفاً رشته زراعت را معرفی بفرمائید.

رشته زراعت یکی از رشته‌های اساسی کشاورزی و در دانشگاه‌های کشور و حتی خارج از کشور اساس کشاورزی عمومی است. در ایران تنوع اقلیمی زیادی داریم و کشور ما کشور بزرگی است، توانایی کشاورزی خیلی وسیعی راداریم، اقلیم‌های متفاوت به ما اجازه می‌دهد که کشت‌های مختلف، گیاهان مختلف در زمان‌های مختلف تولید کنیم و این رشته در کشور ما واقعاً کاربردی است مشروط به اینکه به آن توجه شود.

کشاورزی نیاز همه کشورها است و ما با توجه به اینکه بحث استقلال راداریم شدیداً به آن نیاز داریم. کشاورزی بخشی بوده که واقعاً مورد غفلت واقع‌شده  و کمتر به آن توجه شده، بااینکه ازنظر اشتغال‌زایی بالاترین درصد را دارد. در کشورهای هند و چین که پرجمعیت و از کشورهای پیشرفته صنعتی به شمار می‌روند اما بااین‌حال بخش عمده‌ای از مشاغل در بخش کشاورزی است و این کشورها ازنظر مواد غذایی خودکفا هستند یعنی نیازی به واردات مثل ما را ندارند. خیلی از کشورهای اروپایی یکی از بخش‌هایی که به آن توجه کردند، کشاورزی بود. کشاورزی به نظر من مهم‌ترین رشته است و باید خیلی به آن توجه شود که متأسفانه در کشور ما خیلی به آن توجه نمی‌شود، چه به خود رشته، چه به دانشگاه و چه به فارغ‌التحصیلان، چون واقعاً فارغ‌التحصیلان می‌توانند در بعد وسیعی به‌صورت مشاغل آزاد فعالیت داشته باشند چون خوداشتغالی خیلی بالایی دارد  و هزینه اولیه نسبت به صنعت خیلی پایین‌تر است.

96-08-21 Dr,Amini 04.jpg

لطفاً در خصوص تاریخچه فعالیت گروه و اساتید و دانشجویان برای ما توضیح بدهید؟

دانشکده کشاورزی با این گروه در سال 1370 در رامسر پایه‌گذاری شد و در آن زمان دکتر امیرشکاری مسئول راه‌اندازی آن بودند. در آن زمان با جذب اولین گروه دانشجویی که فقط کارشناسی زراعت و اصلاح نباتات بودند فعالیت شروع شد و تا سال 1376 ما فقط همین رشته را داشتیم. از سال 76 به بعد توانستیم مجوز رشته‌های باغبانی، گیاه‌پزشکی را نیز بگیریم و از سال 83 هم مجوز رشته خاکشناسی را گرفتیم و  در سال 84 هم موفق به گرفتن مجوز رشته کارشناسی ارشد زراعت شدیم و در سال‌های بعد توانستیم مجوز رشته اگرواکولوژی، اکولوژی بذر، اصلاح نباتات، بیوتکنولوژی را بگیریم و در سال 92  هم موفق شدیم مجوز دکتری زراعت را بگیریم.

در حالا حاضر دانشکده کشاورزی دانشگاه شاهد دارای 6 رشته کارشناسی ارشد و یک‌رشته دکتری است و از سال 86 سیاست دانشگاه بر این شد که رشته‌های کارشناسی جذب نکند.

وضعیت هیئت‌علمی گروه چگونه است؟  آیا تصمیمی برای جذب هیئت‌علمی وجود دارد؟

گروه زراعت بیشترین تعداد هیئت‌علمی را دارد، همه درگذشته عضو گروه زراعت بودند و بعداً با ایجاد گروه‌های دیگر جدا شدند، در حال حاضر 8 نفر هیئت‌علمی داریم. دکتر فتوکیان، دکتر کرد نائیج، دکتر ناجی و دکتر امیرشکاری در رشته اصلاح نباتات و دکتر حبیبی و دکتر امیدی رشته زراعت گرایش فیزیولوژی گیاهان داروئی و خانم دکتر ملکی در رشته زراعت گرایش اکولوژی گیاهان زراعی از اعضای گروه زراعت هستند.

ارتباط گروه زراعت با دیگر گروه‌های موجود در دانشگاه به چه نحو است؟

بخش عمده‌ای از دروس ما مشترک است به‌خصوص در مقطع کارشناسی، الآن متأسفانه  دانشجوی مقطع کارشناسی جذب نمی‌گردد، بخش عمده‌ای از دروس پایه و کشاورزی عمومی را گروه زراعت ارائه می‌کرد؛ یعنی پایه خیلی از رشته‌ها را  ما ارائه می‌کردیم و هنوز هم با گروه‌های دیگر در بحث پایان‌نامه‌های ارشد و دکتری همکاری داریم.

96-08-21 Dr,Amini 05.jpg

ارتباط گروه زراعت دانشگاه شاهد با سایر دانشگاه‌های کشور چه میزان است؟

ما با دانشگاه تهران و همچنین دانشگاه تربیت مدرس ارتباط خوبی داریم چون تعداد زیادی از همکاران ما مدرس دانشگاه تهران و تربیت مدرس هستند و ارتباط ما با آنها خیلی خوب است و ما از امکانات و اساتید آن‌ها و خصوصاً از امکانات آزمایشگاهی آن‌ها در اجرای پایان‌نامه‌ها بهره می‌بریم و تعامل خوبی برقرار است.

سطح علمی گروه زراعت دانشگاه شاهد را نسبت به سایر دانشگاه‌ها چگونه ارزیابی می‌کنید؟

بستگی دارد از چه بعدی نگاه کنیم اگر ازنظر مقالات باشد، رتبه‌بندی کشوری ما در حد متوسط به بالا است ولی ازنظر امکانات ضعیف است، امسال فضای خوبی داریم اما دانشجویان در سال‌های قبل حتی فضای فیزیکی مناسبی هم نداشتند.

آیا تصمیمی مبنی بر راه‌اندازی مقاطع تحصیلات تکمیلی در این گروه گرفته‌شده است؟

بله ما تصمیم گرفتیم و اقدام هم کردیم خصوصاً در بخش کارشناسی ارشد گیاهان داروئی و همین‌طور کارشناسی گیاهان داروئی اقدام کردیم حتی ما چون در کارشناسی ارشد گیاهان داروئی سرفصل نداریم، از سال 88 اقدام به نوشتن سرفصل آن کردیم، ولی متأسفانه هنوز وزارت علوم اقدامی نکرده است.

حتی رشته‌های  مقطع دکتری دیگر مانند تکنولوژی بذر، دکتری اصلاح نباتات و بیوتکنولوژی را هم پیگیری کردیم تا در گروه راه‌اندازی شود.

96-08-21 Dr,Amini 08.jpg

فعالیت‌های پژوهشی دانشجویان و اساتید گروه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

چون الآن پایان‌نامه‌هایی که همکاران ما می‌دهند جهت‌دار است و در رابطه با تخصص خودشان است خوب است. الآن همکاران ما علاوه بر طرح‌های پژوهشی به‌طور میانگین سالی 3-2 مقاله چاپ می‌کنند و دانشجویان ما هم در این زمینه فعالیت خوبی دارند.

ارزیابی کلی خود را نسبت به گروه زراعت بفرمائید؟

بنده خودم دوست دارم گروه همیشه بهتر باشد ولی شرایط و امکانات مهم است وقتی پروژه‌ای می‌خواهد عملی شود یک سری محدودیت‌ها وجود دارد این محدودیت‌ها جلوی کار را می‌گیرد ولی با توجه به رشدی که گروه زراعت دارد امید داریم بهتر خواهیم شد در سال‌های بعد خروجی بهتری خواهیم داشت، نسبت به آینده دید مثبتی دارم.

موانع و مشکلات پیشروی گروه زراعت چیست؟

مشکل تجهیزات آزمایشگاه و مشکل مواد داریم، درست است که اسم کشاورزی است اما ما مجموعه کارهای زیادی در علوم پایه  انجام می‌دهیم و نیاز به آزمایشگاه و مواد شیمیایی بیشتری داریم. یکی از مشکلات این است که بودجه‌ای در اختیار پایان‌نامه دانشجویی گذاشته نمی‌شود که اگر این بودجه در اختیارشان گذاشته می‌شد خیلی روند کار بهتر خواهد شد. در حال حاضر برخی دانشگاه‌ها علاوه بر تجهیزات آزمایشگاهی به پژوهش دانشجویی و پایان‌نامه‌ها هم بودجه اختصاص می‌دهند که این موضوع می‌تواند در بهبود روند کار مؤثر باشد. یکی از مشکلات دیگر این است که برای پژوهش‌ها محدودیت زمانی در آزمایشگاه‌ها داریم.

 96-08-21+D2CAmini+09.jpg

آینده شغلی فارغ‌التحصیلان این رشته چگونه است؟

این رشته یکی از رشته‌هایی است که می‌تواند کار آزاد انجام دهند خیلی از دانشجویان هستند که گلخانه و شرکت‌های تولیدی ایجاد کردند و کشت و صنعت و زمین اجاره می‌کنند و هیچ جا هم ثبت نشد و یکی از مشکلات ما همین است. وقتی آمار می‌دهند این آمارها چون ثبت‌نشده گفته می‌شود تعداد بیکاران زیاد است ولی واقعاً تعداد زیادی از دانشجویان که فارغ‌التحصیل شدند خیلی‌ها شاغل هستند. بعضی از دانشجویان شرکت‌های دانش‌بنیان راه‌اندازی کردند و کودهای زیستی تولید می‌کنند. تعدادی از دانشجویان در مرکز رشد دانشگاه دارند همکاری می‌کنند بعضی‌ها هم در جهاد کشاورزی و جهاد سازندگی با آن‌ها ارتباط دارند و اکثر دانشجویان این رشته مشغول به فعالیت هستند.

 ​

با تشکر و سپاس از جناب آقاى دکتر امینی، بابت وقتی‌ که در اختيار ما قرار دادند. براى ايشان و مجموعه گروه زراعت و اصلاح نباتات دانشکده کشاورزی دانشگاه آرزوى موفقيت روزافزون داريم.​


​​​​