پرش از دستورهای نوار
رد کردن تا محتوای اصلی

اداره کل بهداشت، درمان

:

مجموعه صوتی، تصویری و گزیده متن برنامه های آموزش سلامت: تدبیر سلامت/58-شرح احادیث سلامت در کتاب مفاتیح الحیات/7-بیماری هایی که درمان نمی خواهد+صوت

عنوان

  تدبیر سلامت/58-شرح احادیث سلامت در کتاب مفاتیح الحیات/7-بیماری هایی که درمان نمی خواهد+صوت

متن

​  تدبیر سلامت/58-شرح احادیث سلامت در کتاب مفاتیح الحیات/7-بیماری هایی که درمان نمی خواهد+صوت 

سخنران: دکتر سیدسعید اسماعیلی صابر، مدیر گروه طب سنتی دانشگاه شاهد
 زمان و مکان: 17 شهریور ماه 1397- مسجد دانشگاه

از امیرالمؤمنین(علیه السّلام) نقل شده است که فرمودند: «پیامبر اکرم (صلّی اللّه علیه و آله) زکام (عطسه، آبریزش بینی و ...) را دوا نمی کردند [چرا که] هر شخصی رگی از جزام در بدنش دارد که وقتی زکام می گیرد مانع جزام می شود.»

خیلی اوقات بیماری های ساده باعث جلوگیری از بیماری های جدّی می شود.

در روایت دیگری فرمودند: «دمل (جوش های درشت) را درمان نکنید چون این ها مانع بیماری پیسی می شود.»

بنابراین باید یک فصل جدید در ذهن ما باز شود که بیماری های ساده ظاهراً باعث تقویت سیستم ایمنی ما می شود؛ مثل نیروهای نظامی که مانور نظامی برگزار می کنند که آماده شوند برای جنگ اصلی؛ این مانور که انجام می شود بدن آماده است برای مبارزه با بیماری های جدی تر.

با این سیستم ایمنیِ بدن نباید مبارزه کرد؛ متأسفانه این خطا را ما در روند درمانمان خیلی می بینیم؛ یعنی به محض اینکه مشکل کوچکی پیش می آید طرف می رود آمپول دگزامتازون می زند.

کاری که دقیقاً این آمپول انجام می دهد این هست که سیستم ایمنی بدن را کامل سرکوب می کند و نمی گذارد بدن واکنش مناسبی در برابر ویروس از خودش نشان دهد؛ اگر اجازه بدهد که این واکنش اتفاق بیفتد در واقع سیستم ایمنی بدن تقویت می شود و در مقابل خیلی از بیماری های دیگر مقاوم می شود.

البته این به این معنا نیست که ما بیماری هایمان را درمان نکنیم؛ یک معیاری دارد؛ یک زمان سلامتی شما بر بیماری شما می چربد و یک موقع بیماری بر سلامتی.

موقعی که سلامتی بر بیماری می چربد زیاد سراغ دارو و درمان نروید؛ مثل یک سردرد یا دل درد کوچک.

بسیاری از این ها را با تدابیر غیر دارویی می شود برطرف کرد یا حداقل اگر قرار است از دارو استفاده شود باید از داروهای خیلی ساده و کم عارضه استفاده بشود.

این «باید» هم در ذهن پزشکان و هم در ذهن بیماران باشد که یک دفعه نروند سراغ انتخاب آخر (مثالی که خودم میزنم همین است که یک پشه را که با آرپیجی 7 نمی زنند!)

خیلی از بیماری ها «خود محدود شونده(self limit)» هستند؛ مثل سرماخوردگی یا حساسیت های فصلی.
إن شاءاللّه که همیشه سلامت باشید و نیازی به پزشک نداشته باشید.
 

 
جهت دریافت و استفاده از فایل صوتی و گزیده متن مربوط به سایر برنامه های آموزشی دکتر اسماعیلی در مهدیه دانشگاه، می توانید به صفحه اداره بهداشت و درمان دانشجویی در سایت دانشگاه به آدرس زیر (منوی آموزش سلامت) مراجعه نمایید:

تاریخ انقضاء

 
وضعیت تاییدیه تایید شده
 

پیوستها

1397.6.17-Dr.Esmaeli Low.mp3    
ایجاد شده در 1397/06/18 04:55 ب.ظ توسط: i:0#.f|aspnetactivedirectorymembershipprovider|h.salahshoor
ویرایش شده در 1397/12/13 09:01 ق.ظ توسط i:0#.f|aspnetactivedirectorymembershipprovider|h.salahshoor