پرش از دستورهای نوار
رد کردن تا محتوای اصلی

پرتال اینترنتی دانشگاه شاهد

:

اخبار : پای صحبت دانشجویان؛


عنوان خبر :
پای صحبت دانشجویان؛
تاریخ درج خبر: 16/09/1394
 
خانم حجازیفر خبرنگار «روابط عمومی» دانشگاه، به بهانه ی شانزده آذرماه گرامیداشت روز دانشجو گفت و گویی با سه نفر از اعضای فعال تشکل های دانشجویی دانشگاه، خانم ها حویزاوی (جانشین خواهران بسیج دانشجویی)، امیری زاده(دبیر واحد خواهران هئیت فاطمیون) ، ظفری (عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده علوم پایه) انجام داده است.
 
 
متن گفت و گو بدین شرح است:
 
 
·        فلسفه روز دانشجو چیست؟
حویزاوی: روز حق طلبی، آرمانخواهی و عدم پذیرش سیطره ظلم بر جامعه از پیکره وجودی دانشجویی
امیری زاده: حادثه 16آذر سال 32به عنوان یک روز تاریخی در دانشگاه تهران ثبت شد و از آن به بعد همه ساله دانشجویان دانشگاه تهران و دیگر دانشگاه ها مراسمی به یاد شهیدان آن روز برپا می کنند.
ظفری: فلسفه روز دانشجو، اعتراض دانشجویان دانشگاه تهران در برابر عدم پذیرش دوباره‌ی غرب و ورود کاردار انگلیسی به ایران پس از کودتای ۲۸ مرداد است، در نتیجه میتوان روز دانشجو را بعنوان روز ایستادگی دانشجویان در برابر استکبار دانست که در واقع تحقق همان شعار «هیهات من الذله» است و با نگاه دیگری  به روز دانشجو، یک یاداوری برای مسئولان و افرادی که قصد نادیده گرفتن نقش تاثیرگذار این قشر فعال در جامعه را دارند که بدانند دانشجو جز عناصر اصیل در مسائل کشوری است.
·        به نظر شما مطالبات رهبری تا چه انداره در تشکل های دانشجویی اجرا میشود؟
حویزاوی: متاسفانه با وجود رهنمودهای مداوم مقام معظم رهبری در زمینه فرهنگ سازی و جریان ساز بودن دانشگاه و ارائه کدهایی در جهت پیاده سازی این مطالبات، تشکل های دانشگاهی قدم های بسیار ناچیز در این راستا برداشته اند که میزان و سطح کار آنها فاصله چشم گیری با چشم انداز مورد نظر مقام معظم رهبری دارد. امید است که با افزایش افق دید تشکل ها نسبت به رهنمودهای امام خامنه ای اقدامات جدی تری در این راستا صورت گیرد.
امیری زاده: عملکرد تشکل های دانشجویی عموما در مسیر تحقق مطالبات خیلی مطلوب نیستند اما با همین وسع کم تلاش خود را انجام خواهیم داد.
ظفری: میزان پیاده سازی مطالبات رهبری در تشکل ها قابل قبول نیست وانتظار و دغدغه های ایشان بعنوان رهبری معظم انقلاب، افق بلندی را برای جوانان ترسیم میکنند که مطلوب ترین حالت ممکن پیاده سازی این مسائل با متنوع ترین شیوه ها است که بسیار جای کار دارد و تلاش تشکل ها برای تحقق دانشگاه اسلامی زمانی است که با تلاش جهادی، اندیشه پویا، بهره برداری از حداکثر نیروی جوانان مومن انقلابی و با تمرکز و عنایت واژه به واژه بر بیانات گوهر بار ایشان میسر خواهد شد.
 
·        تاثیر تشکل های دانشجویی بر مطالبات دانشجویی با روحیه مطالبه گری در دانشجو امروز چگونه باید باشد؟
جانشین خواهران بسیج دانشجویی : مقام معظم رهبری تشکل ها را راهی برای جریان سازی فکری در دانشگاهها می دانند و قطعا تشکل ها میتوانند نقش بسیار مهم و موثری در روند پویایی دانشگاه و مطالبه گری دانشجویان در جهت تحقق آرمان های رهبرکبیر انقلاب ایفا کنند.
دبیر واحد خواهران هیئت فاطمیون: تشکل ها میتوانند با تقویت این روحیه و ایجاد انگیزه در بین دانشجویان در این زمینه نقش پررنگی را ایفا کنند.
عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده علوم پایه: تشکل های دانشجویی می توانند با ارائه الگوی کامل یک دانشجو که یکی از اصلی ترین ویژگی های ایشان مطالبه گری است نمونه و کارامد به جهت پیاده سازی آرمانهای انقلاب و رهبری معظم در این امر مهم تاثیرگذار باشد.
 
·        باید ها و نبایدهای مولفه دانشجو فعال چه معیارهایی میتواند باشد؟
حویزاوی: پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری تحصیل، تهذیب و ورزش ویژگی های اصلی هر جوان و یا دانشجو میباشد و فعالیت های فرهنگی که در ذیل تهذیب قرار میگیرد و فعالیت های ورزشی در جهت ارتقای سلامت جسم و روح هستند که از خصوصیات یک دانشجو فعال  می باشد. دانشجو در راستای تحصیل و جهاد علمی خود از فضای فرهنگی- سیاسی دانشگاه که زمینه ساز فضای حاکم بر جامعه است، نباید غافل شود.
امیری زاده: آرمانگرایی و مطالبه گری رسالت اصیل تشکل های دانشجویی و دانشجویان فعال است و محور عملکردهای دانشجویی باید پیروی از بیانات رهبری باشد.
ظفری: برای پاسخ به این سوال از بیانات مقام معظم رهبری استفاده می کنم
شخصيت خود را از لحاظ علمى، اخلاقى، تلاش، فعاليت، پُركارى و نشاط كار در زمينه‏هاى اجتماعى و سياسى آن‏گونه آماده كنيد كه درهرجا قرار گرفتيد، مثل چراغى محيط را روشن كنيد.
 
·        تاثیر و نقش تشکل ها را در زمینه تصمیم های کلان کشور چگونه ارزیابی میکنید؟
جانشین خواهران بسیج دانشجویی: تشکل ها به عنوان زمینه ساز تحولات، نقش بسیار مهمی در جامعه دارند، چرا که امام خمینی (ره) نیز به پشتوانه همین گروه های مردمی از جمله بسیج توانست طعم شیرین پیروزی در جنگ را به ملت بزرگ ایران بچشاند. تشکل ها با ایجاد فضایی صمیمانه می توانند در جهت ارتقای بینش و بصیرت دانشجویان بسیار موثر باشند که به دنبال آن متناسب با تحولات موجود در جامعه عکس العمل مناسب را ارائه دهند.
دبیرواحد خواهران هیئت فاطمیون: تشکل های دانشجویی باید پایه گذار اخلاق اسلامی در کشور باشند که شکر خدا این نقطه ی قوت تشکل های دانشجویی دانشگاه ما است و در واقع این تشکل ها هستند که میتوانند مبدا همه تحولات یک کشور باشند.
عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده علوم پایه: در طول تاریخ تلاش‌های دانشجویان برای پیروزی انقلاب و استقلال ملت و تاثیر جوانان بر اهداف پلید استکبار و ترس دشمن از اجتماع نیروهای اثرگذار در جامعه باعث شده، اهداف پلید استکبار را برهم زنند در نتیجه میتوانیم یک قدم کوچک در جهت تحقق آرمانهای انقلاب و زمینه سازی حکومت مهدوی در تشکل ها داشته باشیم.
 
·        اتحاد تشکلی برای پویایی دانشگاه باید چگونه باشد؟
حویزاوی: همان طوری که در جنگ تحمیلی اتحاد عامل پیروزی جبهه حق تحت فرماندهی واحد بود در دانشگاه ها اگر دانشجو به جنگ فرهنگی در همه ابعاد که به تعبیر مقام معظم رهبری جوانان تاثیر گذار را نشانه گرفته است واقف باشد. باید فارغ از نوع تشکل مدنظر برای فعالیت، با افزایش روحیه ولایت پذیری به سوی هدف واحد که همان ناکامی دشمن و پیاده سازی اهداف خود است حرکت کنیم.
امیری زاده: جواب خاصی برای این سوال ندارم.
ظفری: مجموعه‏ هاى دانشجويى پايه‏ اسلامى و معرفتى دارند اگر در داخل دانشگاه به اسم تعارض کاری انجام نشود در نتیجه به تضعيف قواى اين مجموعه‏هاى مؤمن می انجامد. اين مجموعه ‏ها همديگر را حفظ كنند البته اعتقادی به اینکه همه با یک دید نگاه کنند را ندارم من نمى‏گويم  نه ممكن است، نه لازم؛ ليكن از معارضه و تضعيف يكديگر جداً خوددارى كنند چرا که از اصول اخلاق تشکیلاتی، دارا بودن شرح صدر و برخورد غیر پرخاشگرانه با افرادی که هم نگاه با تشکل نیستند، می باشد.
 
·        با دیدن این کلمات اولین چیزی که به ذهنتان میرسد را بیان بفرمایید؟
 
دانشجو بیدار:
حویزاوی: چشم انقلاب
امیری زاده: امیدوارم باشه
ظفری: موذن جامعه
 
نبض دانشجو:
حویزاوی: بصیرت
امیری زاده: کند میزند
ظفری: بصیرت و استقامت
دانشگاه شاهد:
حویزاوی: گلخانه عطر آگین
امیری زاده: رو به صعود
ظفری: نردبان ترقی
تشکل ایده آل:
حویزاوی: ولایت پذیری
امیری زاده: کار جمعی
ظفری: تلاش جهادگونه
شانزده آذر:
حویزاوی: مرگ بر استکبار
امیری زاده: دلگرمی دانشجو
ظفری: روزی به نام دانش جو
بسیج:
حویزاوی: حضور در تمامی میدان ها
امیری زاده: اردو جنوب
ظفری: فرهنگ بسیجی
انجمن مستقل:
حویزاوی: اردوی غدیر
امیری زاده:غرفه کتاب
ظفری: رسالت انبیا 
هیئت فاطمیون :
حویزاوی: خلوص
امیری زاده: برگزار میکند
ظفری: تلاش بی شائبه
 
کلام آخر:
جانشین خواهران بسیج دانشجویی: شهید دکتر مصطفی چمران: ان ها می گویند تقوی از تخصص لازم تر است. آن را می پذیرم ولی آن کس که تخصص نداشته باشد و کاری را بپذیرد بی تقواست.
دبیر واحد خواهران هیئت فاطمیون : امام حسین(ع): در آن کاری که انجام میدهیم هرچه مایه ی اخلاص در من و شما بیشتر باشد آن کار ارزش بیشتری پیدا می کند.
عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده علوم پایه:صحبت خاصی ندارم.
 
در پایان گفت و گو ضمن تبریک روز دانشجو به این بزرگواران و تمامی دانشجویان گرامی، از این دانشجویان محترم بابت اینکه وقت گرانمایه خود را در اختیار «روابط عمومی»دانشگاه قرار دادند کمال سپاس را داریم.
 
 
                       دانشجو موذن جامعه است، اگر خواب بماند نماز امت قضا می شود. (شهید بهشتی)
 
 
94-09-16-roz daneshjo-06.jpgچاپ خبر