پرش از دستورهای نوار
رد کردن تا محتوای اصلی
ورود به سامانه

کتابخانه مرکزی

:

discussion-groups

 

گروه هاي بحث الكترونيكي

گروه بحث الكترونيكي چيست؟

گروههاي مباحثه در حقيقت مجموعه اي از كاربران شبكه هستند كه براي بحث و گفتگو در مورد موضوعي خاص در محيط شبكه از ابزار پست الكتريكي استفاده مي كنند. معمولاً تشكيل گروه بحث با تمايل فردي خاص شروع  مي شود و با تعيين ميزبان رايانه اي مشخص اعلان گروه بحث و نشاني آن ميزبان تعيين شده ، علاقمندان به عضويت در گروه بحث الكترونيكي دعوت مي شوند. شيوه کار در گروه بحث الکترونيکي مبتني بر پست الکترونيکي است. هر کاربري که عضو گروه بحث مي­شود، نشاني پست الکترونيکي او در سياهه اعضا ثبت مي­شود. از اين پس هر پيامي که از طريق پست الکترونيکي به آدرس گروه بحث الکترونيکي ارسال شود، به طور خودکار براي تمامي اعضا ارسال مي­شود. هر يک از اعضا نيز مي­توانند از طريق پست الکترونيکي خود پيامي را براي کليه اعضاي گروه ارسال نمايند.


نحوه عضويت در گروههاي مباحثه
عضويت در گروههاي مباحثه معمولاً به آساني و از طريق ارسال پيام الكترونيكي صورت مي پذيرد و با توجه به سرويس دهنده هر گروه مباحثه ممكن است با يكديگر اندكي تفاوت داشته باشند . نحوه عضويت در گروههاي مباحثه بدين ترتيب است كه با ارسال يك پيام الكترونيكي از طريق پست الكترونيك به نشاني گروه مباحثه مورد نظر مي توان در آن گروه عضو شد. هنگامي كه فرد جديدي در يك گروه بحث عضو مي شود، نشاني پست الكترونيكي وي به طور خودكار  به فهرست گروه مباحثه اضافه مي شود و بعد از مدتي كوتاه پيامي مبني بر پذيرش عضويت و نحوه كار و شرايط گروه بحث از طرف مسئول گروه به فرد ارسال مي شود و از آن پس از تمامي پيامهايي كه گروه بحث دريافت مي كند نسخه اي نيز براي هر عضو جديد ارسال شده و متقابلاً پيامهاي وي نيز براي تمامي اعضاي گروه ارسال مي گردد. با توجه به اين كه گروههاي مباحثه به طور خودكار اداره مي شوند، لازم است كه دستورالعملها و فرمانهاي مربوط به عضويت به دقت رعايت و از توضيح اضافي خودداري شود. در غير اين صورت، سرويس دهنده گروه بحث با ارسال پيامي كه حاكي از اشتباه بودن فرمان متقاضي عضويت مي باشد به درخواست وي ترتيب اثر نخواهد داد. توجه داشته باشيد كه بعد از عضويت لازم نيست كه به تك تك اعضاي گروه نامه اي از طريق پست الكترونيكي ارسال شود، بلكه وقتي كه پيام خود را به نشاني گروه بحث ارسال مي كنيد، از طريق نرم افزار گروه بحث پيام مربوطه به صورت خودكار براي تك تك اعضاء ارسال مي شود. زماني هم كه شما از عضويت در گروه بحث خارج مي شويد به صورت خودكار و توسط نرم افزار اسم و نشاني پست الكترونيكي شما از ليست حذف مي گردد و ديگر پيامي از طرف گروه بحث به شما نخواهد رسيد.


انواع گروه هاي بحث الكترونيكي


LISZT
بهترين موتور كاوش گروههاي مباحثه

 

راهنماي الكترونيكي Liszt يكي از پرطرفدارترين پايگاههاي جستجوي گروههاي مباحثه مي باشد كه به صورت موضوعي امكان دسترسي به گروههاي مباحثه حوزه هاي مختلف را ميسر مي سازد. از طريق راهنماي Liszt كه يكي از مهمترين و كارآمدترين ابزارهاي جستجوي گروههاي مباحثه به شمار مي رود مي توان به اطلاعات بيش از 90 هزار گروه مباحثه در اينترنت دسترسي پيدا كرد. در بخش راهنماي موضوعي اين ابزار تعداد 17 موضوع اصلي نظير كتابها، اخبار، كامپيوتر ، علوم ، تجارت، هنر، بهداشت، سياست، طبيعت، فرهنگ و مذهب پوشش داده شده است.همچنين امكان جستجو در اين راهنما به صورت كليد واژه اي و با استفاده از عملگرهاي بولي مثل And,OR,Not نيز ميسر مي باشد. بدين ترتيب با جستجو در اين راهنما مي توان گروههاي مباحثه مورد علاقه خود را شناسايي كرده و در صورت لزوم عضو آن شد.
از ديگر موتورهاي كاوش و راهنماهاي دسترسي به گرههاي  مباحثه مي توان به موارد ذيل اشاره كرد.


1- http://n2h2.com/kovacs/
2- WWW.listtool.com
3- WWW.tile.net/listserv
4- WWW.Lsoft.com/lists/listrev.html

5- WWW.onelist.com 
6- WWW.Coollist.com 
7-
WWW.nova.edu/inter-links/listserv.html
 


گروههاي مباحثه حوزه كتابداري و اطلاع رساني
امروزه گروههاي بحث و گفتگوي الكترونيكي متعددي در زمينه ها و موضوعات مرتبط با حوزه كتابداري و اطلاع رساني مثل خدمات مرجع، امانت بين كتابخانه اي ، مجموعه سازي، فهرستنويسي و رده بندي و غيره وجود دارد كه كتابداران و اطلاع رسانان مي توانند با عضويت در آنها با نحوه كار و عملكرد آنها آشنا شده و در جريان تازه هاي علمي و حرفه اي اين حوزه قرار بگيرند. اين گروهها شيوه ارتباط كتابداران و دستيابي به منابع اطلاعاتي  در شبكه را متحول ساخته است. ارتباط فرد با فرد براي كتابداران شامل كاركنان داخل كتابخانه و همكاران آنها در نواحي دور دست و نيز مشتريان و استفاده كنندگان از جمله عرصه هايي است كه تحت تاثير اين فناوري نوين قرار گرفته است. عضويت و شركت فعال در اين گروهها تاثير به سزايي در افزايش دانش تخصصي كتابداران و اطلاع رسانان دارد. مثلاً كتابداران بخش مرجع مي توانند از گروههاي بحث و گفتگو به عنوان منبعي جديد براي يافتن پاسخ سوالات مرجع بهره بگيرند.همچنين كتابداران بخش فهرستنويسي ور ده بندي مي توانند از طريق عضويت در گروههاي مباحثه مرتبط با مقوله فهرستنويسي و رده بندي نظير Auto cat و يا us marc با فهرستنويسان خبره سراسر جهان ارتباط برقرار كرده و اشكالات موجود در زمينه فهرستنويسي و رده بندي را از اين طريق رفع نموده  و ضمن بالا بردن اطلاعات خود در اين زمينه از آخرين تحولات و گردهمايي ها و سمينارها علمي در زمينه فهرستنويسي مطلع شوند. لذا به جهت اهميت و جايگاه گروههاي مباحثه كتابداري و اطلاع رساني در افزايش دانش تخصصي كتابداران، در اين قسمت به تعدادي از گروههاي مباحثه كتابداري و اطلاع رساني در سطح ايران و جهان اشاره مي شود.
گروه بحث الكترونيكي حوزه كتابداري و اطلاع رساني ايران
نشاني اشتراك:     Lis@Ferdowsi.um.ac.Ir
نشاني مسئول گروه بحث :   Fattahi@Ferdowsi.um.ac.Ir
اين فهرست نخستين گروه بحث الكترونيكي حوزه كتابداري و اطلاع رساني در كشور ايران مي باشد كه در سال 1376 در دانشگاه فردوسي مشهد و با مسئوليت آقاي دكتر سيد رحمت ا… فتاحي عضو هيأت علمي گروه كتابداري دانشگاه فردوسي مشهد ايجاد شد. اين گروه بحث اعضاي زيادي در ميان كتابداران ايراني كه داراي پست الكترونيكي هستند دارد. علاقمندان جهت عضويت در اين گروه بحث مي توانند تمايل خود را از طريق ارسال يك پيام به نشاني مسئول گروه اعلام نمايند.


 گروه مباحثه انجمن كتابداري و اطلاع رساني ايران

WWW.ilisa.org.ir/farsi/grouh-Bahs/index.asp

اين گروه بحث توسط انجمن كتابداري و اطلاع رساني ايران پشتيباني مي شود. با عضو شدن در اين گروه بحث مي توانيد عضو ليست پست الكترونيك انجمن شده و بدين ترتيب پيغامهاي اعضاء گروه به آدرس پست الكترونيكي شما ارسال مي شود. در صورت تمايل به حضور در اين گروه بحث مي توانيد فرم عضويت آن را در وب سايت انجمن تكميل نموده و عضو آن شويد.


گروههاي مباحثه مركز اطلاعات و مدارك علمي ايران در حوزه تخصصي كتابداري  و اطلاع رساني

http://tools.irandoc.ac.ir/zforum/default.asp

گروههاي مباحثه مركز اطلاعات و مدارك علمي ايران در حوزه هاي تخصصي اطلاع رساني، تكنولوژي اطلاعات، كتابخانه ها و مراكز اطلاع رساني، نظام ملي اطلاع رساني، اشتراك منابع ، اينترنت، ذخيره و پردازش اطلاعات فعاليت مي كنند .اين گروهها در 7 موضوع اصلي با زير مجموعه هاي خاص خود به شرح ذيل پوشش داده شده اند.
1-آموزش (آموزش اطلاع رساني و حوزه هاي وابسته، كيفيت آموزش، دوره هاي آموزشي، نقد و بررسي نظام آموزشي در حوزه اطلاع رساني و كتابداري)
2-مديريت (مديريت سيستمهاي اطلاعاتي، مديريت دانش)
3- نقد و بررسي سايتهاي اينترنتي (معرفي سايتهاي علمي، نقد محتوايي ، بررسي تطبيقي)
4- اينترنت ، كامپيوتر ، فناوري اطلاعات ( تكنولوژي اطلاعات، زيرساختهاي اطلاع رساني ، نرم افزار ، برنامه نويسي)
5- اطلاع رساني – كليات (مسايل كلي اطلاع رساني در سطح كشور، كتابخانه ها ، مراكز اطلاع رساني)
6- بازار كار اطلاع رساني (كاريابي، كارورزي، اشتغال، همكاري)
7- علوم اجتماعي ( جامعه شناسي، روش شناسي، علم سنجي، جمعيت شناسي، روانشناسي اجتماعي، پژوهشهاي اجتماعي، ارتباطات)


راهنماهاي گروههاي مباحثه كتابداري و اطلاع رساني در سطح جهان
از طريق اين راهنماها مي توان به گروههاي مباحثه مرتبط با حوزه كتابداري و اطلاع رساني در كشورهاي مختلف جهان دسترسي پيدا كرد.
 

 1. ILL Gateway to Email lists and newsgroups in LIS  

< http://www.itcompany.com/inforetriever/email.htm >
2. Washington Research Library Consortium  

( http://www.wrlc.org/liblists/noframes.htm )
3. Illinois State Library Discussion Groups 

< http://www.cyberdriveillinois.com/library/isl/egroup_listing.html >
 4. SAR Library Discussion Groups  

< http://www.sarlibrary.com/discgrp.htm >
5. Library Listservers 

< http://lac.ncl.edu.tw/virlib/listserv.html >
 6. Pace Online Health Law Library - Discussion Groups 

< http://csmail.law.pace.edu/lawlib/Healthlaw/discuss.htm >
7. Online Library Discussion Groups  

< http://www.colosys.net/pathfinder/WideWorld/OnlineLibDiscussionGroups.htm >
 8. Usenet Library Discussion Groups 

 < http://www.seflin.org/libsci/libusenet.mnu.html  >
9. For Librarians: Discussion Groups 

<http://www.sdstatelibrary.com/forlibrarians/jobs/>


منابع: - محمدي، سيد حسين. اهميت و جايگاه گروه هاي مباحثه اينترنت در مبادله اطلاعات. نما (مجله الكترونيكي پژوهشگاه اطلاعات و مدارك علمي ايران). شماره اول. دوره دوم.

        - حاجي زين العابديني، محسن. بهره گيري از روش هاي نوين ارتباطي در كتابخانه هاي عمومي. نما (مجله الكترونيكي پژوهشگاه اطلاعات و مدارك علمي ايران). شماره چهارم، دوره پنجم. 1385