پرش از دستورهای نوار
رد کردن تا محتوای اصلی
​​​​​
IMG_0256.jpg 
 

دانشکده پرستاری و مامائی


دانشكده پرستاري و مامايي شاهد در سال 1369 در محل ساختمان فعلي در تقاطع خيابان وليعصر (عج) و طالقاني شروع بكار نمود و سپس تا سال 1384 به محل جديد خود در جنب بيمارستان شهيد مصطفي خميني (ره) واقع در خيابان ايتاليا منتقل گرديد.سپس در سال 1384 مجددا به محل اوليه خود در آدرس مذكور انتقال يافت.دانشكده از ابتدا هويت مستقل داشته و بعنوان يكي از دانشكده هاي اوليه دانشگاه شاهد بدنبال فرمان حضرت امام (ره) افتتاح گرديد.

دانشکده پرستاری و مامایی فعالیت رسمی خود را از سال 1369 با پذيرش دانشجويان رشته هاي پرستاری و مامایی و اتاق عمل برابر مجوز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آغاز نمود و تاکنون 24دوره دانشجوي پرستاري از طریق سازمان سنجش و آموزش کشور پذیرفته و 20 دوره فارغ التحصیل داشته است. از سال 1389 نيز در مقطع كارشناسي ارشد پرستاري مراقبت هاي ويژه   و از سال 1393 در مقطع کارشناسی ارشد سالمندی اقدام به پذيرش دانشجو نموده است.
دوره آموزشی این دانشکده براي مقطع كارشناسي برابر 8 نیمسال و براي مقطع كارشناسي ارشد حداكثر 3 سال است که تعداد دانش آموختگان مقطع كارشناسي پرستاري تا سال 1392، 710 نفر مي باشد


 ​
امکانات دانشکده عبارتند از : 

 

الف- محيط فيزيكي

مساحت دانشكده : 4400  متر مي باشد كه علاوه بر فضاي سبز و درخت كاري شامل قسمت هاي ذيل مي باشد:

1-    ساختمان شماره (1) مشتمل بر بخش اداري و مالي ، رياست ،معاونت ها ، سايت رايانه، سمعي بصري، اتاق دانشجویان کارشناسی ارشد، اتاق فکر، اتاق سمینار،  اتاق گروهها

2-    ساختمان شماره (2) مشتمل بر كلاسهاي درس ،اداره آموزش، آزمايشگاههاي مهارت باليني ،تشكل هاي دانشجويي

3-    ساختمان شماره (3) مشتمل بر اتاقهاي اساتيد

4-    ساختمان شماره (4) مشتمل بر كتابخانه ، قرائت خانه، دفتر مشاوره و بهداشت دانشجویی، سلف سرويس

5-    سالن ورزش ، نمازخانه، سالن امتحانات،انبارها

آزمايشگاههاي مجهز شامل ميكروب شناسي، انگل شناسي، فيزيولوژي، آناتومي و ساير آزمايشگاههاي مرتبط در دانشكده پزشكي دانشگاه شاهد قرار گرفته اند.

 

ب- تجهيزات آموزشي و كمك آموزشي

          1-  داراي 9 كلاس درس مجهز به دستگاههاي ويدئو پروژكتور، ويژولايزر و ارتباط به شبكه اينترنت پر سرعت و پايگاههاي مرتبط

             2- سايت رايانه دانشكده: با وسعت 110 متر و مجهز به 16 كامپيوتر و كلاس آموزشي و امكان برقراري ارتباط با اینترنت پر سرعت و پايگاههاي اطلاعاتي وجود دارد.

            3- اطاق سمينار: مجهز به كليه امكانات آموزشي و كمك آموزشي (شامل یک دستگاه ویديو پروژکتور و یک دستگاه تلویزیون )

            4- محيط آزمايشگاه مهارتهاي باليني: شامل 3 سالن مستقل مي باشد كه با استفاده از كليه مانكن ها، مولاژها و انواع مدلهاي آموزشي در اين سه فضاي موجود،  محيط هاي باليني بيمارستاني مدل سازي شده اند.عملكرد هر يك از واحدها به شرح زير مي باشد.

سالن شماره1 : آموزشهاي مربوط به كليه مهارتهاي مرتبط با اورژانسهاي بيمارستاني نظير احياي قلبي ريوي،لوله گذاري و الكتروشوك.... اعم از رشته هاي گروه پزشكي و پيراپزشكي در اين واحد انجام ميشود.

سالن شماره 2: آموزشهاي مربوط به بررسي وضعيت سلامت،اصول و فنون مهارتهاي پرستاري و اتاق عمل و .... اعم از گروههاي پزشكي و پيراپزشكي در اين واحد انجام ميشود.

سالن اتاق عمل:مهارتهاي تخصصي گروه اتاق عمل و (ساير رشته ها در صورت نياز ) در اين محيط آموزش داده ميشود.

 ​قسمت آزمایشگاه مهارت های بالینی مجهز به حدود 20 مولاژ و 40 مانکن و مدل آموزشی و انواع تجهیزات مورد استفاده در مراقبت بیمار می باشد که در دو سالن آموزشی همراه با امکانات سمعی و بصری تعبیه گردیده و برای آموزشی مهارت های بالینی، فوریت ها، اصول و فنون پرستاری به دانشجویان پرستاری، پزشکی، دندانپزشکی و کارگاه های آموزشی برای کارکنان بیمارستان های دانشگاه شاهد و دیگر کارکنان مورد استفاده قرار می گیرد.


ج- كتابخانه دانشكده

اين واحد براي تهيه منابع آموزشي و تحقيقاتي دانشجويان و اساتيد در نظر گرفته شده است .

اين واحد در فضايي به مساحت 280 متر داراي 11835 جلد كتاب فارسي ، 1590 جلدكتاب لاتين 5 عدد پايان نامه  5 عدد نشريه چاپي  فارسي، بقيه نشريات به صورت  online  مي باشد.

تعداد اعضاء كتابخانه : 160 نفر  (عضو ثابت)

ظرفيت سالنهاي مطالعه خواهران و برادران به صورت مجزا :  30 نفر​ 

پايگاه هاي اطلاعاتي قابل دسترس

Science Direct, Scopus, Web of Science-ISI, ProQuest UpToDate, JAMA,online library,Elsevier, SpringerLink, ERIC, Ovid,  Emerald, Magiran , (ISCI), Wiley Online Library, Oxford Journals, Free Medline Journal , Mosby Nursing Consult

کتابخانه مجهز به 150 عنوان CD های آموزشی، دیسک های فشرده مدلاین و Cinhal و همچنین متصل به شبکه HBI وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و شبکه اطلاع رسانی دانشگاه شاهد می باشد.


  ح -  واحد كامپيوتر دانشکده

در حال حاضر دانشكده داراي يك مركز كامپيوتر جهت استفاده دانشجویان و ارائه دروس مرتبط وكلاس ها و كارگاه هاي تقويتي در راستاي اهداف آموزشي وپژوهشي وفعاليت هاي دانشجوئي است كه داراي امكانات زير است :

- برقراري شبكه Wireless در کلیه فضاهای آموزشی و اداری دانشکده و امكان استفاده از آن و استفاده از اينترنت در سالن ها و هر نقطه از دانشكده

 -  مرکز آموزش رایانه دانشگاه با بیش از 12 دستگاه رایانه و امکانات سمعی وبصری نظیر ویدﺋو پروژکتور جهت برگزاری کلاسهای آموزشی به صورت مالتی مدیا.

 - تمامي كلاس هاي آموزشي دانشكده مجهز به تجهيزات سمعي بصري همچون كامپيوتر ، مانيتور ، اسپيكر،ويدئو پرژكتور و پرده اسلايد مي باشند.

 - تمامي سيستم هاي دانشكده مجهز به آنتي ويروس eset و جديدترين آپديت هاي آن جهت از بين بردن ويروس ها و برنامه هاي مخرب مي باشد.

 

  

- تجهيزات نرم افزاري و اتوماسيون دانشكده

شبكه دانشكده از نوع Domain control   بوده و در اتاق سروراز تجهيزات سرور و ويندوز سرور و اكتيو دايركتوري استفاده مي شود.

سيستم هاي دانشكده مجهز به نرم افزارهاي Office و Adobe Acrobat و16 SPSS و

 Adobe Photoshop Cs6  و VLC و WinRar و Win zip وAutocad  آنتي ويروس esetبه همراه جديدترين آپديت ها مي باشد.

سيستم ها ي دانشكده مجهز به اينترنت و اينترانت و شبكه دومين داخلي مي باشند .

اتوماسيون اداري دانشگاه شاهد در سيستم هاي دانشكده برقرار است و اساتيد و كارمندان از طريق آن به تبادل نامه مي پردازند .

واحد آموزش دانشكده از سيستم اتوماسيون آموزش دانشگاه شاهد استفاده مي نمايد .

سيستم تغذيه دانشجويان از طريق اينترنت در دسترس مي باشد .

وب سايت دانشجويان و اساتيد فعال مي باشد​.

 

- مرکز سمعی و بصری مجهز به امکانات و ملزومات آموزشی و کمک آموزشی از قبیل ویدئو پروژکتور، اوپک، اورهد، تابلوهای علمی می باشد .


نشانی: تهران - تقاطع طالقانی و ولی عصر(عج) - کوچه شهید رحیم زاده -پلاک 6
تلفن: 66418590 
فکس :66418580