پرش از دستورهای نوار
رد کردن تا محتوای اصلی
ورود به سامانه

 

 آزمایشگاه های تحقیقاتی

 

آزمایشگاه
سرپرست آزمایشگاه ​فعالیت
تایید نمونه بی سیم باند وسیع در لایه دسترسی دکتر بابک سیف
این آزمایشگاه با مجهزترین دستگاه های اندازه گیری قابلیت اندازه گیری و آزمون دستگاه ها و سیستمهای متعددی نظیر Wimax، Wireless LAN، Bluetooth، Zigbee داشته و نیز توانایی بررسی استانداردهایی مانند IEEE 802.11، IEEE 802.15،IEEE 802.16  نظایر و مشتقات آن ها را دارا است.
 
انرژی خورشیدی
 
​دکتر سید محمد صادق زاده

با پیشرفت فنآوری­های دریافت و تبدیل انرژی خورشیدی از یک سو و افزایش قیمت سوخت های فسیلی از سوی دیگر استفاده از انرژی خورشیدی در بسیاری از کشورهای پیشرفته متداول شده است. به همین دلایل کشور ما نیز در آینده نزدیک شاهد استفاده گسترده از انرژی خورشیدی خواهد بود. بدین منظور بایستی توسعه فنآوری های لازم برای این امر در دانشگاه به انجام برسد تا امکان پاسخگویی به این نیاز با هزینه کمتر و بدون وابستگی به خارج کشور امکان پذیر باشد.

 آزمایشگاه تحقیقاتی انرژی خورشیدی در دو زمینه توسعه فنآوری های سلول های خورشیدی و توسعه مبدل های تبدیل توان الکتریکی برای استفاده متصل به شبکه و مجزا از شبکه فعالیت می نماید. این آزمایشگاه متمرکز بر ساخت سلول های خورشیدی پربازده و طراحی مبدل های پیشرفته با تلفات کم و توانمندی های فنی لازم خواهد بود. این آزمایشگاه بستر آزمون برای تحقیقات دوره های کارشناسی ارشد و دکتری و همچنین طرح های پژوهشی را فراهم می کند. مهمترین مهارت های کاری لازم در این آزمایشگاه الکترونیک قدرت و تبدیل انرژی بکمک حالت جامد است.

طراحي مدار و سيستم هاي مجتمع آنالوگ و ديجيتال ​دکتر محمد باقر غزنوی قوشچي
این آزمايشگاه به منظور فراهم نمودن بستر طراحي و پياده سازي مدار ها و سيستمهاي آنالوگ  و ديجيتال با تکنولوژي هاي روز آمد راه اندازي شده است. در حال حاضر روالهاي طراحي تراشه هاي تمام سفارشي، نيمه سفارشي و تمام اتوماتيک تا تکنولوژي 45 نانومتر را پوشش مي دهد و ابزارهاي مورد نياز براي طراحي هاي مورد نظر را در اختيار دارد. خدمات قابل ارايه اين آزمايشگاه براي خارج از دانشگاه عبارتند از:
قبول سفارش  طراحي تراشه هاي  تمام سفارشي، نيمه سفارشي و تمام اتوماتيک تا 45 نانومتر
برگزاري کارگاه هاي عملي طراحي تراشه هاي  تمام سفارشي، نيمه سفارشي و تمام اتوماتيک تا 45 نانومتر
مشاوره در راه اندازي آزمايشگاه هاي پيشرفته CAD, VLSI
مشاوره در راه اندازي آزمايشگاه هاي تست و اندازه گيري روي تراشه
پردازشهاي سريع، ابري و تورين شاهد دکتر محمد باقر غزنوی قوشچي
آزمايشگاه محاسبات سريع (ابر رايانش) دانشگاه شاهد به منظور فراهم نمودن بستر لازم براي طراحي و شبيه سازي  سريع الگوريتم هاي مورد نظر و براي حل عددي مسايل مهندسي بطور عام و حوزه هاي مهندسي برق بطور خاص و روز آمد راه اندازي شده است.
اين آزمايشگاه در حال حاضر با استفاده از بستر سخت افزاري موجود و توان نرم افزاري مناسب خود براي دانشجويان تحصيلات تکميلي دانشگاه شاهد و دانشگاه تربيت مدرس ارايه سرويس مي دهد. خدمات قابل ارايه اين آزمايشگاه براي خارج از دانشگاه عبارتند از:
قبول سفارش  شبيه سازي هاي حجيم و با توان محاسباتي بالا در محيط خوشه محاسباتي
امکان دسترسي به خوشه محاسباتي شبيه سازي هاي حجيم و توان محاسباتي مورد نياز بالا از طريق محيط گريد
برگزاري کارگاه هاي عملي محاسبات موازي
مشاوره در راه اندازي آزمايشگاه هاي پيشرفته پردازش سريع.
 
بینایی ماشین و پردازش تصویر دکتر علیرضا بهراد
بینایی ماشین یا  بینایی رایانه‌ای یکی از شاخه‌های مدرن هوش مصنوعی ا‌ست که با ترکیب روشهای مربوط به پردازش تصاویر و ویدئو و ابزارهای یادگیری ماشینی، سعی در شبیه سازی قوه بینایی انسان در رایانه‌ها دارد.  هدف این آزمایشگاه ایجاد بستری در زمینه تحقیقات و انجام پروژه های کاربردی، صنعتی و تحقیقاتی در زمینه بینایی ماشین، پردازش تصویر و پردازش سیگنالهای ویدئویی می باشد. برخی از  زمینه‌های تحقیقاتی فعال در آزمایشگاه به شرح زیر هستند:
ردیاب تصویری، فیلترینگ ویدئو مبتنی بر محتوا، تشخیص ژست، پیاده‌سازی سخت افزاری الگوریتمهای پردازش تصویر، ردیاب ستاره، جرم شناسی تصویری