پرش از دستورهای نوار
رد کردن تا محتوای اصلی
جابجایی به بالا
ورود به سامانه

کتابخانه مرکزی

:

پرسش های متداول علم سنجیپرسش های متداول واحد علم سنجی


·         برای دریافت گزارش اعتبار یک مجله چه کار کنم؟

ابتدا وارد سامانه‏ ی مدیریت اطلاعات پژوهش دانشگاه شده و سپس روی گزینه تعریف و اعتبارسنجی مجلات کلیک نمایید. پس از ورود به صفحهی جدید، مجله‏ ی مورد نظر خود را جستجو نمایید. در صورت بازیابی مجله، وارد پروفایل مجله شده و گزارش اعتبارسنجی سال‏ های مختلف مجله را مشاهده و در صورت نیاز چاپ نمایید. چنانچه گزارش سال مورد نظرتان در پروفایل مجله وجود نداشت، درخواست اعتبارسنجی مجله را در سال مورد نظر خود ثبت نمایید. همچنین اگر پس از جستجوی مجله، مجله بازیابی نشد، لازم است ابتدا مجله را در سامانه تعریف و سپس درخواست اعتبارسنجی آن را در سال مورد نظرخود ثبت نمایید.

·         در سامانهی مدیریت اطلاعات پژوهش دانشگاه چگونه یک مجله جدید تعریف کنم؟

پس از ورود به سامانه و کلیک روی آیکون تعریف و اعتبارسنجی مجله، وارد صفحه‏ای خواهید شد که فهرست تمامی مجلههای تعریف شده در سامانه را نمایش میدهد. در انتهای همین صفحه، فرمی برای تعریف مجله‏ی جدید قرار دارد. پس از ورود مقادیر فیلدهای خواسته شده در این فرم که برخی از آنها اجباری است، یک رکورد جدید با شناسهی جدید ایجاد خواهد شد که به ابتدای فهرست مجلهها افزوده میشود.

·         پس از ثبت درخواست اعتبارسنجی یک مجله، چه مدت طول میکشد تا کار اعتبارسنجی انجام شود؟

حداکثر سه روز کاری

·         چگونه وارد سامانهی مدیریت اطلاعات پژوهش دانشگاه شوم؟

هر یک از کاربران اعم از اعضاء هیات علمی، کارشناسان و دانشجویان، دارای نام کاربری و کلمه عبور مختص به خود هستند. نام کاربری برای دانشجویان، شماره دانشجویی و کلمه عبور آن نیز شماره ملی دانشجو است.

·         نام کاربری و کلمهی عبور خود را برای ورود به سامانهی مدیریت اطلاعات پژوهشی فراموش کردهام، چه کار کنم؟

با شماره 51215116 کارشناس دفتر امور پژوهشی دانشگاه تماس بگیرید.

·         برای ویرایش اعتبارسنجیهای انجام شده در سامانه چه کار کنم؟

امکان ثبت درخواست بازنگری اعتبارسنجیها در سامانه فراهم است.

·         مندرجات گزارش اعتبارسنجی مجلهها شامل چه مواردی است؟

مقادیر برخی از مهمترین شاخصهای استنادی مانند HIndex, SJR, SNIP, Q, IF, AIF از پایگاههای SCOPUS، WOS، JCR و ISC استخراج میشود. همچنین به دسته‏‎بندی موضوعی، نامعتبر و یا جعلی بودن مجلهها نیز در این گزارش اشاره میشود.

·         گزارش اعتبارسنجی مجلهها چه کاربردی دارد؟

تخصیص امتیاز پژوهشی به مقالهها برای تعیین حق تشویق، نمره، پژوهانه، انتخاب پژوهشگر برتر و همچنین اعطای مجوز دفاع و تمدید سنوات تحصیلی برای دانشجویان.

·         برای جستجوی مقاله و دریافت متن کامل آن از چه ابزارهایی میتوان استفاده کرد؟

ثبت نام در سامانهی تامین مدارک علمی به نام مگاپیپر به آدرس https://megapaper.ir

·         آیا میتوان از منزل وارد سامانهی تامین مدارک علمی مگاپیپر شد و از امکانات آن استفاده کرد؟

خیر. ورود و استفاده از امکانات سامانهی مگاپیپر تنها محدود به آی .پی.های تعریف شده در دامین دانشگاه شاهد میباشد.

·  نشریه‎ی معتبر خارجی کدام است؟

نشری

ه‎ی معتبر خارجی، نشریه‌ای است که در پایگاه استنادی معتبر بین‌المللی WOS-Core Collection، Scopus یا پایگاه تخصصی تأیید شده، نمایه شده باشد و در عین‌ حال، در فهرست نشریه‌های نامعتبر و جعلی قرار نداشته باشد.

·         چگونه به نامعتبر و جعلی بودن مجله پی ببرم؟

برای اطیمنان از نامعتبر و یا جعلی بودن یک مجله از دو ابزار زیر استفاده کنید:

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (http://blacklist.research.ac.ir)

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و پایگاه ISC (https://jcr.isc.gov.ir/Blacklist.aspx)

·         چگونه بفهمیم نشریه‌ای ISI است؟

نشریاتی که در Journal Citation Report (JCR) هستند، مجلاتی هستند که در ISI نمایه شده‌‌اند. دسترسی به JCR رایگان نیست؛ اما می‌توانید از Master Journal List استفاده کنید که دسترسی به آن آزاد است. در این قسمت، عنوان نشریه یا ISSN (International Standard Serial Number) آن را جست‌وجو کنید و سپس پایگاهی که مجله در آن نمایه ‌شده است را مشاهده کنید. اگر نشریه‎ی مد نظر شما در Science Citation Index، Art & Humanities Citation Index یا Social Science Citation Index نمایه شده باشد، آن نشریه ISI تلقی میشود. توجه داشته باشید که ISI مخفف Institute of Scientific Information است که در حال حاضر، به شرکت Clarivate Analytics تعلق دارد. اما به اشتباه، همچنان نام سابق آن یعنی ISI مورد استفاده قرار می‏گیرد.

·         چگونه بفهمیم نشریه‌ای در Scopus نمایه می‌شود؟

برای این‌ منظور، توصیه می‌شود که اطلاعات کتاب‌شناختی و به ‌ویژه ISSN نشریه را در یکی از سایت‌های زیر بررسی کنید:

Ø Scimago Journals and Country Ranks

Ø وب‌سایت پایگاه اسکوپوس Scopus

اگر نشریه در این وب‌سایت‌ها بازیابی شد، به ‌معنای این است که در Scopus نمایه شده است. البته باید بازه زمانی نمایه شدن نیز مورد توجه قرار گیرد. ممکن است نشریه در یک دورهی زمانی نمایه میشده  و اکنون دیگر نمایه نشود.

·         آیا چاپ مقاله در هر نشریه‌ای که در ISI نمایه شده، به‌ معنای گرفتن امتیاز پژوهشی از طرف دانشگاه است؟

خیر. مؤسسه‏ ی اطلاعات علمی یا Institute for Scientific Information (ISI) یک نمایه‏ی استنادی علمی با عنوان Web of Science (WOS) دارد. نشریاتی که در هسته‏ی مرکزی WOS قرار گرفته باشند، از ارزش به ‌نسبت خوبی برخوردارند. از این‌ بین، نشریاتی که برای آنها Impact Factor (IF) محاسبه شده و در مجموعه‎ی Journal Citation Report (JCR) قرار گیرند، امتیاز پژوهشی بیشتری دارند.

·         WOS- Core Collections  در ISI شامل چه بانکهای اطلاعاتی است؟

 

​–A&HCI       

Science Citation Index Expanded  -SCIE

Social Sciences Citation Index SSCI

Emerging Sources Citation Index-ESCI


· نشریه‌های نمایه ‌شده درEmerging Sources Citation Index -ESCI با نشریه‌های نمایه ‌شده در سایر بانکهای اطلاعاتی مجموعه‏یWOS  چه تفاوتی دارند؟

این نشریه‏ ها به تازگی نمایه شدهاند و برای اینکه ضریب تأثیر آنهاImpact Factor (IF)  محاسبه شود، لازم است دو سال از نمایه شدن آن‏ها گذشته باشد. با وجود این، هر ساله کیفیت این نشریه‌ها برای انتقال و نمایه شدن در سایر بانکهای اطلاعاتی مجموعه‎ی WOS مورد سنجش و ارزیابی قرار میگیرد.

·         چگونه بفهمیم مجله‌ای که به‌ دنبال آن هستیم، در هسته‏ی مرکزی WOS یا Core Collections وجود دارد؟

نام مجله‎ی خود را در Master Journal List به آدرس http://mjl.clarivate.com جستجو و بازیابی کنید. سپس از قسمت Coverage بررسی کنید که آیا آن مجله در یکی از پایگاه‌های هسته‏‎ی مرکزی نمایه شده است یا خیر.

·         معنای مجلات Q1، Q2، Q3 و Q4 چیست و چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

چارک یا Quartile نشریه‏ها در پایگاههای WOS و Scopus محاسبه و گزارش می‌شود. در این پایگاه‌ها، نشریه‏های هر حوزه‏ی موضوعی، براساس شاخصIF و SJR رتبه‌بندی می‌شوند. به ‌این ‌صورت که نشریه‌ای با بیشترین IF یا شاخص SJR در حوزه‏‎ی موضوعی خاص، در چارک اول (Q1) و نشریه‏های دیگر با IF یا شاخص SJR کمتر به ‌ترتیب، در چارک‌های دو (Q2)، سه (Q3) و چهار (Q4) رتبه‌بندی می‌شوند.

0.0 <Q1≤ 0.25

0.25 <Q2≤ 0.5

0.5 <Q3≤ 0.75

0.75 <Q4≤ 100

·         چگونه بفهمم مجله‌ای که به‌دنبال آن هستم، در کدام چارک Q1، Q2، Q3 و Q4 قرار دارد؟

برای یافتن چارک مجلات WOS می‌توانید به فهرست مجلات JCR به آدرس https://jcr.lib.wosg.ir/JCRJournalHomeAction.action مراجعه کنید. همچنین برای یافتن چارک مجلات در Scopus می‌توانید به آدرس https://www.scimagojr.com/journalrank.php  مراجعه کنید.

·         چگونه بفهمم مجله‌ای که به‌دنبال آن هستم در JCR قرار دارد؟

هر ساله فهرست مجلات JCR منتشر می‌شود. برای یافتن فهرست مجلات JCR، به آدرس https://jcr.lib.wosg.ir/JCRJournalHomeAction.action  مراجعه کنید.

·         آیا Impact Factor درج‌ شده در سایت نشریه‌ها درست و دقیق است؟ چگونه IF مجلهای را پیدا کنم؟

در اغلب موارد خیر. برای یافتن شاخص IF مجلهها به آدرس https://jcr.lib.wosg.ir/JCRJournalHomeAction.action   مراجعه کنید.

·         چگونه مجلات معتبر داخلی را شناسایی کنم؟

اعتبار مجلات داخلی در پورتال نشریات علمی به آدرس https://journals.msrt.ir/ متعلق به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کشور تعیین شده است. همچنین برای مشاهده ‎ی وضعیت اعتبار مجله های داخلی در حوزه ‎ی پزشکی به بانک اطلاعات نشریات علوم پزشکی کشور به آدرس https://journals.research.ac.ir/ مراجعه کنید.

·         چگونه گزارش استنادی مجله های نمایه شده در پایگاه ISC را مشاهده کنم؟

برای مشاهده گزارش استنادی مجله های نمایه شده در پایگاه ISC به سامانهی نشریات علمی پایگاه ISC به آدرس https://jcr.isc.gov.ir/main.aspx مراجعه و پس از جستجو و بازیابی مجله، گزارش مفصلی از وضعیت آن قابل مشاهده است.