پرش از دستورهای نوار
رد کردن تا محتوای اصلی

اداره کل بهداشت، درمان

:

مجموعه صوتی، تصویری و گزیده متن برنامه های آموزش سلامت: تدبیر سلامت/57-شرح احادیث سلامت در کتاب مفاتیح الحیات/6-عوارض دارو از نگاه امام هفتم+صوت

عنوان

 تدبیر سلامت/57-شرح احادیث سلامت در کتاب مفاتیح الحیات/6-عوارض دارو از نگاه امام هفتم+صوت

متن

​تدبیر سلامت/57-شرح احادیث سلامت در کتاب مفاتیح الحیات/6- عوارض دارو از نگاه امام هفتم+صوت

سخنران: دکتر سیدسعید اسماعیلی صابر، مدیر گروه طب سنتی دانشگاه شاهد
 زمان و مکان: 10 شهریور ماه 1397- مسجد دانشگاه

امام کاظم (علیه السّلام) می فرمایند: «هیچ دارویی نیست مگر اینکه خودش یک بیماری را در بدن به حرکت درآورد».

اگر ما واقعاً یک بازنگری کنیم و ببینیم که ما با روایات معصومین (علیهم السّلام) چه کار کردیم، خواهیم دید که برخی مواقع عکسش را عمل کردیم.

یعنی در سیاست گذاری های کلان و ریز و درشت، الگوی مصرف داروی ما در کشور خلاف این واقعیت است.

یعنی همین الان شما در اداره بگویید سرم درد می کند، همه دستشان به جیبشان می رود و یک قرص به شما می دهند، همه هم طبیب هستن.

در حالی که اگر استراتژیک به این روایت نگاه کنیم، باید حداقل و کمترین مصرف دارو بین جامعه ی شیعیان امام کاظم (علیه السّلام)  باشد؛ چون حضرت فرمودند که شما هر دارویی استفاده می کنید، خودش ممکن است بیماری جدیدی را در شما ایجاد بکند و در واقع بیماری با مصرف دارو تحریک و ایجاد می شود.

مثال هایش متنوع است و ما در کشورمان زیاد داریم؛ کسی برای درد مفصلی اش کورتون به او دادند و مدتی بعد از مصرف، می بینیم پوکی استخوان هم گرفته است.

یعنی یک بیماری که روش های دیگری برای درمانش وجود دارد، در اثر مصرف زیاد دارو، می تواند یک مشکلات جدی تری را ایجاد کند.

یا مثلاً شما غلظت خون دارید و می گویند آسپرین بخورید، بعد می بینیم خونریزی معده هم پیدا کرده است.

مثال های فراوانی از این دست در حوزه درمان داریم و اگر واقعاً طبق روایت عمل بکنیم، در صورتی که کشورمان تحریم بشود از لحاظ دارویی کسی نباید دست و پایش بلرزد؛ چون که مصرف دارویش خیلی پایین می آید و حداقل در ضروری ترین موارد از دارو استفاده می کنند.

 در این صورت دیگر نه وزارت بهداشت و نه مسؤولین ذیربط نباید نگران باشند که وای تحریم شدیم، چون ما که مصرف دارویمان زیاد نیست؛ اگر اینجوری سیاست گذاری کرده بودیم از بابت تحریم نگرانی نداشتیم.

بسیاری از بیماری هایی که ما داریم به خاطر مصرف داروست؛ بنابراین این را حداقل در سطح کلان هم اگر کسی دستش نمی رسد، خودمان برای خودمان همین کار را بکنیم که تا چیزی مان می شود سریع دارو مصرف نکنیم.

بسیاری از بیماری های ما خود محدود شونده (و به قول خارجی ها «Self Limit») است یعنی خودش درست می شود؛ کافیست یک قدر زمان بدهیم که در بدنمان سیستم های دفاعی -که خداوند تعبیه کرده- ما را درمان کنند.

مثلاً اگر سرما خوردیم دو روز استراحت می کنیم و سوپ می خوریم، خودش خوب می شود و نیازی نیست برویم دگزامتازون تزریق کنیم.

بسیاری از بیماری های ما خودش درمان می شود و اگر با آن ها مدارا کنید اکثراً نیاز به دارو ندارد، اگرهم نیاز به دارو بود باید پزشکان و بیماران رعایت کنند که اگر بیماری را خواستیم درمان کنیم با حداقل دارو باشد که از آن اثر بگیریم نه اینکه مثلاً یک پشه را با کاتیوشا بزنیم! و یک بیماری ساده را یک عالمه دارو بدهیم که کل هیکل مریض بهم بریزد و جسم و روان او را به هم بزنیم .

ان شاءالله خداوند توفیق بدهد که به فرمایشات معصومین (علیهم السّلام)  عمل کنیم .

 
جهت دریافت و استفاده از فایل صوتی و گزیده متن مربوط به سایر برنامه های آموزشی دکتر اسماعیلی در مهدیه دانشگاه، می توانید به صفحه اداره بهداشت و درمان دانشجویی در سایت دانشگاه به آدرس زیر (منوی آموزش سلامت) مراجعه نمایید:

تاریخ انقضاء

 
وضعیت تاییدیه تایید شده
 

پیوستها

1397.6.10-Dr.Esmaeli Low.mp3    
ایجاد شده در 1397/06/13 05:29 ب.ظ توسط: i:0#.f|aspnetactivedirectorymembershipprovider|h.salahshoor
ویرایش شده در 1397/07/04 06:04 ب.ظ توسط i:0#.f|aspnetactivedirectorymembershipprovider|h.salahshoor