پرش از دستورهای نوار
رد کردن تا محتوای اصلی

عنوان

نسخه جدید Microsoft Edge با موتور chromium

نسخه جدید Microsoft Edge با موتور chromium

به گزارش آرمان داده پویان به نقل از Techcrunch مایکروسافت در حال رفتن به سوی پلتفروم کرومیوم است. پلتفرم متن بازی که گوگل سازنده آن است و در مرورگر کروم از آن استفاده نموده است در حقیقت کرومیوم هوشمندترین پلتفرم موجود می‌باشد. شنیدن این اخبار غیرمنتظره بود. مایکروسافت بعد از کنار گذاشتن مرورگرهای Internet Explorer، مرورگر Edge را با آن‌ها جایگزین نمود. برای حل مشکلات انطباق‌پذیری این مرورگر سرمایه‌گذاری بسیاری کرد اما در آخر مایکروسافت به این نتیجه رسید که صرف هزینه برای کدهای جدید چندان کارآمد نیست. این شرکت تصمیم به مهندسی معکوس برای حل این مشکلات گرفته است و به سمت پلتفرمی رفته که در حال حاضر موجود است.

 
 

مشکلات Microsoft Edge چه بود؟

دلایل متعددی موجب شد تا مایکروسافت تصمیم به جایگزینی Edge بگیرد. این مرورگر از سال ۲۰۱۵ که معرفی شد تا به کنون مورد استقبال کاربران قرار نگرفت. این عدم استقبال دلایل متعددی دارد که در این قسمت به بررسی آن‎‌ها خواهیم پرداخت.

مایکروسافت بعد از کنار گذاشتن Internet Explorer و رفتن به سمت Microsoft Edge نسخه‌ای قبل استفاده بر روی macOS ارائه نکرد. عدم ارائه نسخه برای سیستم عاملی که بسیاری از توسعه‌دهندگان وب از آن استفاده می‌کنند باعث شده تا آن‌ها نتوانند کدهای خود را بر روی این مرورگر تست نمایند. از همینجا می‌توان علت وجود وب‌سایت‌های متعددی که با Microsoft Edge منطبق نیستند را متوجه شد.

مشکل بعدی این بود که Microsoft Edge از نسخه‌های ویندوز قبل از ویندوز ۱۰ پشتیبانی نکرد. همچنین بروزرسانی‌های Edge برای ویندوز ۱۰ با بروزرسانی‌های ویندوز ارائه می‌شوند. این امر موجب می‌شود تا در مواقعی کاربران به موقع بروزرسانی مرورگر خود را دریافت ننمایند.

مشکلات مرورگر Microsoft Edge 
 

پلتفرم کرومیوم

به عقیده مایکروسافت کروم و کرومیوم هم برای کاربران و هم برای توسعه‌دهندگان استاندارد هستند. امروزه کروم به مرورگر پیش‌فرض برای اکثر کاربران تبدیل شده است. مایکروسافت هم تصمیم گرفته است با جریان حرکت کند و به جای صرف هزینه برای رفع نقایص Edge به سمت استفاده از پلتفرم متن باز کرومیوم برود.

مایکروسافت انتخاب دیگری نیز داشت رفتن به سمت EdgeHTML نسخه باز و موتورهای نسخه باز جاوا اسکریپت، (البته در حال حاضر بعضی از این موتورها نسخه‌باز هستند). اما مایکروسافت بنا به دلایلی این راهکار را انتخاب نکرد. اولا Microsoft Edge برای ویندوز ۱۰ عرضه شده و اینطور به نظر می‌رسد که ارائه آن برای ویندوز ۸، ۷ و یا macOS چندان جالب به نظر نمی‌رسد. دوما، ارائه نسخه متن باز Microsft Edge راهکار جامعی برای حل تمامی نقایص و مشکلات فعلی موجود در آن نمی‌باشد. از این رو مایکروسافت به جای صرف هزینه برای راه‌اندازی نسخه باز این مرورگر تصمیم به رفتن به سوی پلتفرم کرومیوم که امتحان خود را پس داده است، گرفت.

مایکروسافت اعلام کرده است با گوگل و Qualcomm در حال کار بر روی کروم می‌باشد تا آن را برای ویندوز ۱۰ و ARM هر چه بیشتر آماده نماید. نسخه فعلی بیشتر بر مبنای شبیه سازی (emulation) می‌باشد و مصرف باتری بالایی دارد. مایکروسافت قصد دارد تا در این همکاری مشترک علاوه بر در اختیار گذاشتن تجربیاتی که در توسعه Edge کسب کرد این نقایص را برطرف نماید.

مایکروسافت جزئیات روند توسعه را منتشر نکرده است، اما تاکید کرده است که این خبر به معنای خداحافظی با Edge نیست بلکه این شرکت در نظر دارد قسمت‌هایی از این مرورگر را نگه د اشته و این قسمت‌ها را به مرورگر کروم نیز بیفزاید.​

تاریخ انتشار

03/11/2019

تصویر خبر

پیوست: