پرش از دستورهای نوار
رد کردن تا محتوای اصلی

اداره کل فناوری اطلاعات و ارتباطات

:

اخبار: ویندوز سندباکس محیطی جدید در ویندوز ۱۰

عنوان

ویندوز سندباکس محیطی جدید در ویندوز ۱۰

حتما تا به حال برایتان پیش آمده است که برنامه‌ کاربردی (اپلیکیشنی) را از اینترنت دانلود کرده‌اید و در مورد اجرای آن بر روی سیستم عامل ویندوز خود به دلیل احتمال آلوده بودن برنامه تردید داشته‌اید. یا رایانامه‌ای حاوی یک پیوست را دریافت کرده‌اید و نسبت به گشودن پیوست مردد بوده‌اید. در این موارد یا خطر را پذیرفته‌اید و برنامه را اجرا کرده‌اید و یا با نصب یک ماشین مجازی و اجرای برنامه بر روی آن از مطمئن بودن برنامه قبل از نصب بر روی سیستم عامل ویندوزتان، اطمینان حاصل کرده‌اید.

 اگر هم توسعه دهنده‌ نرم‌افزار هستید اهمیت داشتن یک سیستم عامل تمیز را می‌دانید. منظور از سیستم عامل تمیز یعنی هیچ برنامه، فایل و یا اسکریپتی بر روی آن وجود ندارد و توسعه‌دهنده بر روی آن نرم‌افزارش را آزمایش می‌نماید.

تا قبل از این، کاربران مجبور به نصب ماشین مجازی، نصب ویندوز بر روی آن و سپس نصب برنامه بودند. در صورت وجود هر گونه اشکال در برنامه تنها ماشین مجازی تحت تاثیر قرار می‌گرفت و کاربر با برگرداندن Snapshot مشکل را به راحتی حل می‌نمود. سیستم عامل اصلی کاربر هم دراین روند هیچ آسیبی نمی‌دید. اما مایکروسافت به این فکر افتاده است تا کاربرانش را از نصب ماشین مجازی بی‌نیاز نماید. مایکروسافت محیط ایزوله جدیدی با نام ویندوز سندباکس را ارائه نموده است. کاربران می‌توانند در این محیط برنامه‌های مورد نظرشان را بدون آسیب رساندن به سیستم عامل نصب و اجرا نمایند. زمانی که ویندوز سندباکس را می‌بندید هم برنامه و هم فایل‌های مرتبط با آن به صورت دائمی از سیستم پاک خواهند شد.

مایکروسافت در ویندوز سندباکس از مجازی‌سازی بر مبنای سخت‌افزار استفاده کرده است. از طریق Hypervisor یک کرنل مجزا راه‌اندازی نموده و در نتیجه ویندوز سندباکس را از سیستم عامل کاربر جدا کرده است. این بدان معناست که شما می‌توانید یک فایل قابل اجرا را با خیال راحت از اینترنت دانلود و در محیط ویندوز سندباکس نصب و اجرا نمایید بدون اینکه آسیبی به سیستم عامل میزبان شما برسد یا اگر توسعه‌دهنده برنامه کاربردی هستید می‌توانید به راحتی و بدون نیاز به راه‌اندازی مجدد ویندوز بر روی آن هر موقع که بخواهید سناریوهای توسعه خود را بر روی یک ویندوز تمیز و نو اجرا نمایید.

نیازمندی‌ها

  • ویندوز ۱۰ Pro و یا Enterprise build 1833 یا بعد از آن (این نسخه به زودی عرضه خواهد شد.)
  • فعال نمودن قابلیت مجازی‌سازی در BIOS
  • حداقل RAM 4GB (البته پیشنهاد مایکروسافت ۸GB است)
  • حداقل ۱GB فضای خالی دیسک (مایکروسافت SSD را پیشنهاد می‌نماید)
  • حداقل CPU دو هسته (پیشنهاد مایکروسافت CPU چهار هسته همراه با قابلیت hyperthreading می‌باشد)
 
 

مزایای استفاده از ویندوز سندباکس

با استفاده از ویندوز سندباکس دیگر نیازی به دانلود و یا دریافت یک هارد دیسک مجازی (VHD) نیست. یک snapshot تمیز از سیستم عامل تهیه می‌گردد. این Snapshot یک تصویر پویا است که به فایل‌هایی که تغییر می‌نمایند لینک می‌شود و به فایل‌های قابل تغییر ارجاع می‌دهد. این موضوع در تصویر زیر نشان داده شده است. این تصویر تنها ۱۰۰MB فضا اشغال می‌نماید. اگر از سندباکس استفاده ننمایید این تصویر تا ۲۵MB فشرده می‌گردد.

 

مزیت دیگر استفاده از ویندوز سندباکس در مقایسه با استفاده از ماشین مجازی این است که با اینکه ویندوز سندباکس یک محیط ایزوله در اختیار کاربر قرار می‌دهد، در راستای سیستم عامل میزبان کار می‌کند.  سیستم عامل میزبان هرگاه در بازدهی و یا سرعت افت نماید می‌تواند حافظه را از ویندوز سندباکس پس بگیرد. همچنین ویندوز سندباکس از وضعیت باتری سیستم شما آگاه است و هرگاه پایین آمدن سطح باتری را ببیند، مصرف باتریش را بهینه می‌نماید. در نتیجه راه‌اندازی ویندوز سندباکس بر روی لب‌تاپ در مقایسه با ماشین مجازی منطقی‌تر به نظر می‌آید.

ویندوز سندباکس راهکاری امن، سریع، ارزان و جایگزینی مناسب برای راهکار سنتی ماشین مجازی می‌باشد. ویندوز سندباکس در مقایسه با ماشین مجازی سربار بسیار کمتری داشته و قابلیت فراخوانی، تست و از بین بردن سریع snanpshotها را دارد. با این حال سیستم شما هرچقدر سخت‌افزار قدرتمندتری داشته باشد ویندوز سندباکس راحت‌تر و سریع‌تر راه‌اندازی خواهد شد، اما همانطور که در قسمت نیازمندی‌ها دیدید ویندوز سندباکس چندان نیازی به سخت‌افزار قدرتمند ندارد.

ایرادات ویندوز سندباکس

نقطه ضعف ویندوز سندباکس این است که این محیط برای کاربران ویندوز ۱۰ نسخه خانگی ارائه نشده است. ویندوز سندباکس تنها برای نسخه‌های Enterprise و Pro ویندوز ۱۰ ارائه شده است.

ویندوز سندباکس برای Windows 10 build 18301 و یا بالاتر عرضه شده است که هنوز مایکروسافت عرضه نکرده است.

مایکروسافت Windows 10 build 18305 را برای Insiderها عرضه کرده است. اگر علاقه به پیوستن به Insiderها و بروزرسانی ویندوزتان را دارید به این پیوند مراجعه نمایید. البته ما این کار را چندان به شما پیشنهاد نمی‌نماییم.

نحوه استفاده

ویندوز سندباکس نیز مانند سایر برنامه‌ها است. پس از نصب از طریق Start menu قابل دسترسی است و بعد از راه‌اندازی آن و قبول UAC و دادن دسترسی administrative قادر خواهید بود تنها با یک drag and drop ساده برنامه‌ها را داخل سندباکس انداخته و آن‌ها را تست نمایید. زمانی که کارتان تمام شد تنها سندباکس را ببندید تمامی تغییرات به طور خودکار پاک خواهند شد.

 
 

تاریخ انتشار

03/11/2019

تصویر خبر

پیوست: