پرش از دستورهای نوار
رد کردن تا محتوای اصلی

عنوان

Malware: نرم‌ افزارهای مخرب

Malware: نرم‌ افزارهای مخرب

01-Malware 

کلمه Malware مخفف عبارت «Malicious Software» به معنای نرم افزار مخرب است. این نرم افزار حاوی انواع ویروس‌ها و نرم افزارهای جاسوسی است که بدون این که شما متوجه شوید روی کامپیوتر و تلفن هوشمند یا روی دستگاه‌‌های قابل حمل نصب می­‌شود. این برنامه‌‌ها، عامل اصلی توقف اجرای برنامه­‌ها یا هنگ کردن آن‌ها در دستگاه‌ها به شمار آمده و از این برنامه‌ها برای کنترل و نظارت بر فعالیت­‌های کاربران در فضای مجازی استفاده می‌شود. هکرها از این برنامه­‌ها برای دزدیدن اطلاعات شخصی و ارسال اسپم و انجام فعالیت‌های مجرمانه استفاده می‌کنند. هکرها سعی می­‌کنند، کاربران را به کلیک کردن روی لینک­‌هایی که حاوی نرم افزارهای مخرب و جاسوسی است، تشویق کنند. این نرم افزارهای مخرب در کامپیوترهایی که نرم افزارهای امنیتی با کیفیت و قدرتمند در آنها نصب نشده، اجرا می­‌شوند.

مقابله با نصب نرم افزارهای مخرب

  • مکررا نرم افزارهای امنیتی و آنتی‌ویروس‌های خود را بروز رسانی کنید.
  • نصب یک نرم افزار ضد جاسوسی وفایروال مجزا توصیه می‌شود. نرم افزارهای امنیتی، مرورگر اینترنتی و سیستم عامل خود را به گونه­‌ای تنظیم کنید تا به ­صورت خودکار بروز رسانی شوند.
  • در صورت اطلاع از محتوای لینک‌ها، بر روی آن‌ها کلیک کنید، و همچنین بر روی فایل­‌های ضمیمه شده در ایمیل‌های ناشناس کلیک نکنید؛ مگر آن که فرسنتده ایمیل را بشناسید.
  • کلیک کردن بر روی لینک­‌ها و فایل­‌های ضمیمه، حتی در ایمیل­‌هایی که به نظر می­‌رسد از طرف دوستان و یا خانواده فرستاده شده است می‌­تواند باعث نصب نرم افزارهای مخرب در کامپیوتر شود.
  • نرم افزارها را تنها از وب‌سایت‌هایی که می­‌شناسید و به آنها اطمینان دارید، دانلود و نصب کنید.
  • دانلود کردن بازی­‌های رایگان و برنامه­‌های به اشتراک گذاری فایل و نوار ابزارهای شخصی در ظاهر جذاب و فریبنده هستند؛ اما نرم افزارهای مخرب اغلب با نرم افزارهای رایگان دانلود می­‌شوند.
  • دانلودهای ناخواسته را به حداقل برسانید.
  • اطمینان حاصل کنید که امنیت مرورگر شما به قدری بالاست که قادر به شناسایی دانلودهای ناخواسته است.
  • پنجره‌های پاپ‌آپ را مسدود کنید و بر روی لینک­‌هایی که در پنجره‌های پاپ‌آپ ظاهر می­‌شود، کلیک نکنید. 
  • از اطلاعات خود به طور مرتب، نسخه پشتیبان تهیه کنید.

در هر حال اگر شک می‌کنید که سیستم‌ به نرم‌ افزارهای مخرب آلوده شده حتما از انجام خرید اینترنتی و فعالیت بانکی و هر فعالیتی که نیازمند وارد کردن اطلاعاتی مانند نام کاربری، رمز عبور و سایر اطلاعات مهم است، اجتناب کرده و آنتی‌ویروس خود را بروز رسانی کنید؛ نرم افزار آنتی ویروس را به گونه‌ای تنظیم کنید تا کامپیوتر شما را از لحاظ وجود هر نوع ویروس و نرم افزار جاسوسی بررسی کند.

تاریخ انتشار

04/08/2019

تصویر خبر

پیوست: