پرش از دستورهای نوار
رد کردن تا محتوای اصلی
جابجایی به بالا
ورود به سامانه

خبر

:

دکتر اسماعیلی در گفتگو با «روابط عمومی» دانشگاه؛

تعداد بازدید: 922
نسخه قابل چاپ ارسال برای دوستان ثبت نظر
شرح خبر
دکتر اسماعیلی در گفتگو با «روابط عمومی» دانشگاه؛

دانشگاه شاهد از دانشگاه‌های پيشتاز در تاسیس  رشته طب سنتی در ایران بوده است / ما بايد گروه را تبدیل به دانشکده طب سنتى کنيم.

 

خبرنگار «روابط عمومی» دانشگاه با دکتر اسماعیلی مدیر گروه طب سنتی دانشکده پزشکی دانشگاه گفت‌وگوی تفصیلی را انجام داده‌اند.

 

متن این گفت‌وگو بدین شرح می‌باشد:

 

 ضمن معرفی کامل، از سوابق تحصیلی و شغلی خود بفرمایید

بنده سيد سعيد اسماعيلى متولد سال1352 تهران هستم و سال 1371 دانشجوی پزشکى عمومى بودم و بعد از فارغ‌التحصیلی از پزشکى عمومى، امتحان تخصصى طب سنتى دادم و در رشته‌ی طب سنتى تحصيل کردم، البته قبل از آن، بنده با اين رشته آشنا شدم، از طرق مختلف، کلاس‌هایی که بود و آدم‌هایی که خودشان قبلاً فعالیت‌های این‌چنینی داشتند، موسسه حجامت ايران، استاد خیراندیش که این‌ها قبل از اینکه رشته طب سنتى در دانشگاه ایجاد بشود، فعال بودند و کلاس‌هایی هم در آنجا بود و به‌این‌ترتیب آشنايى اولیه‌ای ایجاد شد و بعد هم که رشته طب سنتى به‌صورت تخصصى تشکيل شد، بنده امتحان دادم و دوره تخصص هم، در همين دانشگاه شاهد خواندم، و بعد از فارغ‌التحصیلی عضو هيات علمى دانشگاه شاهد شدم و حالا  هم مدیر گروه رشته طب سنتى هستم.

 لطفا رشته طب سنتى را معرفی بفرمایید.

اگر بنا باشد رشته طب سنتى را تعريف کنيم، بايد طب را تعريف کنيم، تاريخ طب را بگوييم، شروع و آغاز طب به تاريخ شروع زندگى بشر روى اين کره زمين برمی‌گردد، به‌هرحال، هرجايى که انسان هست نياز به ابزارى براى حفظ سلامتى و درمان بیماری‌هایش دارد، يعنى می‌توان گفت که قدمت طب به‌اندازه قدمت حضور انسان بر کره زمين هست، از زمانی که حضرت آدم آفريده شد، قاعدتاً طب هم بوده, در روايات اسلامى هم به  اين نکته اشاره‌شده که ازجمله مواردى که به آدم آموخته شد، همين موضوع طب بوده است، چون به‌هرحال حضرت آدم و حوا و بعد هم بچه‌هایشان، روى اين کره زمين، اولاً بايد بدانند که چه چيزهايى را بخورند و چه چيزهايى را نبايد بخورند، پس لازم هست که بدانند کدام  مضر و کدام يک مفيد هست. گياهانى که در سطح زمين وجود دارد بعضى سمى هستند و انسان‌ها بايد آن‌ها را بشناسند؛ به عبارتى، از همان ابتدا، نياز به طب وجود داشته است و به‌هیچ‌عنوان نمی‌شود اين موضوع را به تجربه بشر واگذار کرد و نياز به يک آموزش الهى وجود دارد. البته انبياء الهى، همان‌طور که در روايات داريم، جزو پيشتازان طب بوده‌اند و به‌هرحال بخشى از علومى که در اختیار انبياء قرارگرفته است، نحوه زيست جسمانى است و از مواردى است که انبياء الهى به بشر آموزش دادند و غیرازآن هم هيچ راهى براى درک درست در طب و سلامتى وجود ندارد، يعنى یک‌راه وحيانى از ابتداى هستى و خلقت بشر حتماً براى يادگيرى طب وجود داشته است. بعدها وقتى اين آموزه‌ها از طريق انبياء به دست مردم رسيد، دانشمندانى هم بوده‌اند که اين مطالب را مقدارى گسترش دادند و مباحث بهتر شده است و کتاب‌هایی هم تدوین‌شده که حالا در ايران باستان، روم باستان، يونان باستان و همین‌طور کشورهای شرق دور و هم مکاتب مختلف طبى شکل‌گرفته است و هرچند ریشه‌های مشترکى دارند ولى باهم تفاوت‌هایی هم دارند. آن چيزى که عمدتاً ما به‌عنوان طب سنتى می‌شناسیم، آمیزه‌ای است بيشتر از طب يونانى که طب اخلاطى يا طب مزاجى است و کمى آمیزه‌هایی از طب ايرانى قبل از اسلام و کمى طب اسلامى ولى نمی‌توان گفت که طب سنتى ما مساوى است با طب اسلامى؛ به اين معنا که نمی‌شود این‌طور بيان کرد که ریشه‌های مطالب کاملا از اسلام گرفته‌شده البته، از اسلام هم تغذيه کرده است ولى نه کامل. بسيارى از آموزه‌های طبى را در اسلام، قرآن و در آيات و روايات داريم که در خيلى از کتاب‌های طب سنتى اين مطالب نقل‌شده است. حتى در طب سنتى هم مطالبى وجود دارد که شايد خيلى با مسائل دينى ما،  اشتراک نداشته باشد و در تضاد هست، مثلا در کتاب بزرگان طب سنتى، استفاده از خوراکی‌های حرام را هم داريم که از اين مطالب اصلاً دفاع و استفاده نمی‌کنیم؛ ما بيشتر با طب سنتى پالایش‌شده که آموزه‌های اسلامى هست و موارد اسلامى را رعایت می‌کند، کارمى کنيم.

96-08-23 Dr,esmaeili 01.jpg

از تاریخچه فعالیت گروه و  اساتید و دانشجویان برای ما بفرمایید.

از سال 86 رشته طب سنتى تأسیس شد البته قبل از تأسیس اين رشته، در دانشگاه شاهد فعالیت‌هایی وجود داشته و می‌توان گفت که دانشگاه شاهد از دانشگاه‌های پيشتاز در حوزه طب سنتی بوده است؛ خصوصاً با فعاليتى که آقاى دکتر ناصرى در اين بخش داشتند و بعد هم‌ مرکز تحقيقات بالينى ايجاد شد که مسئوليتش با ايشان است. از سال 86 هم که دانشجو گرفتند، بنده هم از دانشجويان همين دانشگاه شاهد بودم ،اين فعالیت‌ها هم در حیطه آموزشى و هم پژوهشى ادامه دارد. البته تعداد دانشجوهايى که در مقطع دکترى تخصصى گرفته می‌شود محدود است و ما سالی،2 تا 3و يا4 تا 6 دانشجو داريم و در مقاطع بالا، معمولاً تعداد دانشجوها زياد نيست، اما به‌هرحال هرسال همين تعداد را داریم و امسال هم  3 دانشجو به ما پيوستند. علاوه بر رشته طب سنتى، رشته تاريخ علوم پزشکى در مقطع کارشناسى ارشد را نیز داریم و همین‌طور در رشته داروسازى سنتى که درواقع داروسازان بعدازاینکه دوره داروسازى عمومى را طى کردند، می‌توانند وارد رشته داروسازى سنتى شوند و تخصص داروسازى سنتى بگیرند که به‌صورت تخصصی‌تر راجع به داروهاى گياهى و داروهاى سنتى کار می‌کنند، که ما الآن يک دانشجوى داروسازى سنتى داريم. ممکن هست يک تضادهايى هم باشد، ولى گاهى اوقات، اتفاقاً می‌توان حیطه‌های جديد را از تلفيق اين دو بخش پیدا کرد و می‌توانند از هر دو رشته، در کنار هم، بهره‌ای مشترکى ببرند.

 وضعیت هیات علمی گروه چگونه است و آیا تصمیمی برای جذب هیات علمی وجود دارد؟

در حال حاضر، چهار نفر براى رشته طب سنتى داريم، آقاى دکتر نامدار، خانم دکتر مددکار، آقاى دکتر ناصرى و يک نفر هم براى رشته داروسازى سنتى داريم که جزو هيات علمى هستند و البته درخواست‌های مکرر جهت جذب هيات علمى جديد هم داريم، که در حال پيگيرى هست و اگر بشود، نیاز داریم که با توجه به حجم کارها و پایان‌نامه دانشجوها در مقطع دکترى چند نفر اضافه شوند. ما در حال حاضر کمبود هیات علمی داريم و همکاران ما با حداکثر ظرفیتشان تلاش و کار می‌کنند، حتى بیش‌ازحد توان وقت و انرژى می‌گذارند و نياز هست که حتماً، نیروی‌های کمکى به مجموعه‌مان بپيوندند تا راندمان کارمان دچار افت نشود.

 ارتباط گروه طب سنتى با دیگر گروه‌های موجود در دانشگاه به چه نحو هست؟

از ابتدايى که گروه طب سنتى در دانشگاه شاهد با مدیریت دکتر ناصری شکل گرفت، تدبیر خوبی که شد؛ ايشان براى تشکيل گروه از گروه‌های ديگر، افرادى را دعوت کردند، از گروه ايمونولوژى، انگل‌شناسی و رشته‌های مختلف آمدند و حتى عضو گروه بودند. هنوز هم متخصص قلب با ما هستند و از رشته‌های مختلف با ما بودند و اساتيد رشته‌های ديگر، هم‌اکنون نيز در جلسات ما شرکت می‌کنند. کار دیگری که انجام شد، آنکه ارتباط گروه طب سنتى با رشته‌های ديگر، برقرار باشد و پایان‌نامه‌های مشترک تعریف شد. ما اکثر دانشجوهايمان در هر زمینه‌ای که پایان‌نامه می‌گیرند، معمولاً به اين صورت هست که يک استاد طب سنتى دارند و يک استاد هم از رشته‌های طب جديد و اين مورد کمک می‌کند تا  ارتباط ما با گروه‌های ديگر هم بيشتر برقرار شود.

  ارتباط گروه طب سنتى  با سایر دانشگاه‌های کشور چه میزان است؟

در ابتدای شکل‌گیری دانشکده طب سنتى، این‌گونه بود که تمام دانشگاه‌های کشور که دانشجو گرفتند، به‌صورت متمرکز شروع شد، يعنى سال 86 و 87  و چند سالى، کلاس‌های این‌ها حتى مشترک برگزار می‌شد و به همين سبب  رابطه خوبى ايجاد شد بين دانشجوهاى دانشگاه شاهد با بقيه رشته‌ها که خيلى از آن دانشجویان  فارغ‌التحصیل شدند. اساتيد و هيات علمى دانشگاه‌های مختلف کشور هستند و ما اين رابطه متقابل علمى را با دانشگاه‌های مختلف، هم در تهران و هم در شهرستان‌ها داريم. حتى گاهى براى تدريس ما دعوت می‌شویم و گاهی هم براى تدريس از اساتيد گروه‌های ديگر و دانشکده‌های ديگر دعوت می‌کنیم و تشريف می‌آورند همین‌طور در پایان‌نامه‌هایمان، هم اين را لحاظ کرديم.براى آنکه اين رابطه برقرار باشد به‌طور مثال، برای استاد مشاور يا به‌عنوان داور پایان‌نامه‌ها هم، اين رابطه متقابل وجود دارد،که براى پایان‌نامه‌های دوستان، دعوت می‌شویم. بين ما و دانشگاه شهيد بهشتى، ايران و تهران اين رابطه متقابل در رشته طب سنتى وجود دارد.

96-08-23 Dr,esmaeili 04.jpg

    سطح علمی گروه طب سنتى دانشگاه شاهد را نسبت به سایر دانشگاه‌ها چگونه  ارزیابی می‌کنید.

بنده فکر می‌کنم که دانشگاه شاهد در رشته طب سنتى جزو دانشگاه‌های خوب و برجسته کشور است، کارهاى خوبى تا حالا انجام‌شده ما می‌توانیم از دانشگاه‌های اول در طب سنتى باشيم ،هم اين ظرفيت وجود دارد هم اينکه تا الآن کارهايى انجام‌شده، این‌ها زمينه خوبى هست، فقط نقاط ضعفى داريم که بيشتر ساختارى است يعنى مثلاً نياز به جذب هيات علمى  و امکانات و ... که این‌ها را نيز تلاش می‌کنیم تا آماده باشيم، فکرمى کنم ما می‌توانیم از گروه‌های طب سنتى برتر درکل کشو ر باشيم، نمی‌خواهم بگويم جزو رده‌های اول هستيم چون رتبه‌بندی دقيق صورت نگرفته ولى بر اساس پایان‌نامه‌ها، اعضاى هيات علمى، می‌توان گفت که جزو گروه‌های خوب کشور هستيم و حرف براى گفتن داريم.

  آیا تصمیمی مبنی بر راه‌اندازی مقاطع تحصیلات تکمیلی در این گروه گرفته‌شده است؟

مقاطع تحصيلات تکميلى، فعلاً ما 3  رشته داريم. در طب سنتى که قاعدتاً اگر اين سه رشته خوب‌شکل بگيرد و دانشگاه  عنايت کند و با ما همکارى نمايد، ما بايد گروه ر ا تبديل به دانشکده طب سنتى کنيم، چون سه رشته داروسازى سنتى، تاريخ پزشکى و طب سنتى راداریم و با اين سه رشته می‌توانیم تبديل به دانشکده  طب شويم و کار توسعه پيدا می‌کند، اينکه رشته جديد اضافه شود امکانش نيست چون اين رشته‌ها بايد در وزارت خانه مصوب شود و رشته مرتبط با ما، همين سه رشته هست در حال حاضر که بايد تلاش کنيم به غناى این سه رشته، هم از اين نظر که هيات علمی‌های مربوط به هرکدام را بتوانيم جذب کنيم، هم ازنظر اينکه بتوانيم تعداد دانشجوهايى که در هرکدام از اين رشته هستند را افزايش دهيم و آموزش بهتر و همین‌طور استفاده از دانشجوهايمان در حیطه‌های پژوهشى مربوطه و پایان‌نامه‌هایشان، این‌ها نياز دارد که همين سه رشته‌ای که داريم را تقويت کنيم و با همین‌ها کارها را توسعه دهيم.

 آینده گروه طب سنتى دانشگاه شاهد را در کجا می‌بینید؟

مانند آينده هر چيز ديگرى، بستگى به عوامل مختلفى مثل اميدوارى و پيگيرى و تلاش‌های مضاعف ما دارد که از خدا می‌خواهیم تا تلاش   و اميد ما را افزايش دهد که کارها را بتوانيم پيش ببريم و تعدادى از کارها هم در حيطه فعاليت ما نيست و خارج از توان ماست، مثلاً فرض کنيد، افزايش هيات علمى، توسعه گروه و تبديل گروه به دانشکده که این‌ها در اختيار گروه نيست، گروه فقط پیگیری‌هایی انجام می‌دهد و بعد باید دید که در دانشگاه اين موارد به کجا می‌رسد، البته پیگیری‌های اوليه با ما هست و در دانشگاه، بخش‌های مربوطه و مختلف مانند رئيس دانشگاه و معاونين محترمشان، پيگيرى کنند و اين بخش‌ها را توسعه دهند و به ما کمک کنند. بعضى مسائل هم مربوط به مسائل کلى کشور هست، مثل تصميمات وزارتى که گاهى يک سرى تصميماتى گرفته می‌شود که علاقه و انگيزه براى ورود دانشجوها، کم می‌شود، بعضى سخت‌گیری‌های خيلى زياد نسبت به طب سنتى، ايجاد جو منفى در جامعه عليه طب سنتى باعث می‌شوند که خيلى از پزشکان بااینکه علاقه‌مند هستند، به سمت امتحان تخصص در رشته طب سنتى رجوع نکنند. آنچه در اختیار ما هست، سعی‌مان اين است که تلاش را مضاعف کنيم و کوششمان را براى بهبود کارها انجام می‌دهیم.

 ما هم پزشک بوديم و فهميديم که در درمان خيلى از بیماری‌ها طب رايج ناتوان است. مانند سرماخوردگى، در حال حاضر مردم با يک سرماخوردگى، تا چندين ماه، درگير يک سرفه ساده‌اند و بعد از مدتى همه این‌ها، در کودکان می‌گویند که آسم کودکان دارد و به بزرگ‌سالان می‌گویند که آلرژى داريد و فرد سرما می‌خورد در پاييز و تا اول بهار سرفه می‌کند، يا مشکلات گوارشى که در طب سنتى بهتر و راحت‌تر و با هزینه‌های کم درمان می‌شوند ولى در طب جديد با مشکلات خيلى زياد مواجه می‌شوند و تازه به آن نتیجه‌ای که بايد، نمی‌رسند.

بسيارى از بیماری‌های روان‌پزشکی مانند افسردگى، اضطراب، مشکلات ناشى از خواب و بدخوابى و بی‌خوابی، وسواس، طب سنتى در این‌ها می‌تواند کمک‌کننده باشد و ظرفيت خوبى دارد، این‌ها جاذبه‌های طب سنتى هست براى پزشک‌هایی که درجايى کار می‌کنند و درجاهايى به بن‌بست‌هایی برخورد می‌کنند و بعد می‌بینند که آن بن‌بست با يک کار ساده در طب سنتى قابل‌حل هست، این‌ها جاذبه است براى آن‌هایی که پزشک هستند. مشکلات و مواردى هم وجود دارد که  می‌تواند کسانى را که علاقه‌هایشان چندان عميق نيست، بی‌رغبت کند. در داروسازى سنتى و تاريخ پزشکى هم همین‌طور است، این‌ها زمینه‌هایی است که می‌شود کارکرد. یک‌بخشی توضيح دادن هست که توضيح می‌دهیم ما چه‌کار داريم انجام می‌دهیم؛ مثلاً يک سرى با توضيح دادن در پایان‌نامه‌هایمان هست، به‌طور مثال بيمارى نفخ معده، علتش چیست؟ ازنظر طب سنتى و اين دارو را هم کار آزمایی بالينى می‌کنیم و سعى هم می‌کنیم مقالات جديد را هم ببينيم و همین‌ها را نيز تبديل به مقاله کنيم و در مجلات معتبر چاپ کنيم تا يک تفاهمى بين طب جديد و طب سنتى برقرار شود. افرادى که عالمانه نگاه می‌کنند ما با آن‌ها مشکلى نداريم ولی افرادى هستند که به علت منافع مالى با طب سنتی مخالف هستند؛ ما ديگر با آن‌ها نمی‌توانیم به تفاهم برسيم چون احساس می‌کنند طب سنتى مانع آن‌ها هست و جلوى کارشان رامى گيرد. در بحث‌های پيشگيرى، اصلاح سبک زندگى، اصلاح وضع تغذيه هم طب سنتى حرف براى گفتن زياد دارد.

96-08-23 Dr,esmaeili 07.jpg

 فعالیت‌های پژوهشی دانشجویان و اساتید گروه  را چگونه ارزیابی می‌کنید.

هرکدام از دانشجویان ما که در طب سنتى پذيرفته می‌شوند، از ايشان خواسته می‌شود که يک مقاله خيلى سنگين در حد دکترى تخصصى ارائه دهند. در کنگره‌های مختلف فعال هستند، تعداد مقاله‌های ISI اهميت دارد و حداقل هر پایان‌نامه يک مقاله ISIرا دارد حالا بعضی‌ها بيشتر و معمولاً يکى دوتا هم مقاله علمى پژوهشى از هر پایان‌نامه‌ی دانشجويانى که فارغ‌التحصیل می‌شوند، به دست می‌آید.

 آینده شغلی فارغ‌التحصیلان این رشته چگونه است؟

اين مورد، جزو چالش‌های ما هست. طب سنتى آينده شغلی خيلى خوبی دارد به شرطى که موانعى ايجاد نکنند؛ در حال حاضر شرايط دانشجوهایی که فارغ‌التحصیل می‌شوند، به‌این‌ترتیب هست که بايد بروند طرح، طرح نيروى انسانى، مثل همه رشته‌های تخصصى، براى طرحشان هم بايد جذب دانشگاه‌ها شوند، که دانشگاه‌ها هم ظرفیتشان براى جذب کم است، خيلى از دانشجوهاى ما فارغ‌التحصیل شدند و نتوانستند براى گذراندن طرحشان، جذب دانشگاه‌ها شوند؛ این‌یکی از چالش‌های ما است و زمانى هم که طرحشان را تمام نکنند، اجازه کار بيرون ندارند و نمی‌توانند براى افتتاح مطب اقدام کنند و يا در درمانگاهى مشغول به کار شوند. اين مورد، جزو چالش‌های مهم ما است که باعث دل‌زدگی در دانشجويان طب سنتى می‌شود که می‌گویند هفت سال، دوره طب بخوانيم و بعدازآن هم، پنج شش سال دوره تخصص و درنهایت اجازه ويزيت يک مريض را هم نداريم، طرح نيروى انسانى فارغ‌التحصیلان رشته طب سنتى هم که حداقل، دو سال هست. جزو مواردى هست که وزارت بهداشت بايد تجدیدنظر کند. به‌طورکلی آينده شغلى در طب سنتى بسيار روشن است، مردم دنيا به سمت طب سنتى گرايش پيدا کردند چون مشکلاتى در طب رايج ديدند و مشکلاتشان رفع نشد و آمدند سمت طب سنتى و در جامعه ما هم همین‌طور، طب سنتى ما با رگ و ریشه مردم پیوند خورده و مردم کشور ما به طب سنتى علاقه دارند. آينده شغلى اين رشته خوب هست به شرطى که موانع را بردارند و اجازه دهند تا پزشک طب سنتى، بتواند در دسترس مردم قرار بگيرد و مردم بتوانند به‌طور راحت مراجعه کنند و مشکلاتشان را مطرح کنند و درمان مناسب را از پزشک بگيرند. در حال حاضر محدود هست به چند درمانگاه دانشگاهى که جوابگوى نيازهاى مردم نيست.

گفته می‌شود که تمام رشته‌ها، بايد طرحشان را بگذرانند و سپس وارد کار آزاد شوند، منتهى لازم بود که براى طب سنتى نوپا، تسهيلات ویژه‌ای گذاشته شود که این‌طور نشد. دانشجوى طب سنتى وقتی‌که فارغ‌التحصیل می‌شود بازار کار به‌صورت جدى وجود ندارد و اجازه نمی‌دهند تا در بازار کار فعال شود و اينکه چرا نمی‌گذراند بازار کار فعال شود و بازار کار جدی وجود داشته باشد؛ يک نگاه بدبينانه می‌توان داشت که حالا ما فعلاً از آن صرف‌نظر می‌کنیم.​

96-08-23 Dr,esmaeili 02.jpg

  ارزیابی کلی خود را نسبت به گروه طب سنتى بفرمایید.

گروه طب سنتى دانشگاه شاهد، جزو گروه‌های نمونه کشور هست ازنظر بنده، گروه يکدست و همراهى هستند. همکاران حاضر در گروه باهم تنش و اصطکاک ندارند يا حداقل تنش و اصطکاک پيش می‌آید و ازاین‌جهت گروه بسيار خوب، با همکارى و هم‌فکری و همراهی است. حتى در سطح کارشناس‌ها هم همین‌طور است، يعنى کارشناس‌هایمان با اعضاى هيات علمى روابط خوبى دارند.گروه خوب و روان و بدون اصطکاک يا بگويم با حداقل اصطکاک راداریم و کارها خيلى خوب پيش می‌روند. ولى به‌هرحال خيلى از مشکلاتى که درجاهای ديگر هست، اينجا وجود ندارد.

 موانع و مشکلات پیش روی گروه طب سنتى چیست؟

ازجمله مشکلاتى که در گروه هست،کمبود اعضاى هيات علمى است که با دانشگاه در حال رايزنى هستيم و داريم تلاش  می‌کنیم تا تعدادى به گرو همان اضافه شوند. يک بحث‌هایی هم درباره کمبود اعتبارات، به‌خصوص براى پایان‌نامه‌هاست که پیگیر هستیم چون گاهى هزینه‌های مربوط به پایان‌نامه‌ها، خيلى زياد می‌شود، که به دنبال رايزنى هستيم تا ببينيم از جاهاى مختلف ، چطور می‌شود اين هزینه‌ها را تأمین کرد؛ کار بعدی‌ای که مانده است، تبديل گروه طب سنتى به دانشکده طب سنتى است که اگر خدا بخواهد بايد با دانشگاه و مسئولين محترم دانشگاه گفتگو کنیم تابه نتيجه برسيم.

براى پایان‌نامه‌ها، سياست کلى دانشگاه اين شد که دانشگاه، پولى را پرداخت نکند و از پژوهانه خود اساتيد پرداخت شود، البته،پژوهانه به اساتيد داده می‌شود اما اينکه آيا قرار است براى پایان‌نامه‌ها هزينه شود يا خير، جزء مسائلى است که در معاونت پژوهشى ابهاماتى وجود دارد ولي مقدار کمبود اعتبار در اين بخش، فشارى است که به دانشجوها وارد می‌شود.  

  پیشنهادها و راهکارهای شما به‌عنوان مدیر گروه برای رشد و پیشرفت هرچه بهتر گروه چیست؟

يکى از موارد خيلى مهم، جهت پيشرفت و رفع موانع موجود، اين هست که آنچه به‌عنوان سیاست‌های کلى نظام براى طب سنتى تدوین‌شده است و مقام معظم رهبرى ابلاغ کردند، وزارت بهداشت موظف به اجراى آن شود، و واقعاً از ته دل و تمام وجود بخواهد که آن موارد را انجام دهد، در دانشگاه هم، ما قاعدتاً بايد همان سیاست‌های کلى را پيگيرى کنيم ، تا به امید خدا بتوانيم ، طب  سنتى خوب و مفيد براى کشور داشته باشيم. هدف اين هست که سلامت مردم ارتقاء يابد؛ حال با طب سنتى يا طب جديد، هرکدام که بتوانند هر کارى براى سلامت مردم انجام دهند، بايد اين فضا را بازکنیم تا مردم بتوانند خدمات بهترى از طب سنتى به دست آورند. اگر بخواهيم سیاست‌های کلى نظام را تعريف کنيم، بايد این‌طور گفت ما ابلاغیه‌ای از طرف مقام معظم رهبرى داريم که تحت عنوان سیاست‌های کلى سلامت در کشور هست, توسعه طب سنتى ، جزو سیاست‌های کلى ابلاغ‌شده است. درواقع ما در سیاست‌های کلى سلامت، توسعه و نهادينه کردن طب سنتى را موظف هستيم که پيگيرى کنيم، منظور از ما، دولت و مجلس هستند، چون جزو ارکان  بالادستى کشور هستند و به‌این‌ترتیب، دولت، مجلس و همه نهادهاى ذی‌ربط موظف هستند به توسعه و نهادينه شدن طب سنتى، کمک کنند. اين اقدام خيلى با کندی صورت می‌گیرد، خيلى کند. يا اعتقادى به این کار ندارند يا شايد دلايل ديگر.

 لطفاً درباره کلاس  طب سنتى که روزهاى دوشنبه، برگزار می‌کنید، توضيح بفرماييد که چه طور شد برنامه اين کلاس گذاشته شد؟

کلاس آموزشى طب سنتى، يک دوره‌ای بود که در بحث حوزه دانشگاهيان طراحى کردند، و آن بزرگواران، به اين دليل که با طب سنتى آشنا شدند، صلاح‌دیدند که اين دروس را هم جزو دروس حوزه دانشگاهيان قرار دهند و فعلاً چند جلسه‌ای هست که مشغول هستيم و کلاس برگزار می‌شود.   

 96-08-23 Dr,esmaeili 05.jpg

    و اما کلام آخر....؟

سلامت، جزو نيازهاى اولیه‌ی انسان است، در هر جامعه‌ای امنيت و سلامت، جزو شاخصه‌های مهم است که بايد تأمین شود. يکى از مواردى که استفاده از طب سنتى و استفاده از آموزه‌های اسلامى در طب يا به عبارتى طب اسلامى به ما کمک کرده است، در حوزه‌ی سلامت، به‌خصوص در پیشگیری است. در حال حاضر بیماری‌های فراوانى داريم که با اقدام‌های خيلى ساده می‌توانیم از ايجاد و شيوع آن‌ها پيشگيرى کنيم؛ درصورتی‌که به مواردى که در طب سنتى و طب اسلامى وجود دارد، عمل کنيم، مانند ديابت،کبد چرب، مشکلات گوارشى؛ يعنى آنکه اولاً به مردم،  آموزش داده شود و سپس مردم به اين موارد عمل کنند، در اين صورت، بسيارى از بیماری‌ها در جامعه کاهش می‌یابد. در حوزه درمان نيز ظرفیت‌های زيادى وجود دارد که می‌توان از طب سنتى استفاده کرد، که اميدوارم اين فضا، از طرف مجريان وزارتين کمى بازتر شود ، تا مردم بتوانند از خدمات درمانى و خدمات پيشگيرانه طب سنتى، بيشتر استفاده کنند.

 

با تشکر و سپاس فراوان از جناب آقاى دکتر اسماعيلى، بابت وقتی‌که در اختيار ما قراردادند. براى ايشان و مجموعه گروه طب سنتى آرزوى موفقيت روزافزون داريم.​