پرش از دستورهای نوار
رد کردن تا محتوای اصلی
ورود به سامانه
 

 واحد خدمات مشاوره ای:

 
 واحد خدمات مشاوره ای:
 مرکز مشاوره دانشگاه شاهد در جهت کمک به تسهيل رشد فردی ، حل مشکلات و درمان اختلالات و بيماريهای روانی، به ارائه خدماتی در حیطه های مختلف می پردازد که شامل:
 
- پذیرش و نوبت دهی
هر دانشجو در صورت احساس نیاز به خدمات مشاوره ای، می تواند به مرکز مشاوره دانشگاه مراجعه و با تعیین وقت به مشاور ارجاع گردد. دانشجویان عزیز دانشگاه که سابقه مراجعه به مرکز مشاوره را دارند، جهت گرفتن وقت مشاوره از طریق تماس تلفنی با شماره 51213020 می توانند از خدمات مشاوره استفاده کنند. در غیر اینصورت، لازم است حضوراً به مرکز مشاوره مراجعه نمایند. همچنین خدمات مرکز مشاوره با تعيين وقت قبلي براي دانشجويان رايگان می باشد و لذا با توجه به اصل مهم رازداری در حرفة مشاوره و روان درمانی، در حفظ اطلاعات مراجعین در مرکز مشاوره، نهایت دقت به عمل می آید. لازم به ذکر است دانشجویان خواهران خوابگاهی نیز می توانند با مراجعه و تعیین وقت قبلی از خدمات تخصصی مرکز مشاوره در خوابگاه شهید آوینی استفاده کنند.
 
- خدمات مشاوره و روان درمانی فردی
مواجهه با مسائل مختلف زندگی فردی، خانوادگی، اجتماعی، تحصیلی و .... اغلب چالش برانگیز و همراه با احساس نارضایتی، سردرگمی، اضطراب، استیصال و درماندگی است. همه ما به تجربه دریافته ایم که به تنهایی قادر به ساماندهی مسائل مختلف زندگی نیستیم. گاهی ممکن است به منظور حل مشکل، از راهنمایی خانواده، دوستان و اطرافیان بهره مند شویم، اما دریافت کمک تخصصی، کنترل بهتر و سریع تر مشکل را با احتمال خطای کمتر میسر می سازد. این بخش با بهره گیری از تخصص و تجارب روانشناسان بالینی و مشاوران مجرب در مقطع دکترا، به ارائه خدمات تخصصی در زمینه های تحصیلی، عاطفی، روابط بین فردی، خانوادگ، ازدواج و درمان انواع اختلالات از جمله افسردگی، اختلالات اضطرابی، وسواس و... و انجام آزمون های هوش ، شخصیت و تحصیلی می پردازد.
همچنین اگر می خواهید اطلاعاتی در زمینه تمرکز حواس، کنترل خشم، مدیریت زمان، شیوه های صحیح مطالعه، نحوه غلبه بر فشار روانی، جرأت ورزی، مقابله با افکارمنفی، مقابله با تنهایی، رفع تردید در تصمیم گیری و... بدست آورید از کمک کارشناسان مجرب این بخش استفاده نمائید. این متخصصین در جلسات انفرادی (با رعایت اصل محرمانه ماندن مسأله) و به نحوی مناسب به شما کمک می کنند تا شیوه صحیح حل مسائل را بیاموزید. همچنین با توجه به اینکه دانشجویان خوابگاهی با مسائلی نظیر:
- دوری از خانواده و در نتیجه نداشتن حمایت اجتماعی لازم
- شروع زندگی جدید با افراد مختلف به ویژه هم اتاقی ها و تنش های به وجود آمده ناشی از تفاوت های فرهنگی
- فشار مسئولیت های زندگی مستقلانه در خوابگاه
- سازگاری با محیط جدید
- سازگاری با محیط آموزشی جدید از لحاظ حجم سنگین دروس نسبت به سال های تحصیلی قبل تر و ضرورت داشتن برنامه ریزی دقیق در این رابطه و 000
روبه رو هستند مرکز مشاوره دانشگاه شاهد در جهت توانمندسازی دانشجویان در رفع مشکلات مذکور، خوابگاه شهیدآوینی خواهران در دانشگاه را تحت پوشش خدمات مشاوره ای قرار داده است. لذا دانشجویان می توانند جهت رفع مشکلات و مسائل خود به اتاق مشاوره خوابگاه (سوئیت 12) مراجعه نمایند.
جهت کسب اطلاع از برنامه حضور مشاوران در خوابگاه می توانید لینک زیر را دانلود نمایید.
 
- خدمات مددکاری
واحد مددکاری اجتماعی با هدف حمایت دانشجویان در پیشگیری و بررسی مشکلات مختلف روانی – اجتماعی، اقتصادی، تحصیلی و خانوادگی، وظایف حرفه ای خود را از طریق شناسایی بموقع و پیگیری مشکلات دانشجویان انجام می دهد. از دیگر اقدامات واحد مددکاری اجتماعی، مصاحبه و اخذ شرح حال از وضعیت خانوادگی- اجتماعی و بررسی و پیگیری مشکلات آموزشی و تحصیلی دانشجویان، و ارتباط با خانواده دانشجویان، انجام مراحل بستری و ترخیص دانشجویان نیازمند به درمان، معرفی جهت استفاده از تسهیلات کار دانشجویی و وام ضروری به صورت فوق العاده می باشد.
مددکاران اجتماعی مرکز مشاوره آمادگی دارند تا در صورتی که دانشجویان با سئوال یا مشکلی مواجه هستند، به صورت حضوری یا تلفنی پاسخگوی آنها باشند.
- خدمات روانپزشکی
مراجعینی که علاوه بر خدمات روانشناختی نیاز به خدمات روانپزشکی(دارو درمانی) داشته باشند پس از تشخیص مشاوران و اخذ شرح حال، با هماهنگی بخش پذیرش به روانپزشک مرکز ارجاع داده می شوند تا از خدمات روانپزشکی بهره مند گردند.
- خدمات روانسنجی
در این بخش با تشخیص روانشناس و روانپزشک مرکز مشاوره، آزمون های روانشناختی مختلف از قبیل آزمون ارزیابی شخصیت، آسیب شناسی روانی، سلامت روان، هوش و ... جهت مراجعین انجام و نتایج آن توسط روانشناس مرکز مشاوره مورد تفسیر قرار می گیرد.
 
واحد آموزش و پیشگیری:
 
 
- کارگاههای آموزشی
- جلسات سخنرانی
- طرح ها و برنامه های بهداشت روان
 
 
- طرح ها و برنامه های بهداشت روان
از جمله طرح های در حال اجرا در مرکز مشاوره دانشگاه، طرح ارتقاء وضعیت تحصیلی دانشجویان، طرح ارتباط با خانواده، طرح ارتقاء سلامت روان دانشجویان خوابگاهی با رویکرد اجتماع نگر که تحت عنوان طرح "رابط مشاور" اجرا می شود.
 
طرح رابط مشاور
این طرح که جزو مداخلات پیشگیری اولیه می باشد، با هدف ارتقاء سطح سلامت روان و بهبود عملکرد اجتماعی و تحصیلی دانشجویان تدوین و اجرا می شود
این طرح با هدف سازمان دهی و تقویت بنیه ی دانشجویان رابط مشاور از طریق آموزش های لازم و نیز بررسی اثر بخشی آموزش های بهداشت روانی به دانشجویان جدیدالورود برای اولین بار در سال 1380 در یکی از خوابگاه های خواهران پایه گذاری گردید. اعضای این طرح شامل 15 نفر از دانشجویان ترم سوم و بالاتر رشته های مختلف می باشند. این دانشجویان در یک دوره کارگاه آموزش های روانشناختی در زمینه شناسایی مشکلات و اختلالات روانی شایع در بین دانشجویان ،آموزش مهارت های ارتباطی و... شرکت می کنند. هر یک از این دانشجویان تحت نظارت و سرپرستی مشاور خوابگاه، چند نفر از دانشجویان ورودی جدید را تحت پوشش حمایت های عاطفی و آموزشی، تحصیلی و... قرار می دهند.
 
انتشارات (مرکز اسناد علمی):
- نشریه مشاوره و بهداشت
- نشریه پیام مشاور
- بروشور
- لیست کتاب های موجود در مرکز مشاوره
- فیلم و سی دی